sie
15

Dariusz Świercz w fotografii Leny Skrzypczak

Dzisiaj nadeszła radosna wiadomość z Chennai (Indie). Mistrzem świata juniorów do lat 20 został arcymistrz Dariusz Świercz. Jestem pod wrażeniem gry Darka. Grał znakomicie!

Młody arcymistrz zrozumiał wreszcie to, że jego głównym atutem jest ruch 1.e4, ponieważ doskonale rozumie powstające po nim pozycje. Tutaj zdobył aż 5.5 punktów z 6 pojedynków. Wprawdzie w jednej partii zagrał 1.Sf3, ale z przestawieniem posunięć powstała sytuacja z wariantu Maroczego w obronie sycylijskiej. Czarnymi grał obronę sycylijską i tutaj uzyskał 3.5 z 4 partii.

Przypominam, co pisałem w sprawozdaniu do mistrzostw Polski 2009 Wydarzenia

1. Wykluczyć na razie obronę królewsko-indyjską w grze przeciwko silnym graczom. Należy przygotować dodatkowo solidne otwarcia. Może to być obrona słowiańska, ale nie tylko wariant po 4… a6.
2. Całkowicie zrezygnować z obrony francuskiej, która wyraźnie nie pasuje do jego charakteru gry. Obrona sycylijska („Najdorf”) jest dobrym wyborem. Ale trzeba oczywiście ciągle wzmacniać i pogłębiać stosowane warianty.
3. Grać wyłącznie białym kolorem 1.e4.

W Chennai Dariusz grał czarnymi po 1.d4 solidną obronę Nimzowitscha, nie grał obrony francuskiej, lecz sycylijską i białymi 1.e4. Wyjątkowo zagrał przeciwko Piorunowi 1.d4, ale to była z pewnością uzgodniona partia.

Przypominam Państwu moją dyskusję na blogu z Tomaszem Sielickim w trakcie turnieju w Wijk aan Zee o nieszczęśliwym stosowaniu przez Dariusza ruchu 1.d4. Prezes PZSzach oskarżył mnie wtedy o jakiś bliżej nieokreślony spisek i spowodował ataki na moją osobę na różnych forach. Proszę zobaczyć także na blogu „Polemikę z prezesem PZSzach” i „Z życia PZSzach”.

Do walki ze mną włączył się także aktywnie obecny mistrz Polski. Proszę obejrzeć serię „Mateusz Bartel w nowej roli”, np.odcinek 4. Tym problemem zająłem się także na stronie w temacie „Problemy PZSzach” np. w punkcie 16. Moja polemika z prezesem PZSzach.

Co spowodowało takie napaści na mnie? „Moja wina” polegała na tym, że jako doświadczony trener z wieloletnim stażem udzielałem Daruszowi Świerczowi dobre rady. W Chennai z nich skorzystał i został mistrzem świata!

Dokładniejszą oceną występu naszych reprezentantów zajmę się wkrótce na mojej stronie

Strona Mistrzostw
Wyniki – zawodnicy
Wyniki – zawodniczki

ChessBase News 1
ChessBase News 2
ChessBase News 3
ChessBase News 4

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

 • Marcin Zimerman

  Szkoda tylko, ze medale na mlodziezowych imprezach nie przekladaja sie pozniej na starty w gronie seniorow. Z naszych zawodnikow chyba tylko R.Wojtaszek osiagnal sukces na miare swoich mozliwosci. Osobiscie jestem troche zawiedziony K.Mitoniem o ktorym myslalem kiedys, ze dolaczy na stale do „klubu 2700”.

 • Myślę, że am Mitoń to nie jedyny polski szachista, co do którego jesteśmy zawiedzeni.

 • Świetne osiągnięcie! Oby Darek wyciągnął wnioski z tego występu i porównał je z poprzednimi rezultatami. Jednak warto słuchać osób bardziej doświadczonych i służących dobrą rada, prawda?

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  paź
  5
  wt.
  2021
  całodniowy Grand Swiss Tournament
  Grand Swiss Tournament
  paź 5 – lis 8 całodniowy
  W dniach 25.10-08.11.2021 w Rydze odbywają się rozgrywki Grand Swiss Tournament (open i kobiet). Polskę reprezentują: Radosław Wojtaszek,  Mateusz Bartel, Jolanta Zawadzka, Karina Cyfka oraz Monika Soćko. Oba turnieje są kwalifikacjiami do ważnych imprez w przyszłym roku.[...]
  paź
  17
  niedz.
  2021
  całodniowy Olimpiada IBCA
  Olimpiada IBCA
  paź 17 – paź 26 całodniowy
  W dniach 17-26.10.2021 na Rhodos (Grecja) odbywa się 16. Olimpiada IBCA zawodników niewidomych lub słabowidzących. Polska reprezentowana jest przez zespół w składzie: Marcin Tazbir, Jacek Stachańczyk, Piotr Dukaczewski, Ryszard Suder, Andrzej Migala, Michał Wolański. Strona[...]
  lis
  24
  śr.
  2021
  całodniowy Mecz o mistrzostwo świata
  Mecz o mistrzostwo świata
  lis 24 – gru 16 całodniowy
  Będą walczyć ze sobą w Dubai Magnus Carlsen (Norwegia) i Jan Nepomniajszczyj (Rosja) Partie i wyniki na ChessBomb: https://www.chessbomb.com/arena/2021-fide-world-chess-championship ////////////////////////////////////////  
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: