Sty
03

Kontynuacja odcinka 4

Arcymistrz Jan Krzysztof Duda: Na najwyższym poziomie zawodnicy trenują głównie debiuty; szukają nowych idei, aby zaskoczyć przeciwnika!

Irański arcymistrz Parham Maghsoodlo jest odkryciem minionego roku: link.

W jednym wywiadzie w piśmie niemieckim Rochade Europa na pytanie: „Jaką radę dałbyś młodym zawodnikom w celu poprawienia ich siły gry”? odpowiedział: „Studiowanie partii w odniesieniu do granych debiutów w celu poznania struktur i idei”.

Nic nowego nie powiedział. Już jako trener kadry Polskiego Związku Szachowego w komunikacie szkoleniowym 1-1979 polecałem studiowanie teorii debiutów na bazie całych partii, aby poznawać struktury pionkowe oraz typowe plany gry.

Dlatego byłem zaskoczony tym, co zobaczyłem w Zakopanem w 1999 roku na sesji Młodzieżowej Akademii Szachowej PZSzach. Niektórzy trenerzy przygotowywali młodzieży materiały debiutowe w słupkach i polecali uczenie się tego na pamięć. Podobno do dnia dzisiejszego można spotkać jeszcze ten sposób szkolenia fazy debiutowej. Dlatego młodzież potrafi rozegrać poprawnie otwarcie, ale w pewnym momencie powstaje problem wyboru właściwego planu gry.

Tę kwestię poruszyłem w mojej książce „Szachy dla przyszłych mistrzów” (RM 2015) w rozdziale II. „Zasady pracy nad repertuarem debiutowym”.

A teraz polecam przestudiowanie ciekawej partii Magnusa Carlsena, który ma szeroki repertuar debiutowy i gra praktycznie wszystko. W przedstawionym wariancie ruch 5…b5!? daje czarnym najlepsze kontrszanse i dlatego jest godny polecenia.

 

 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 144 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: