lut
03

Lwów kultywuje swoją szachową tradycję i w tym roku uruchomił cykl turniejów „Lwowska Tradycja 2016”. Pierwszym z tegorocznej serii był IV Memoriał Maksima Yusupova, w którym grało 12 zawodników z trzech krajów: Azerbejdżanu, Ukrainy i Polski. Nasi reprezentanci zaprezentowali się bardzo dobrze – Piotr Sabuk i Oliwia Kiołbasa zdobyli międzynarodowe normy!

Jedenastorundowa kołówka rozgrywana tempem 90’+30” i międzynarodowy skład dały szanse na zdobycie norm międzynarodowych. I tak się stało – szczęśliwie dla polskich zawodników!
Na liście startowej pojawił się Artur Frolov (UKR – 2499). Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku zawodnik ten był w drużynie narodowej Ukrainy i wziął udział w Olimpiadzie. Stworzył własną wersję szachów. Po ćwierć wieku wrócił do profesjonalnych szachów i wygrał turniej!
Na drugim miejscu uplasował się Piotr Sabuk (Miedź Legnica) i zdobył ostatnią normę na tytuł IM. Legniczanin kontynuuje dobrą passę: po zwycięstwie w Memoriale Rubinsteina (Grupa OPEN ) i dobrym występie w 31 Pucharze Wojewody Dolnośląskiego zaliczył kolejny premiujący go występ.
Na czwartym miejscu uplasował się Piotr Gołuch (Wrocławski Klub Szachowy Kopernik), któremu zabrało 0,5 pkt. z grającym w turnieju IM-em, by uzyskać normę.
We Lwowie zobaczyliśmy 15 letnią Oliwię Kiolbasę. Czołowa polska juniorka potraktowała Memoriał Yusupova jako sparing przed krajowymi mistrzostwami seniorów. Zajęła 5 miejsce, ale zdobyła normę WIM.
Ostatni z polskich reprezentantów – Jakub Szostko – na miejscu dziewiątym.