lip
03

Oczekiwałem oceny nowej listy rankingowej FIDE przez trenera kadry męskiej Michała Krasenkowa i kadry kobiecej Marka Matlaka. Niestety Polski Związek Szachowy ograniczył się tylko do podsumowania pracowniczki biura PZSzach Doroty Rzepeckiej.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że lista lipcowa nie jest obiecująca dla polskich szachów i daje dużo do myślenia. Jeśli polityka sportowa nie ulegnie zmianie, tzn. jeśli prezes Tomasz Sielicki nie zmusi swych podopiecznych do gry w silnych turniejach międzynarodowych, to oczekuje nas wkrótce jeszcze większa mizeria.

Przypominam, co niedawno napisał w swoim miesięczniku Andrzej Filipowicz: „Najgorsze jest to, że nasi trenerzy i niektórzy działacze oceniają pozytywnie wynik zawodnika czy zawodniczki, gdy osiągną rezultat lepszy od ich rankingu, o jeden czy o kilka punktów. To jest najgorsze, co można robić. Oznacza, że przy tym tempie rozwoju, już za 30 lat zawodnik poprawi się o 100-150 punktów. Przy naszych bardzo niskich rankingach, z wyjątkiem Radosława Wojtaszka i Moniki Soćko, pozytywnym wynikiem turniejowym jest poprawienie rankingu o 15-20 p. i to na liczącym się turnieju!”

Problemy PZSzach (punkt 22)

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

  • Ciekawie wypada to zestawienie tabelaryczne. Na jego podstawie wyraźnie widać, że właściwie nie ma większego postępu. Ale czy komuś zależy na nim? Po co, skoro i tak wszyscy są zachwyceni polityką prowadzoną przez PZSzach. Ktoś tam z naszych wyskoczy na jakiś turniej krajowy i to wszystko. Jesteśmy silni we własnym, polskim sosie, ale nie na świecie. Może mylę się, ale myślę że gdyby prezesowi Sielickiemu zależało na grze naszych czołowych szachistów na liczących się zagranicznych turniejach, to już by dawno to zrobił. Ale chyba nie zależy mu zbytnio na tym.

  • eszton

    Co znaczy: „zmusi swych podopiecznych do gry w silnych turniejach?” Jak Pan to sobie wyobraża? Jedyny chyba sposób to zastosowanie zasady: płacę i wymagam.

  • admin

    To chyba Polski Związek Szachowy ma jakieś fundusze na starty naszej czołówki w turniejach międzynarodowych?

    Druga możliwość to załatwianie przez PZSzach u organizatorów turniejów miejsc dla najlepszych zawodników. Tak było w przeszłości.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: