mar
20

Kiedyś ktoś powiedział, że szachy są grą bardzo niesprawiedliwą. Można bowiem wygraną partię przegrać jednym nieostrożnym ruchem np. po 4 godzinach „harówki”.

Takie sytuacje zdarzają się niestety często w praktyce turniejowej, ponieważ szachy wymagają od zawodników pełnej koncentracji do samego końca. Każde „rozluźnienie” może spowodować tragedię.

Zobaczmy co wydarzyło się w dogrywkach mistrzostw świata kobiet w Soczi w partii Demainte  Daulyte-Monika Soćko. Litwinka prowadziła 1-0 i w drugiej partii dawała  mata w jednym ruchu (b5-b6#). Tymczasem ruchem Hd8-a5+?? podstawiła hetmana.

W dalszym toku meczu Litwinka już nie istniała i nasza arcymistrzyni bez większych problemów przeszła do drugiej rundy.

tiebreak07

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

  • Marius Ringwelski

    Na mistrzostwach świata szczescie Monice bardzo sprzyja.
    2008 w Nalchiku wygrala rostrzygujaca partie Armageddon przeciwko Sabina-Francesca Foisor na czas w pozycji krol i skoczek vs. krol i skoczek. W Armageddon reklamowac remis widocznie nie mozna, a 50 posuniec to jednak trwa….
    Ti i podobne zdarzenia so komentowane na http://en.chessbase.com/post/carry-on-up-the-armageddon.

    Pozdrawiam

  • Krzysztof Kledzik

    Trzeba przyznać że sytuacja na szachownicy faktycznie jest dramatyczna. Ale jest też takie powiedzenie, że szachy są grą błędów, wystarczy je znaleźć i wykonać na szachownicy. I tu jest tego przykład – białe z całkowicie wygranej pozycji, jednym ruchem przeszły do całkowicie przegranej. Szachy nie są grą niesprawiedliwą. Każdy ma swoją szansę, a jeżeli jej nie wykorzysta (vide pozycja powyżej), to nie można mówić o niesprawiedliwości, ale o swoim błędzie. Zresztą w historii szachów, w tym w jej części dotyczącej meczów o najwyższą stawkę, są przykłady gdy jeden ruch zmieniał przebieg gry. Może to nie były podstawienia figury zamiast dania mata, ale i tak były bardzo bolesne. Powyższy przykład jest dowodem na to, że nawet wygraną partię można przegrać, że należy grać i być skupionym aż do końca.

  • Takie podstawki zdarzają się w KAŻDEJ chyba dyscyplinie sportu. Można upaść przed metą – będąc na 1. pozycji – i dowlec na końcu.
    Skąd ja znam TAKIE sytuacje. I takie przegrane wygrane partie… Było ich duuużo. Presja zegara. Emocje. Szansa wygranej zaciemniła umysł. Roztargnienie. Rozluźnienie. STUDIUM BŁĘDU.

  • Hetman

    Domyślam się jak czuła się przeciwniczka Soćki, pewnie mało ją szlag nie trafił – mat w jednym ruchu, a zamiast tego podstawka przegrywająca partię. Nie zdziwił bym się, gdyby się popłakała w pokoju. Tutaj Soćko miała farta, ale to był przypadek, bo miała przegraną pozycję.

  • Griszka

    Często pewność zwycięstwa jest największym wrogiem.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    maj
    8
    śr.
    2024
    całodniowy Superbet Rapid & Blitz w Warszawie
    Superbet Rapid & Blitz w Warszawie
    maj 8 – maj 12 całodniowy
    Dwie ważne imprezy w Polsce: 8-10 maja rapid 11-12  maja blitz Strona imprezy Plan rozgrywek Środa, 8/5/24 – 13:00 – RAPID – Runda 1 Środa, 8/5/24 – 14:30 – RAPID – Runda 2 Środa, 8/5/24[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: