Cze
04

Kontynuacja odcinka 4

W minionym roku już po raz 35. byłem obserwatorem zmagań na szachownicach prestiżowego turnieju w Dortmundzie. Na przestrzeni minionych lat miejsce rozgrywek zmieniało się wielokrotnie, w zależności od możliwości finansowych organizatorów.

Od 2015 roku turniej odbywa się w centrum orkiestrowym kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii. Budynek ten jest usytuowany w centrum miasta, dokładnie w miejscu, gdzie stał kiedyś dom pierwszego prezydenta najstarszego klubu szachowego w mieście „Dortmunder Schachverein 1875” Salomona Elkana.

Moja przygoda z turniejem „Dortmunder Schachtage” zaczęła się od 1980 roku. W dniach 1-14.07.1980 roku, na zaproszenie Niemieckiego Związku Szachowego, a dokładnie trenera niemieckiej kadry Sergiu Samariana, zagrałem w turnieju otwartym A. Z wynikiem 4 wygrane, 2 przegrane i 5 remisów uplasowałem się ostatecznie na 6 pozycji.

1.Paulsen RFN 8.5
2.Backwinkel RFN 7.5
3.Caspari RFN 7
4.Kuyf Holandia 7
5.Boersma Holandia 7
6.Konikowski Polska 6.5 itd.

Startowało 26 zawodników. Graliśmy w Westfalenpark w hali usytuowanej niedaleko uwidocznionej na zdjęciu wieży Floriana.

Dyrektorem turnieju był wówczas Klaus Neumann, który tę funkcję piastował do 1982 roku. Klaus Neumann był zaangażowanym działaczem szachowym w Dortmundzie i szefem klubu „Hansa”. Kierował wieloma ważnymi imprezami na terenie miasta, m.in. mistrzostwami świata juniorów w 1980 roku, które zakończyły się zwycięstwem Garri Kasparowa.

Klaus Neumann (na zdjęciu z prawej strony, obok stoi autor tekstu) zmarł niespodziewanie w 1999 roku, nie obudziwszy się po operacji.

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Paź
  11
  czw
  2018
  całodniowy Klubowy Puchar Europy
  Klubowy Puchar Europy
  Paź 11 – Paź 18 całodniowy
  W dniach 12-18 października 2018 w Porto Carras odbywa się Klubowy Puchar Europy. W turnieju otwartym bierze udział 61 drużyn. Z Polski startują: Radosław Wojtaszek i Mateusz Bartel (AVE Novy Bor, Czechy) Jolanta Zawadzka (ES Thessalonikis, Grecja) Artur i[...]
  Lis
  1
  czw
  2018
  całodniowy Mistrzostwa Świata Kobiet
  Mistrzostwa Świata Kobiet
  Lis 1 – Lis 25 całodniowy
  W dniach 1-25 listopada 2018 odbędą się w Chanty Mansyjsku mistrzostwa świata kobiet systemem pucharowym. W 1 rundzie Polki spotkają się z : Monika Soćko – Shvayger i Jolanta Zawadzka – Nechaeva.  
  Lis
  9
  pt
  2018
  całodniowy Mecz o Mistrzostwo Świata
  Mecz o Mistrzostwo Świata
  Lis 9 – Lis 28 całodniowy
  Fabiano Caruana kontra Magnus Carlsen. Strona meczu
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 140 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: