Maj
10

Kontynuacja odcinka 103

Wiceprezes PZSzach Andrzej Modzelan poruszył w swoim artykule problem pasji do szachów. To wiąże się oczywiście z pasjonatami naszej dyscypliny. Moja przygoda z wyczynowymi szachami rozpoczęła się w 1961 roku. Mogę śmiało powiedzieć, że od tego czasu w moim życiu spotkałem niewielu prawdziwych entuzjastów królewskiej gry, którzy swoimi bezpośrednimi czynami uczynili wiele pożytecznego dla polskich szachów!

W moim archiwum jest takie zdjęcie.

Zostało ono wykonane w 1999 roku w lokalu Polskiego Związku Szachowego na Czerniakowskiej. Po prawej mojej stronie stoi Jacek Żemantowski.

Przypomnę jego sylwetkę. Był jednym z najbardziej znanych dziennikarzy sportowych w Polsce. Jako młody człowiek chętnie oglądałem jego ciekawe wystąpienia telewizyjne.

Jacek Żemantowski był fanatykiem szachów, co często podkreślał w różnych wywiadach. W latach 1988-2000 pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Szachowego.

Osobiście poznaliśmy się na Memoriale Akiby Rubinsteina w Polanicy Zdroju w 1991 roku. Prezes podzielił się wtedy ze mną z problematyką szkolenia młodzieży. Był mocno zaangażowany w tej kwestii i już tam wspomniał o planach stworzenia centralnego szkolenia w ramach akademii młodzieżowej.

Potem spotkaliśmy się kilka razy w biurze Polskiego Związku Szachowego na Czerniakowskiej w trakcie mojego urlopu w Polsce.

Na początku 1999 roku byłem z wizytą w Warszawie. Wraz z wydawcą „Penelopy” Jerzym Morasiem odwiedziliśmy siedzibę związku.

Zostaliśmy przyjęci przez Jacka Żemantowskiego oraz Zbigniewa Czajkę. Prezes z dumą pokazał nam pomieszczenia biura po remoncie. Wyglądało to całkiem imponująco. Następnie prezes  pochwalił się, że sam odnawiał meble, które rzeczywiście pachniały jeszcze świeżością.

Za moich czasów, gdy byłem trenerem kadry PZSzach (1978-1981) lokal dzieliliśmy z łucznikami. Teraz szachiści mieli wszystkie pomieszczenia do swojej dyspozycji.

W pewnym momencie prezes poruszył problemy MASZ. „Nie ukrywam, że liczymy na duże postępy naszych kadr młodzieżowych, które w niedalekiej przyszłości powinny zastąpić naszych seniorów” – powiedział.

Z kolei ja podzieliłem się moimi spostrzeżeniami z pobytu na mistrzostwach świata juniorów w Duisburgu i Halle: Link.

Podkreśliłem, że we współczesnych szachach bez silnej początkowej fazy gry i optymalnie dopasowanego do stylu gry zawodnika repertuaru debiutowego nie ma większych szans na osiąganie liczących się sukcesów na arenie międzynarodowej. Dlatego ten aspekt szkolenia należy mocno uwypuklić w procesie treningowym naszej młodzieży.

Zbigniew Czajka oznajmił, że z akademią nie ma nic wspólnego. Jest ona w fachowej kompetencji Marka Matlaka oraz Ryszarda Bernarda. Niespodziewanie padła z jego strony propozycja, abym wziął udział w najbliższej sesji. „Może Jurek wniesie jakieś nowe impulsy”. Jacek Żemantowski przytaknął i tak niespodziewanie wszedłem do grona elity trenerskiej PZSzach!

Dla przypomnienia moje wrażenia z sesji w Zakopanem 1999: link.

Mimo tak wielkiego zangażowania dla polskich szachów Jacek Żemantowski miał w kraju swoich oponentów. Jednego z nich dobrze znam, ale nazwiska nie zdradzę!

Jacek Żemantowski był fanem gambitu królewskiego. To właśnie z jego inicjatywy organizowano Królewski Gambit Radomia. Turniej jest dalej kontynuowany i obecnie nosi jego imię. Kiedyś w biurze PZSzach prezes pokazał mi swoją efektowną partię w ulubionym gambicie. Zwierzyłem się mu, że kiedyś też to grałem i nawet zamierzam napisać o tym książkę. „Mam nadzieję, że otrzymam ją i to z autografem”. Niestety praca nad książką trwała kilka lat i nie zdążyłem spełnić swej obietnicy. Dla przypomnienia: link.

Jacek Żemantowski zmarł nagle w wieku 63 lat.

////////////////////////

Ten wpis wiąże się z tym tekstem: link.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 2

 • Skoczek2

  „Historia MAS w pigułce. Pomysł powstania Młodzieżowej Akademii Szachowej pojawił się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Inicjatorem był ówczesny prezes Polskiego Związku Szachowego śp. Jacek Żemantowski. Dzięki pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki tę ideę udało się wdrożyć w życie w roku 1996. System szkolenia w Młodzieżowej Akademii Szachowej ulegał modyfikacjom. Najważniejsze jest jednak to, że od blisko 20 lat czołowi polscy juniorzy mają szansę na podniesienie poziomu sportowego oraz rozwój kariery zawodniczej poprzez udział w sesjach szkoleniowych, konsultacjach indywidualnych, szkoleniu internetowym, startach krajowych i zagranicznych oraz możliwość zakupu materiałów szkoleniowo-edukacyjnych. Słuchacze Akademii w latach 1996-2014 wywalczyli 38 medali w indywidualnych mistrzostwach świata i 39 medali w indywidualnych mistrzostwach Europy juniorów. Oznacza to średnio ponad 2 medale rocznie w imprezach najwyższej rangi. W latach 1998-2001 słuchacze Akademii zdobywali złote lub srebrne medale w drużynowych mistrzostwach świata do lat 20. Obecnie DMŚ do 20 lat nie są rozgrywane. W roku 2003 oraz w latach 2008-2014 nasi zawodnicy zdobywali też medale w drużynowych mistrzostwach Europy do lat 18. Słuchacze Akademii wracali również z medalami z najważniejszych imprez seniorskich. W 2002 r. Beata Kądziołka wraz z drużyną kobiet wywalczyła brązowy medal na olimpiadzie szachowej w Bled, natomiast w 2005 r. Jolanta Zawadzka z drużyną kobiet zdobyła złoty medal na drużynowych mistrzostwach Europy kobiet w Goeteborgu. Szkolenie w Młodzieżowej Akademii Szachowej odbywa się w sześciu podstawowych grupach: grupa pilotażowa, grupa młodych talentów (z podziałem na pierwszy i drugi rok szkolenia), grupa absolwentów, grupa mistrzów, grupa intensywnego szkolenia, grupa nadziei olimpijskich. Słuchacz Akademii może być jednocześnie objęty szkoleniem w kilku grupach. Grupa młodych talentów przechodzi dwuletni cykl szkolenia, a pozostałe grupy cykl roczny. Juniorzy mogą należeć do 2-3 grup szkoleniowych. Realizowane są następujące formy szkolenia: kilkudniowe sesje stacjonarne dla poszczególnych grup, bieżące szkolenie przez internet, indywidualne konsultacje z trenerami w ramach szkolenia międzysesyjnego oraz przygotowań do mistrzostw Europy i świata juniorów, starty kontrolne krajowe i zagraniczne, zakup materiałów szkoleniowo-edukacyjnych (sprzęt szachowy, literatura fachowa i elektroniczne programy szachowe) do indywidualnej pracy szkoleniowej. Młodzieżową Akademię Szachową wskazują jako wzór zagraniczni trenerzy, rodzice i juniorzy. Wielokrotnie propagowano opinię, iż polski model szkolenia w Młodzieżowej Akademii Szachowej jest jednym z lepszych systemów szkolenia w Europie. Dyrektorzy Młodzieżowej Akademii Szachowej: Jacek Żemantowski (1996-2000), Stanisław Łobaziewicz (2000), Ryszard Bernard (2001-2009), Agnieszka Fornal-Urban (od 2009 r.)” (PZSzach)

 • Skoczek2

  Może mi ktoś powiedzieć po co dzieciom do lat 8 książka Matlaka? https://youtu.be/D8sT0BIIRMw

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Mar
  10
  sob
  2018
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  Mar 10 – Mar 28 całodniowy
  W dniach 10-28 marca 2018 odbędzie się w Berlinie turniej kandydatów z udziałem: Mamedyarov, Kramnik, So, Aronian, Caruana, Ding Liren, Grischuk, Karjakin. Turniej wyłoni przyszłego przeciwnika do meczu o mistrzostwo świata przeciwko obrońcy tytułu Magnusa Carlsena.[...]
  Mar
  16
  pt
  2018
  całodniowy Otwarte ME
  Otwarte ME
  Mar 16 – Mar 29 całodniowy
  Indywidualne Mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 16-29 marca 2018 w Batumi (Gruzja). Termin zgłoszeń – 1 luty. Komunikat organizacyjny Źródło Strona ECU
  Kwi
  7
  sob
  2018
  całodniowy ME Kobiet
  ME Kobiet
  Kwi 7 – Kwi 20 całodniowy
  Indywidualne Mistrzostwa Europy Kobiet odbędą się w dniach 7-20 kwietnia 2018 w Wysokich Tatrach (Słowacja). Termin zgłoszeń – 1 marca. Komunikat organizacyjny Źródło
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 109 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: