sie
07

System archangielski w partii hiszpańskiej powstaje po posunięciach 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 7.Ga4 Sf6 5.0-0 b5 6.Gb3 Gb7. W latach 60-tych minionego stulecia był polską specjalnością. Szczególnie w rękach mistrza Polski Jerzego Lewiego system ten był silną bronią. Sam stosowałem go z powodzeniem w partiach turniejowych i korespondencyjnych. Swoją wiedzę w tym temacie przekazałem w tej książce.

Ruy Lopez
Arkhangelsk System
Jerzy Konikowski
Chess Enterprises, INC
Coraopolis, Pennsylvania 1987
89 stron
ISBN 0-9311462-68-1
Książkę przetłumaczył Zbigniew Paul Janicki

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

 • Marcin Zimerman

  Bardzo niedoceniany system. Panskiej ksiazki nie posiadam, ale niedawno ukazalo sie ciekawe DVD Adriana Michalczyszyna. Zalecam zakup kazdemu zainteresowanemu tematem. Stan teorii jest „swiezy” a slowne wytlumaczenie pozycji przez Michalczyszyna na najwyzszym poziomie. Polecam. Teorii mniej niz w wielu innych systemach a rezultaty bardzo podobne.

 • W takim przypadku trzeba posiadać komputer. Książkę można wziąć ze soba na urlop i studiować ją np. na plaży czy w samolocie. Oczywiście DVD zawiera więcej materiału.

 • System ma lata swej świetności za sobą. Obecnie jest raczej rzadko stosowany w praktyce, bowiem znaleziono dla białych wiele wzmocnień. Moja książka ukazała się w 1987 roku. Obecnie ma raczej „historyczne” znaczenie. W tamtym okresie było to chyba pierwsze tak dokładne opracowanie tego tematu. Moja druga wersja z 1995 roku zawiera już 283 stron (S1 EDITRICE-Włochy) i obszerniej omawia system. Adrian Michalczyszyn w czasie turnieju w Dortmundzie (chyba w 1996 roku) był zainteresowany tą książką, bo akurat pracował wraz z Bielawskim nad tym tematem dla Informatora. Nie miałem już wolnego egzemplarza, ale podarowałem mu elektroniczną formę książki. Adrian jest znany z solidnej pracy. Wierzę, że jego najmłodsza wersja jako CD jest znakomita, ale ja tym tematem się już nie zajmuję.
  Dla przypomnienia: w 2000 roku ukazała się książka Archangelsk and New Archangelsk Krzysztofa Pańczyka i Johna Emmsa (EVERYMAN CHESS). Wkład Polaków w rozwój tego systemu jest więc duży!

 • Marcin Zimerman

  Na w/w DVD jest wiele skomentowanych partii Bielawskiego wlasnie. Widze tez, ze od czasu do czasu system ten grywal Karpow.

 • Może trochę nie na temat… Elektroniczne wersje na DVD są wartościowe, ale posługiwanie się nimi nie jest aż tak wygodne jak to mogłoby się wydawać. Szczególnie jak wykonywanym posunięciom towarzyszy słowny komentarz, np. arcymistrza tłumaczącego przebieg gry. Trzeba skupić się i na komentarzu, i na tym co komputer akurat wyrabia z bierkami. Ja nie nadzążam, muszę cofać wypowiedź lektora, raz, drugi…

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  21
  wt.
  2024
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  maj 21 – maj 31 całodniowy
  W dniach 21-31.05.2024 roku w Rzeszowie odbywają się mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn. Więcej informacji na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego: link.
  maj
  27
  pon.
  2024
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 27 – cze 7 całodniowy
  Uczestnicy: Carlsen, Caruana, Nakamura, Ding Liren, Firouzja, Praggnanandhaa Strona turnieju
  lis
  20
  śr.
  2024
  całodniowy FIDE World Championship 2024
  FIDE World Championship 2024
  lis 20 – gru 15 całodniowy
  Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: