Cze
07

W czasie turnieju w Dortmundzie w 1986 roku jakiś nieznany mi człowiek demonstrował na komputerze Atari program szachowy. Nie była to gra w szachy, lecz coś nowego: baza z partiami szachowymi. Zainteresowanie było duże, padło także wiele pytań. W trakcie dyskusji zorientowałem się, że program można wykorzystać do pisania książek. Najpierw wbija się partie i warianty, potem można to przerzucić na edytor tekstowy. Tym samym eliminuje się wszelkie błędy w notacji i jednocześnie czasochłonne korekty, jak to jest w przypadku pracy z maszyną do pisania. W ten sposób stałem się świadkiem rewolucji w szachach: powstanie rewelacyjnego programu ChessBase. Tym nieznanym demonstratorem okazał się twórca tego programu Matthias Wüllenweber.

W 1988 roku powstała w Hamburgu firma ChessBase GmbH, która zajęła się sprzedażą swojego nowatorskiego produktu. Prawie natychmiast kupiłem sobie komputer Atari i program. Rok później wykonałem nową techniką broszurkę dla wydawnictwa Münster Verlag w Norymberdze. W następnych latach firma opracowała program dla komputerów personalnych i programu windows. Teraz nie wyobrażam sobie pracy bez tych akcesoriów.

Firma ChessBase zaczęła też publikację periodyku ChessBase Magazin, który składał się z broszury i dyskietki z partiami. W 1991 roku szef pisma Gisbert Jacoby zaproponował mnie współpracę. Trwała ona do 2006 roku. W tym czasie skomentowałem setki partii, przygotowałem wiele artykułów z teorii debiutów oraz opracowałem kilka teoretycznych dyskietek.

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Wrz
  9
  pon
  2019
  całodniowy FIDE World Cup 2019
  FIDE World Cup 2019
  Wrz 9 – Paź 4 całodniowy
  W okresie 9 września – 4 października 2019 w Chanty-Mansyjsku (Rosja) odbędzie się Puchar Świata 2019, z udziałem Polaków:  Radosława Wojtaszka, Jana-Krzysztofa Dudę, Kacpra Pioruna oraz Mateusza Bartla. Polacy spotkają się w 1 rundzie: Johan-Sebastian Chritiansen – Radosław[...]
  Wrz
  10
  wt
  2019
  całodniowy 1st Women FIDE GP Series
  1st Women FIDE GP Series
  Wrz 10 – Wrz 23 całodniowy
  Turniej odbywa się w dniach 10 – 23 września w Skolkovo (Rosja). Strona turnieju Wyniki Partie na ChessBomb
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 158 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: