mar
25

Max (Machgielis) Euwe (ur. 20 maja 1901 w Amsterdamie, zm. 26 listopada 1981 w Amsterdamie) – szachista holenderski, piąty mistrz świata w szachach (1935-1937).

Max Euwe w polskiej Wikipedii
Max Euwe w niemieckiej Wikipedii
W bibliotece Max Euwe Centrum w Amsterdamie są także moje książki

Zanim podjąłem pracę w październiku 1982 roku, byłem od czerwca 1981 roku bezrobotnym. Nie nudziłem się w tym czasie. Ówczesny dyrektor turnieju w Dortmundzie Klaus Neumann brał mnie ze sobą na różne imprezy szachowe. Dzięki temu zwiedziłem wiele miast w Niemczech i prawie całą Holandię.

W sierpniu 1981 roku byliśmy w Amsterdamie i przy tej okazji wpadliśmy do biura FIDE. Generalnym Sekretarzem FIDE była w tym czasie Ineke Bakker, którą poznałem wcześniej na turnieju kobiecym w Piotrkowie Trybunalskim. Już na wstępie poinformowała nas, że zaraz przyjdzie szef. Miała na myśli Euwego, który był prezydentem FIDE w latach 1970-1978. Jego następca Olafsson zostawił biuro w Amsterdamie. Również Ineke Bakker zachowała swoje stanowisko. Dopiero Campomanes, po objęciu stanowiska prezydenta w 1982 roku, przeniósł biuro do Lucerny i w ten sposób nastąpiła zmiana na stanowisku Generalnego Sekretarza FIDE.

Max Euwe, mimo że już nie był prezydentem FIDE, często wpadał na kawę do biura. Rzeczywiście były mistrz świata wkrótce zjawił się. W toku rozmowy zapytał się mnie skąd jestem. Odpowiedziałem, że z Polski. „Tak, grałem kiedyś z Bogdanem Śliwą, to był silny szachista” – stwierdził. Byliśmy w biurze około godziny. W ten sposób poznałem Maxa Euwego. Trzy miesiące później 26 listopada były mistrz świata zmarł na zawał serca.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: