Sty
05

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 2

 • Andrzej Stanisław Gburek napisał na facebooku: Władimir Sawon, ros. Владимир Андреевич Савон (ur. 26 września 1940 w Czernihowie, zm. 1 czerwca 2005 w Charkowie) – ukraiński szachista i trener szachowy, arcymistrz od 1973 roku.W 1971 osiągnął życiowy sukces, zdobywając w Leningradzie tytuł mistrza Związku Radzieckiego.Był uznanym trenerem szachowym, wśród jego uczniów byli m.in.: Wasilij Iwańczuk, Rusłan Ponomariow, Siergiej Karjakin oraz Aleksander Areszczenko.

 • Sawona poznałem osobiście w trakcie Mistrzostw Armii Zaprzyjaźnionych, które odbyły się w Warszawie w dniach 17-23 maja 1969 roku. Grał on w szeregach Armii Radzieckiej (Geller, Gufeld, Lutikow, Sawon i Karpow).
  Końcowe wyniki:
  1. Armia Radziecka 11.5 pkt.
  2. Wojsko Polskie 6 pkt.
  3. Czechosłowacka Armia Ludowa 4 pkt.
  4. Armia Kubańska 2.5 pkt.
  Grałem dwie partie: wygrałem z Kubańczykiem i przegrałem z Karpowem. Karpow był już znanym szachistą. Wtedy krążyły słuchy, że to przyszły mistrz świata. Był najmłodszym uczestnikiem, ja byłem niewiele od niego starszy. Więc szybko nawiązaliśmy kontakt. Każdą wolną chwilę spędzaliśmy na rozmowach. Rozegraliśmy też kilka partii błyskawicznych. W 3 rundzie doszło do meczu Wojsko Polskie-Armia Radziecka. Przegraliśmy 4-0.
  Po partii w czasie analizy Karpow przyznał się, że grał według wskazówek Botwinnika. Okazało się, że był uczniem słynnej szkoły szachowej byłego mistrza świata. W pewnym momencie wyraził się, że faza debiutowa jest bardzo ważna. Jeśli chce się osiągać dobre wyniki, trzeba znać dobrze debiuty, nawet lepiej od końcówek. Zgodziłem się z nim, gdyż sam byłem propagatorem tej teorii. Sawon był opiekunem Karpowa i wspólnie uczestniczył w naszej analizie. Przyznałem się, że grałem na bazie pewnej analizy z miesięcznika „Szachmaty w ZSRR”. Ale nie była to dokładna analiza, gdyż po ruchu Karpowa dostałem przegraną pozycję. Na to Sawon: „Studiuj całe partie”. Ja już o tym wiedziałem wcześniej ze źródeł radzieckich, ale analizy tego wariantu nie sprawdziłem do końca. Za to zostałem w pouczający sposób ukarany!

  Dwa miesiące po turnieju w Warszawie Karpow zdobył w Sztokholmie tytuł mistrza świata juniorów. Tak zaczęła się jego wielka kariera zawodowego szachisty.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Maj
  30
  czw
  2019
  całodniowy Women Candidates Tournament
  Women Candidates Tournament
  Maj 30 – Cze 17 całodniowy
  Turniej kandydatek odbędzie się w Kazaniu. Uczestniczki: Lagno, Muzychuk M, Kosteniuk, Muzychuk A, Gunina, Dzagnidze, Tan Zhongyi, Goryachkina. Strona turnieju Dodatkowa informacja  Aktualna informacja na ChessBase News
  Cze
  18
  wt
  2019
  całodniowy Summer Chess Classic
  Summer Chess Classic
  Cze 18 – Cze 28 całodniowy
  Turniej kołowy z udziałem Jana Dudy i Darisza Świercza (USA). Strona turnieju  
  Cze
  24
  pon
  2019
  całodniowy Grand Chess Tour (Zagrzeb)
  Grand Chess Tour (Zagrzeb)
  Cze 24 – Lip 9 całodniowy
  Grają: Carlsen, Nakamura, Vachier-Lagrave, Caruana, Mamedyarov, Ding Liren, Aronian, So, Nepomniachtchi, Kramnik, Giri, Anand Strona turnieju
  Cze
  29
  sob
  2019
  całodniowy Hainan Danzhou
  Hainan Danzhou
  Cze 29 – Lip 8 całodniowy
  Turniej z udziałem: Artemiev, Yu Yangyi, Rapport, Wei Yi, Wang Hao, Vidit, Amin Strona turnieju
  Lip
  13
  sob
  2019
  całodniowy Dortmund Sparkassen
  Dortmund Sparkassen
  Lip 13 – Lip 21 całodniowy
  Turniej z udziałem: Nepomniachtchi, Dominguez Perez, Radjabov, Wojtaszek, Rapport Strona turnieju  
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 147 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: