lut
14

Przy podpisywaniu swoich książek

Agata Dorota BOUVY z domu Kalinowska. Tłumacz, poetka, publicystka, konserwator dzieł sztuki w brązie; ur. 28 stycznia 1963 roku w Warszawie, córka Witolda Jana Pawła i Wandy Apolonii z Michnowskich; zamężna: Michel Norbert Bouvy (biznesmen); dzieci: córka Clara Wanda (1996).
Pisze od najmłodszych lat, ale dopiero od 1998 roku daje się namówić na publiczną prezentacje swoich utworów.
Publikacje książkowe Asy i Burasy – Toutous et Minous, wiersze w podwójnej wersji językowej dla dzieci (Toruń 2000), Kalendarium (Kraków 2004), Triptique romain (Francja, Belgia, Quebek 2003) – przekład na j. francuski poematu Tryptyk rzymski Jana Pawła II.
Jej utwory poetyckie publikowane były w antologiach polskich i francuskich, m.in. Moi réveuse (Paris 1998). Dojrzewanie w miłości (Radom 1999), oraz w pismach Aura – USA, Powiśle Dąbrowskie – PL, Panorama Szachowa – PL i na wielu stronach internetowych.
Redaktor techniczny i współautorka Indeksu haseł Polskiego Słownika Biograficznego (Lublin 1999).
Redaktor serii Antologia APAJTE – „Nie damy pogrzesc mowy” (Tom I – Paris 2009). Łącząc w swojej pracy zawodowej poezję i publicystykę, w 1997 roku założyła, i jest do dziś wydawcą, Biuletynu Informacyjnego APAJTE.
Jej artykuły publikowały: Aura – USA, Dziennik Polski – U.K, Dziennik Związkowy – USA, Ekspres Wieczorny – Australia, Głos Katolicki – Fr, Kontakt Polonia – Fr; Neoterm – PL, Pod Wiatr – PL, Polonia Włoska – I, Powiśle Dąbrowskie – PL, Pro Polonia – PL, Relacje – S, Rota – PL, Teczka – Fr, Votre Ami – Fr, Wspólnota Polska – PL i inne.
Laureatka I nagrody za recytację na VII Światowym Festiwalu Poezji, Marli Konopnickiej w Przedborzu 1998; wyróżnienia: XI Ogólnopolski Konkurs Recytacji Poezji i Prozy Rosyjskiej i Radzieckiej w Warszawie 1980, IV Polonijny Konkurs Poezji w Wąglanach 1998, Międzynarodowy Konkurs Literacki Fundacji Młodej Polonii w Warszawie 1999, VI Polonijny Konkurs Poezji w Wąglanach 2000, VIII Międzynarodowy Konkurs Poetów Emigrantów w Clearwater – USA 2001, IV Salon Książki Polonijnej w Brukseli – Nagroda Honorowa przyznana przez Konsulat Generalny RP w kategorii przekładów literackich (Tryptyk rzymski Jana Pawła II).
Agata Kalinowska-Bouvy emigruje w 1984 roku do Francji rezygnując dla otrzymania paszportu ze studiów na Uniwersytecie Warszawskim (romanistyka). Kończy z wyróżnieniem Ecole Internationale de Langue et de Civilisation Française w Paryżu (język i kultura francuska) 1985, a w 1986 uzyskuje dyplom techniczny w Ecole Supérieure de Tourisme EST-ESM w Paryżu (turystyka).
W latach 1984-89 pracuje ucząc się w pracowni plastycznej Max le Verrier w Paryżu (konserwacja brązów i dzieł sztuki z odlewów artystycznych), jest równolegle stażystką rzeźbiarza-metaloplastyka F. Meulin pod Paryżem. Po przedstawieniu dokumentacji swoich prac plastycznych i uzyskaniu pozytywnej opinii z „Maison des Artistes” wyjeżdża na południe Francji, gdzie pracuje jako kierownik Pracowni Sztuki Stosowanej w Opio 1989-90. Tam poznaje swojego obecnego męża i powraca do Paryża, gdzie wielokrotnie daje pokazy ze sztuki układania bukietów.
Z powodu wypadku w pracowni i złamanych 2 palców lewej ręki, w 1990 r nie mogąc kontynuować pracy manualnej powraca do swoich wcześniejszych zainteresowań językowych i rozpoczyna pracę w wolnym zawodzie tłumacza. Swoje biuro tłumaczeń technicznych prowadzi do 2004 roku.
Aktualnie współpracownik Institut de Recherches Biographiques w Vaudricourt (Francja) 1995.
Jej szerokie zainteresowania artystyczne nie ograniczają się tylko do sztuk plastycznych. W latach 1986—89 uczestniczyła w zajęciach teatralnych organizowanych przez Stowarzyszenie Filotechniczne w Paryżu, uzyskując na przeglądach trzecią i drugą nagrodę. Kilkakrotnie występowała z grupą „La Compagnie des Quinquets”.
Od połowy lat dziewięćdziesiątych związała się z działalnością polonijną i społeczną, w którą jest niezmiernie zaangażowana. Jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie – A.P.A.J.T.E (Paryż) 2001.

Poezja szachowa

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  mar
  18
  sob.
  2023
  całodniowy MEKobiet
  MEKobiet
  mar 18 – mar 30 całodniowy
  Więcej informacji tutaj.
  mar
  27
  pon.
  2023
  całodniowy Mecz kandydatów kobiet
  Mecz kandydatów kobiet
  mar 27 – kw. 6 całodniowy
  Finał meczu kandydatów pomiędzy Lei Tingjie i Tan Zhongyi odbędzie się w Chongqing od 27 marca do 6 kwietnia. Kolejny mecz o mistrzostwo świata pomiędzy zwycięzcą tego pojedynku i obrońcą tytułu Ju Wenjunem również odbędzie[...]
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: