lis
12

poprzedni odcinek

Niestety znowu remis. W partii hiszpańskiej po 3.Gb5 mistrz świata zrezygnował ze swojej ulubionej obrony berlińskiej po 3…Sf6 i zagrał klasycznie 3…a6. Przypuszczalnie decyzję taką podjął po tegorocznych porażkach z Giri, Griszczukiem i Nakamurą.


URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

 • amator

  Duże rozczarowanie. Obaj gracze przeskakują debiut i grają defensywnie. Otwarcie Trompowskiego nie daje białym przewagi. Ruch d3 w partii hiszpańskiej to lewizna. Nie działo się nic ciekawego. Ale to dopiero druga partia. Na pewno będą jeszcze wielkie emocje!

 • Piotr

  Faktycznie te dwie partie były nudne. Może w poniedziałek w trzeciej rundzie Carlsen zagra dynamiczniej i będą wreszcie emocje!

 • Krzysztof Kledzik

  No cóż, to jest gra o najwyższą stawkę. Zawodnicy nie chcą rzucić się na siebie, porwani emocjami, bo za dużo mają do stracenia. Pewne na razie „badają” się nawzajem, badają nastawienie, wolę walki swojego przeciwnika.

 • mkrysz

  Z pewnością mecz jest ciekawy dla arcymistrzów ale dla większości kibiców te partie musiały być strasznie nudne. Dużo ciekawszy jest rozgrywany równolegle turniej w St Louis. Moim zdaniem tzw. klasyczne tempo gry trzeba skracać. W ogóle wolałbym żeby grano w szachy Fischera ale to mało realne. Natomiast skrócenie tempa gry jest możliwe i już grano w Zurichu superturniej eksperymentalnym tempem 40m+10s. Moim zdaniem te 10 sekund to za mało i za optymalne uważam 40m+20s. Wtedy możnaby grać 2 rundy dziennie.

 • Krzysztof Kledzik

  Szachy Fischera nie są klasycznymi szachami, lecz ich odmianą-mutacją, o innych zasadach gry. Zatem nie powinno się ich stosować w meczach czy turniejach, o ile obowiązują tam klasyczne szachy. Natomiast faktyczne, rozwiązaniem problemu nudy meczowej jest przyspieszenie tempa gry. Z pewnością to pozytywnie wpłynęłoby na zwiększenie atrakcyjności meczów.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  wrz
  21
  czw.
  2023
  całodniowy Mistrzostwa Świata do lat 20
  Mistrzostwa Świata do lat 20
  wrz 21 – paź 1 całodniowy
  Mistrzostwa Świata Juniorów i juniorek odbędą się w dniach 21 września – 1 października w hotelu del Prado w Meksyku-City. Więcej informacji na ChessBase News. Strona mistrzostw
  wrz
  30
  sob.
  2023
  całodniowy Klubowy Puchar Europy
  Klubowy Puchar Europy
  wrz 30 – paź 7 całodniowy
  Klubowy Puchar Europy odbędzie się w dniach 30 września – 7 października w ośrodku wypoczynkowym w Durres (Albania) bez udziału polskiej drużyny. Pierwsza runda zostanie rozegrana w niedzielę 1 października o godzinie 15:00. Więcej informacji[...]
  kw.
  5
  pt.
  2024
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  kw. 5 – kw. 23 całodniowy
  Turniej odbędzie się w Toronto.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: