Lip
29

Na III olimpiadzie szachowej w Hamburgu 1930 polska drużyna w składzie Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka, Kazimierz Makarczyk i Paulin Frydman zdobyła złoty medal.

Czyżby zapomniał o tym arcymistrz Mateusz Bartel, który w swoim sprawozdaniu o drużynowych mistrzostwach świata w Chanty-Mansyjsku w niemieckim piśmie „Schach” m.in. napisał: …”Brązowy medal zdobyła Polska – nasz największy sukces od srebra na olimpiadzie w Buenos Aires 1939!”

//////////////////////////

Dla przypomnienia: link.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

 • Mat

  Historia olimpiad szachowych i o polskich sukcesach na Wikipedii:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Olimpiada_szachowa

 • Gość napisał:

  Zawsze mi się wydawało, że złoto jest wyżej niż srebro
  1930 Hamburg Polska Węgry Niemcy
  1936 Monachium Węgry Polska Niemcy
  1939 Buenos Aires Niemcy Polska Estonia
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Olimpiada_szachowa

 • Marcin

  Wydaje mi się, że arcymistrz Bartel powinien chyba raczej wspomnieć o złocie i ew dodać wzmiankę o srebrze. Poza tym ciężko jest porównywać silnie obsadzone olimpiady do ostatnich MS, gdzie grały drużyny i zawodnicy często z łapanki.

 • Hetman

  Z wypowiedzi Bartla wynika że albo zapomniał o złocie, albo celowo je pominął. W każdym razie jego wypowiedź zabrzmiała tak, jakby Polska nie miała medalu wyższego niż srebro. Dziwne że wypowiedzi naszych arcymistrzów są nieprzemyślane, podobnie jak to co niedawno powiedział Radek Wojtaszek, że Polska nie ma historii szachowej(!).

 • ChemSzach

  Formalnie napisał prawdę, w 1939 było srebro, a potem męska reprezentacja drużynowo nie miała już nawet 3 miejsca. Oczywiście zręczniej byłoby, gdyby swoją wypowiedź sformułował tak, aby informacja o złocie z 1930 roku, także była tam zawarta.

 • Nie tylko zręczniej, ale to powinno być obowiązkiem chwalić się naszymi największymi sukcesami. Na tekst Mateusza Bartla zwrócił mi uwagę kolega z Berlina, który zadzwonił do mnie: „Jerzy, czytałeś ostatni numer Schach”? „Nie czytałem. Nawet nie zdążyłem to jeszcze rozpakować” – odpowiedziałem. „No to zobacz. Twój krajan nie wie o złotym medalu Polski na olimpiadzie w Hamburgu 1930”. Dlatego napisałem ten tekst, aby o tym wielkim sukcesie przypomnieć i przy okazji zwrócić uwagę na okolicznościową książkę w języku polskim. Z moim doświadczeń bowiem wiem, że wielu szachistów w Polsce nie zna wystarczająco naszej literatury fachowej, o czym wielokrotnie pisaliśmy na blogu. Ciekawostka z ostatniej chwili. Jan Przewoźnik – szef „Integracji” – poinformował mnie o planowanym 2 wydaniu tej książki!

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lut
  17
  sob
  2018
  całodniowy Open w Grazu
  Open w Grazu
  Lut 17 – Lut 23 całodniowy
  W dniach 14-23 lutego 2018 roku odbędzie się międzynarodowy turniej w austriackiej miejscowości Graz z licznym udziałem Polaków. Strona turnieju Wyniki
  Lut
  20
  wt
  2018
  całodniowy Aeroflot
  Aeroflot
  Lut 20 – Mar 1 całodniowy
  W dniach 20.02.-01.03.2018 odbywa się tradycyjny turniej w Moskwie „Aeroflot”. W turnieju głównym gra Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), a w turnieju B (do 2550) barwy Polski broni Łukasz Jarmuła (KSz Hetman Katowice). Strona turnieju serwis turniejowy A serwis[...]
  Mar
  3
  sob
  2018
  całodniowy MP – rapid
  MP – rapid
  Mar 3 – Mar 4 całodniowy
  W dniach 3-4.03.2018 w Zgierzu odbędą się Mistrzostwa Polski w szachach szybkich. Źródło
  Mar
  16
  pt
  2018
  całodniowy Otwarte ME
  Otwarte ME
  Mar 16 – Mar 29 całodniowy
  Indywidualne Mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 16-29 marca 2018 w Batumi (Gruzja). Termin zgłoszeń – 1 luty. Komunikat organizacyjny Źródło
  Kwi
  7
  sob
  2018
  całodniowy ME Kobiet
  ME Kobiet
  Kwi 7 – Kwi 20 całodniowy
  Indywidualne Mistrzostwa Europy Kobiet odbędą się w dniach 7-20 kwietnia 2018 w Wysokich Tatrach (Słowacja). Termin zgłoszeń – 1 marca. Komunikat organizacyjny Źródło
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 110 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: