lut
13

W czasach PRL-u ukazywało się mało książek szachowych po polsku. Autorów było też niewielu, gdyż wydawanie takich publikacji było w geście tylko małej i uprzywilejowanej grupy ludzi. Do nich nie należałem. Jako trener kadry Polskiego Związku Szachowego w 1980 roku zaproponowałem wydawnictwu „Sport i Turystyka” książkę pt. „Strategia i taktyka szachów”, lecz odpowiedzi się nie doczekałem.

Niespodziewanie przyszła jeszcze w tym samym roku oferta z USA. Mój kolega z Grudziądza Jerzy Przybylski zwrócił uwagę wydawnictwu Chess Enterprises na moje badania analityczne i praktyczne ciekawego gambitu w partii hiszpańskiej po 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Gc5 4.c3 d5!? Wydawca Bob Dudley zaproponował publikację książki na ten temat. Do pomocy poprosiłem mistrza międzynarodowego Andrzeja Filipowicza. Wspólne analizy przyniosły owoc w postaci broszurki. Ukazała się w 1981 roku. Mieszkałem już wtedy w Niemczech. Był to mój debiut książkowy.

Po ukazaniu się książeczki wariant ten nazwano gambitem Konikowskiego. Pewnego razu otrzymałem list z Anglii. Znany teoretyk Otto Hardy przysłał mi swoje publikacje na ten sam temat. Okazało się, że on też badał ten gambit, ale tylko teoretycznie. Mój wkład był oczywiście większy. Zaproponowałem kompromis, który został zaakceptowany przez Anglika. Od tego momentu w teorii otwarć narodził się gambit Konikowski-Hardy. Z Hardym miałem przez wiele lat kontakt. Publikowałem nasze wspólne analizy w formie artykułów. Od kilku lat korespondencja się urwała. Prawdopodobnie Otto Hardy zmarł. Był dużo starszy ode mnie.

Kilka słów o samym wariancie. Jest niepoprawny, jak wiele gambitów. Lecz jako zaskoczenie może być niebezpieczny. Testowałem go w wielu partiach towarzyskich i korespondencyjnych. Wygrywałem i przegrywałem białymi i czarnymi. Moimi przeciwnikami byli m.in. Jerzy Lewi, Adam Kuligowski, Ryszard Skrobek, Karol Pinkas i Ryszard Bernard. Bardzo dużo pomógł mi rozwoju gambitu – zmarły kilka lat temu – Marek Rogalewicz. Od kilka lat nie zajmuję się tym zagadnieniem. Od czasu do czasu widzę jednak w Internecie partie na ten temat.

4…d5 in the CORDEL DEFENSE, SPANISH GAME (Ruy Lopez)
ISBN 0-931462-12-6
40 stron
Andrzej Filipowicz i Jerzy Konikowski
Chess Enterprises, INC
Coraopolis, Pennsylvania 1981

Lista gambitów
Tematyczny turniej 1
Tematyczny turniej 2
Chessgames.com

Moje publikacje

URL Trackback

Trackback - notka

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  lip
  29
  pt.
  2022
  całodniowy World Chess Olympiad
  World Chess Olympiad
  lip 29 – sie 10 całodniowy
  Strona olimpiady Wyniki turnieju open Wyniki turnieju kobiet  
  sie
  15
  pon.
  2022
  całodniowy FTX Crypto Cup
  FTX Crypto Cup
  sie 15 – sie 22 całodniowy
  Mistrz świata Magnus Carlsen wraz z Alirezą Firouzja, Levonem Aronjanem, Anishem Giri, Janem-Krzysztofem Dudą, Liem Le, Hansem Niemannem i Praggnanandhaa, zmierzą się w FTX Crypto Cup, który odbędzie się od 15 do 21 sierpnia w[...]
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 155 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: