Lip
02

W wywiadzie udzielonym dla Radia TOK FM, arcymistrz Wojtaszek kilka razy powiedział że polskie szachy nie mają historii. Niestety było to bardzo niefortunne sformułowanie, a nasz arcymistrz powinien inaczej wyrazić swoją myśl. RW chciał przekazać, że w obecnych czasach Polska nie ma jakiś wybitnych zwycięstw w wykonaniu osób pokroju Carlsena, a takie osobistości i ich gra, przyciągnęłyby sponsorów do szachów i poprawiły slaby „pi-ar”, o którym wspomniała pani redaktor Ewa Podolska. Natomiast Radek Wojtaszek ujął sprawę tak, że polskie szachy nie mają historii. To tak jakby wymazać z pamięci kilkadziesiąt lat naszej wspanialej historii szachowej, począwszy od Rubinsteina, poprzez czasy powojenne, aż do chwili obecnej. Co prawda RW wskazał na brak spektakularnych zwycięstw Polaków w szachach w porównaniu do laurów w skokach narciarskich, ale „mleko już się rozlało”.

Kolejnym negatywnym fragmentem wypowiedzi am Wojtaszka, było jego stwierdzenie że nikt nie może powiedzieć w Polsce, że w latach 60-tych czy 70-tych ktoś osiągnął sukces. Jako przeciwwagę padły nazwiska Fischera i Kasparowa, ale nawet wobec tych osób, nie można powiedzieć że nie mieliśmy sukcesów. Nie usuwajmy z historii polskich szachów osiągnięć wielu naszych zawodników tylko dlatego że nie byli w stanie walczyć z Karpowem o mistrzostwo świata. To jest zbytnie spłycenie i uproszczenie zagadnienia, i nie można się zgodzić z takim postawieniem sprawy polskich osiągnięć szachowych w epoce przed-Wojtaszkowej.

Owszem, zgadzam się z naszym arcymistrzem, że jego zwycięstwo z Carlsenem było wydarzeniem medialnym, ale nie od niego zaczęto pisać polską historię szachów.

Krzysztof Kledzik

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

 • Dominik

  Zgadzam sie z panem Kledzikiem. Radek mnie w tym wywiadzie też rozczarował. To była antyreklama polskich szachów! Ktoś z działaczy PZSzach powinien nauczyć Wojtaszka, co i jak można mówić w wywiadach.

 • Adamek

  Ostatnio Radek zaliczył dwie duże wpadki. Jedna to stwierdzenie że kobiety nie mają szans w szachach, a na dodatek PZSzach za pomocą Twittera rozesłał to stwierdzenie po świecie, a druga wpadka to zakomunikowanie że Polska nie ma swojej historii szachowej. I tego nie mówi początkujący szachista, lecz nasz czołowy arcymistrz. I to ma być kreowanie wizerunku? Pani redaktor z radia jednak miała rację, że nasze szachy mają słaby wizerunek. Panie prezesie Delega, proszę zwracać uwagę na to co mówią Pana podopieczni.

 • Skoczek2

  Wojtaszek gada publicznie głupoty. Czy to ten właściwy PR? Człowiek po studiach nie umie spójnie przekazać myśli. A do tego mówi rzeczy kontrowersyjne. Czasem tez wręcz nielogiczne; dla przypomnienia http://www.blog.konikowski.net/2016/07/01/problemy-polskich-szachow-32/
  Facet po administracji publicznej najpierw daje sygnał, że szuka sponsora a później mówi, że to jego sprawa czy kasa leci na inwestycje czy do jego kieszeni. Z jednej strony rozważał zakup luksusowego auta a z drugiej żali się ze nie ma kasy jednego pomocnika, na treningi czy na sztab. Z jednej strony nie gra z sukcesem w prestiżowych turniejach a z drugiej strony kosi 3-4 tys ze związku. Czy ma postawione konkretne cele; obowiązki i zobowiązania wobec sponsora czyt. związku?
  A to już kuriozum – „Z opowieści starszych kolegów wiem, że w socjalistycznej Polsce szachy i alkohol szły – niestety – w parze.
  Wieczorami szachiści pili wódkę i analizowali błędy w rozegranych za dnia partiach. Rano tacy zawodnicy wstawali z kacem lub nabuzowani.”
  http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53668,20288794,na-najlepszych-szachistow-czekaja-pieniadze-i-prestiz-szachistki.html
  Czy o taki obraz historii polskich szachów Wojtaszkowi chodzi?

 • Adamek

  Zaglądnąłem na inne blogi szachowe i widzę że ich autorzy zgodnie milczą, i nie wypowiadają się na temat tego co powiedział Wojtaszek.
  Jakoś tym razem nikt nie pisze że jego słowa wyrządziły krzywdę naszemu środowisku szachowemu, czy jak to było. Każdy boi się dotykać tematu wypowiedzi Wojtaszka.

 • Skoczek2

  Polecam Wojtaszkowi słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy „Pragnę też złożyć hołd szachistom II Rzeczypospolitej, którzy stworzyli Polski Związek Szachowy, i wspomnieć tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Nie sposób przecenić wkładu Związku w historię i przyszłość Rzeczypospolitej szachistów” zr, prezydent.pl

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lis
  1
  nie
  2020
  całodniowy Turniej kandydatów (II koło)
  Turniej kandydatów (II koło)
  Lis 1 – Lis 12 całodniowy
  Zakończenie turnieju kandydatów w Jekaterinburgu z udziałem Caruana, Ding Liren, Grischuk, Nepomniachtchi, Vachier-Lagrave, Giri, Wang Hao, Alekseenko. Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: