Mar
04

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 14

 • Skoczek2

  „Regulamin Kadry Narodowej. Obowiązki członka Kadry Narodowej: członkowie Kadry Narodowej Mężczyzn zobowiązani są do udziału w Indywidualnych Mistrzostwach Polski, o ile posiadają uprawniania” (zr. PZSzach)

 • Duda ma w tym roku maturę. Podobnie Woźniak. Natomiast absencja Wojtaszka jest dla mnie niezrozumiała. Może boi się stracić na rankingu? A może jest inna przyczyna?

 • Skoczek2

  Świercz; Dragun. (?!)

 • Skoczek2

  „Jestem w trakcie ustalania swojego kalendarza. Ogólnie chciałbym zagrać jak najwięcej partii w tym roku. Pod koniec marca są Mistrzostwa Polski, ale jeszcze nie podjąłem decyzji o udziale. W tym samym czasie są dwa openy w Emiratach z bardzo dobrymi warunkami i wysokimi nagrodami, które mogą się okazać bardzo dobrze obsadzone, a to zawsze okazja do partii z 2700+” – Radosław Wojtaszek http://psychologiaiszachy.blogspot.com/2017/02/radosaw-wojtaszek-specjalnie-dla.html

 • Skoczek2

  Promocje szachów i budowanie ich prestiżu należy zacząć od siebie. Skoro związek ma do w d. oraz zawodnicy mają to d. to o czym tu rozmawiać? Ten regulamin kadry można sobie wsadzić w d.

 • Marek P

  Według listy startowej najwyżej notowany zawodnik, Kacper Piorun, ma ranking 2648 – czyli prawie 100 oczek niżej, niż Radosław Wojtaszek. Czy udział w takim turnieju ma dla niego sens?
  Zawodnicy światowej czołówki, wyraźnie przewyższający poziomem krajowych konkurentów, w mistrzostwach swoich krajów na ogół nie grają. Ba, nawet w silnych przecież Mistrzostwach Rosji nie grywa już Władimir Kramnik.
  Jeśli jest gdzieś problem, to w regulaminie Kadry Narodowej, który takich startów teoretycznie wymaga.

 • Skoczek2

  Regulamin to zbiór przepisów normujących zasady postępowania i należy go bezwzględnie przestrzegać a nie tylko czerpać korzyści a obowiązki mieć w d.
  Może i Wojtaszek odstaje rankingowo ale wcale nie aż tak wyraźnie przewyższa poziomem polskich zawodników i dominatorem na krajowym podwórku nie jest http://www.szachypolskie.pl/mistrzostwa-polski-mezczyzn-w-szachach/
  W 2015 w szwarcarze nie zagrał bo „nie chciał stracić na rankingu” oraz bo „związek zwolnił go z udziału”.
  Sorry ale jest różnica między Kramnikiem a Wojtaszkiem.
  Wojtaszek jest średniej klasy zawodnikiem z szerokiej światowej czołówki. W Tata miał do pomocy połowę Kadry Narodowej – a wylądował na miejscu 11 na 14 zawodników.

 • Marek P

  Polecam lekturę pkt. 12.10 Regulaminu Kadry Narodowej:
  „W sytuacjach wyjątkowych, wiceprezes ds. sportowych może zwolnić członka Kadry Narodowej z wybranych obowiązków opisanych w punkcie XI.”

  Czyli jeżeli wiceprezes ds. sportowych wyrazi zgodę, zawodnik nie ma obowiązku startować w Mistrzostwach Polski. Najwyraźniej w przypadku GM Dudy i GM Wojtaszka taką zgodę wyraził, tak że nie ma podstaw twierdzić, że naruszyli oni regulamin.
  Mam nadzieję, że skoczek2 przeprosi za niesłuszne zarzuty z taką samą werwą, z jaką oskarżał.

 • Skoczek2

  „Uważam za nieporozumienie start Bartosza Soćki w finale MP. Dla mnie jest oczywiste, że trener reprezentacji nie powinien grać z zawodnikami, których prowadzi i zna dobrze ich plusy i minusy.Członkowie kadry powinni mieć podpisane kontrakty i nie wyobrażam sobie aby przykładowo taki as jak Wojtaszek nie zagrał w finale MP bo przykładowo ranking albo jakaś inna „ideowa” wymówka.Tak gdzie są profity tam muszą być również zobowiązania” – Waldemar Świć

 • Skoczek2

  @Marek – coś dużo tych „sytuacji wyjątkowych”, 50% tj. Wojtaszek, Duda, Świercz.

 • Marek P

  GM Duda, jak już było pisane, ma w tym roku maturę, a GM Świercz bodajże mieszka i studiuje w USA – dla mnie to są bardzo poważne powody.
  Wygląda na to, że mamy wyjątkowy pod tym względem rok, bo przecież rok temu nikogo z kadry narodowej w IMP nie zabrakło.
  Skoro GM Wojtaszek chce być członkiem światowej czołówki, powinien od czołówki właśnie się uczyć i to nie tylko przy szachownicy. Także sposobu treningu, dobierania współpracowników (na miarę budżetu), trybu życia, a także doboru turniejów. Światowa czołówka po prostu w krajowych mistrzostwach nie gra (z wyjątkiem zawodników USA, gdzie federacja tego wymaga), bo te turnieje są dla nich albo zbyt słabe, albo kolidują terminami z ważniejszymi startami.
  Trudno uznać, żeby GM Wojtaszek miał w IMP coś do udowodnienia, skoro wygrał 2 ostatnie turnieje IMP, w których startował, a obecnie ma prawie 100 oczek przewagi nad turniejową jedynką.

 • Skoczek2

  Bingo – „federacja tego wymaga”.

 • Marek P

  Owszem, amerykańska federacja szachowa wymaga występów w krajowych mistrzostwach. Natomiast rosyjska, chińska, francuska, norweska i polska już tego od swoich gwiazd nie wymagają.
  Wymogi są różne i nie widzę czemu mielibyśmy sądzić, że to samotna amerykańska federacja ma rację, a nie pozostałe. Zwłaszcza, że nie ma wątpliwości, które federacje wychowują obecnie najsilniejszych arcymistrzów – z pewnością nie amerykańska. Oni ich tylko werbują.

 • Skoczek2

  Minęły czasy gdy udział w MP był prestiżem i honorem. Teraz to zwyczajny turniej, jeden z wielu, w którym można wziąć udział jak się ma ochotę albo go olać. Z pewnością sponsorzy są zadowoleni, że związkowi nie udało się skompletować najmocniejszego składu; kibice też zacierają ręce, że nie zobaczą najlepszych szachistów; zawody w mediach jako gra salonowa piorunem przelecą jako że „Po dwóch latach mistrzostwa Polski powracają do stolicy. Pod koniec marca w Sali Notowań Centrum Giełdowego rozpoczną się zmagania 10 najlepszych zawodników i zawodniczek w Polsce. Codziennie od 21 do 29 marca od godziny 15:00 będziemy mieli okazję oglądać zacięte pojedynki o tytuł mistrza i mistrzyni kraju. Sponsorami mistrzostw są firmy Lotto i Budimex , które nieprzerwanie już od kilku lat wspierają szachy na najwyższym poziomie. Współorganizatorem mistrzostw została Giełda Papierów Wartościowych SA. W Lotto Indywidualnych Mistrzostwach Polski wystąpi 10 pretendentów do tytułu mistrza kraju. Walka o prawo uczestnictwa gry o najważniejsze trofeum w kraju toczyła się cały rok. Miejsce w mistrzostwach wywalczyli zawodnicy, którzy zajęli 4 pierwsze miejsca w ubiegłorocznym czempionacie, zawodnik do 20 lat o najwyższym rankingu FIDE na 1 stycznia br., 2 zawodników, którzy uzyskali najwyższy ranking FIDE (Rp) w polskich openach w roku poprzednim, 2 zawodników o najwyższym rankingu FIDE na 1 stycznia oraz zawodnik nominowany przez PZSzach lub organizatora”; „Indywidualne mistrzostwa Polski w szachach to najważniejszy turniej szachowy w ciągu roku, którego celem jest wyłonienie mistrza oraz mistrzyni kraju. Zdobycie tytułu mistrza Polski wiąże się również z bezpośrednią nominacją do kadry narodowej, czyli wyjazdu na Mistrzostwa Europy, Świata czy na najważniejszą imprezę szachową – Olimpiadę” (zr. PZSzach).

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 170 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: