Lip
27

18 czerwca 2017 r. prezesem Polskiego Związku Szachowego został Adam Dzwonkowski.

Stanowisko wiceprezesa ds. Sportu Wyczynowego w nowym zarządzie objął arcymistrz Jacek Gdański.

///////////////////////////

(Zdjęcie ze strony Polskiego Związku Szachowego)

Dla przypomnienia sukcesy turniejowe arcymistrza (źródło: szachy w Polsce)

Jacek Gdański

  • ur. 30 listopada 1970 w Szczecinku
  • arcymistrz (1997)
  • działacz szachowy

Osiągnięcia szachowe:

Reprezentant Polski w turniejach drużynowych

  • Olimpiady szachowe (3 razy)
    • Nowy Sad 1990 – VI szach. (7/10)
    • Manila 1992 – III szach. (6/11)
    • Moskwa 1994 – III szach. (7/11)
  • Drużynowe Mistrzostwa Europy (3 razy)
    • Hajfa 1989 – VII szach. (5½/8)
    • Debreczyn 1992 – III szach. (3/8)
    • Warszawa 2013 – IV szach. (3½/9), w zespole Polska III
  • Drużynowe Mistrzostwa krajów nordyckich (1 raz, 1 medal)
    • Słupsk 1987 – VI szach. (1½/4), srebrny medal wspólnie z drużyną

Reprezentant Polski w Mistrzostwach Świata systemem pucharowym (1 raz)

  • Moskwa 2001 – I runda

Reprezentant Polski w turniejach eliminacyjnych Mistrzostw Świata

  • Turnieje strefowe (4 razy)
    • Stara Zagora 1990 – XIII m. w grupie A
    • Budapeszt 1993 – dz. II-V m. w grupie A (w dogrywce zajął IV m. i nie awansował)
    • Odorheiu Secuiesc 1995 – XVII m.
    • Krynica 1998 – XX m.

Indywidualne Mistrzostwa Polski (14 finałów w latach 1990–2010, 3 medale)

  • złoty
    • Częstochowa 1992 – I m. (10½/14)
  • 2 brązowe
    • Sopot 1997 – dz. I-III m. (9½/14), dogrywka: Warszawa 1997 – III m. (1/4)
    • Warszawa 2010 – III m. (5½/9) [system szwajcarski]
  • pozostałe finały
    • Warszawa 1990 – XI m. (6½/15)
    • Cetniewo 1991 – IX m. (7/13)
    • Gdańsk 1994 – V m. (7/13)
    • Warszawa 1995 – VIII m. (8½/16)
    • Brzeg Dolny 1996 – X m. (7½/15)
    • Książ 1998 – VII m. (7/13)
    • Polanica-Zdrój 1999 – VI m. (7/13)
    • Płock 2000 – VIII m. (7/13)
    • Warszawa 2001 – V m. (7½/13)
    • Warszawa 2002 – VIII m. (6/13)
    • Warszawa 2004 – IV m. (8½/13)

Drużynowe Mistrzostwa Polski (18 medali)

  • 10 złotych (Augustów 1996, Zakopane 2000, Głogów 2001, Lubniewice 2002, Lubniewice 2003, Dźwirzyno 2004, Ustroń 2007, Karpacz 2008, Katowice 2010, liga zjazdowa 2013)
  • 7 srebrnych (Bydgoszcz 1990, Rewal 1992, Lubniewice 1993, Krynica 1997, Lublin 2009, liga zjazdowa 2011, liga zjazdowa2012)
  • brązowy (Lubniewice 1995)

Drużynowy Superpuchar Polski (2 medale)

  • 2 złote (Warszawa 2002, Grodzisk Mazowiecki 2003)

Klubowy Puchar Europy (3 medale)

  • 3 srebrne (Kazań 1997, Belgrad 1998, Panormo 2001)

Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach szybkich (3 medale)

  • 2 złote (Łuków 1995, Żnin 2000)
  • srebrny (Gdynia 1993)
  • VIII m. (Płock 1997)
  • XIV m. (Opole 1996)

Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych (5 medali)

  • 2 złote (Kędzierzyn-Koźle 1998, Żnin 2000)
  • srebrny (Poznań 1991)
  • 2 brązowe (Racibórz 1995, Brzeg Dolny 2001)
  • dwukrotnie V m. (Gdynia 1990, Łódź 1999)
  • VI m. (Bydgoszcz 2013)
  • VII m. (Myślibórz 2010)
  • dwukrotnie IX m. (Łuków 1996, Mielno 2007)
  • dwukrotnie XI m. (Poznań 1997, Racibórz 2008)
  • XIX m. (Katowice 2011)

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych (14 medali)

  • 9 złotych (Gdynia 1990, Racibórz 1995, Łódź 1999, Żnin 2000, Brzeg Dolny 2001, Mielno 2007, Racibórz 2008, Myślibórz 2010, Piotrków Trybunalski 2017)
  • 3 srebrne (Kędzierzyn-Koźle 1998, Katowice 2011, Bydgoszcz 2013)
  • 2 brązowe (Poznań 1991, Łuków 1996)

Indywidualne Mistrzostwa Świata juniorów (1 medal)

  • srebrny (Tunja 1989 – U20)
  • dwukrotnie XI m. (Río Gallegos 1986 – U16, Santiago 1990 – U20)
  • XV m. (Adelajda 1988 – U20)
  • XVII m. (Champigny 1984 – U16)
  • XXIV m. (Baguio 1987 – U20)

Indywidualne Mistrzostwa Europy juniorów (1 medal)

  • brązowy (Groningen 1986/87 – U20)

Indywidualne Mistrzostwa Polski juniorów (3 medale)

  • złoty (Miętne 1986 – U19)
  • srebrny (Sobótka 1985 – U17)
  • brązowy (Poznań 1984 – U17)
  • VI m. (Miętne 1987 – U19)
  • VIII m. (Katowice 1983 – U17)

Wybrane sukcesy w innych turniejach

  • 1988 – dz. II m. w Warszawie (XIV Turniej Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności), dz. II m. w Karwinie
  • 1991 – dz. II m. w Krakowie (Cracovia, open A)
  • 1992 – dz. II m. w Oakham
  • 1993 – dz. II m. w Cappelle la Grande, dz. I m. w Krakowie (Cracovia, open A)
  • 1994 – dz. II m. w Polanicy-Zdroju (Memoriał Akiby Rubinsteina, open)
  • 1996 – II m. w Budapeszcie (First Saturday)
  • 1997 – dz. I m. w Koszalinie (MK Cafe, Memoriał Józefa Kochana)
  • 1998 – III m. w Ostrawie
  • 1999 – I m. w Vantaa, I m. w Rio de Janeiro, dz. II m. w Łodzi (Memoriał Kazimierza Makarczyka, szachy szybkie)
  • 2002 – dz. I m. w Malborku (Puchar Zamku Malborskiego, szachy szybkie)
  • 2004 – dz. II m. w Malborku (Puchar Zamku Malborskiego, szachy szybkie)

Ranking FIDE

  • najwyższy ranking w karierze – 2557 (1 lipca 2000)

 

URL Trackback

Trackback - notka

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

%d bloggers like this: