Sie
15

Dariusz Świercz w fotografii Leny Skrzypczak

Dzisiaj nadeszła radosna wiadomość z Chennai (Indie). Mistrzem świata juniorów do lat 20 został arcymistrz Dariusz Świercz. Jestem pod wrażeniem gry Darka. Grał znakomicie!

Młody arcymistrz zrozumiał wreszcie to, że jego głównym atutem jest ruch 1.e4, ponieważ doskonale rozumie powstające po nim pozycje. Tutaj zdobył aż 5.5 punktów z 6 pojedynków. Wprawdzie w jednej partii zagrał 1.Sf3, ale z przestawieniem posunięć powstała sytuacja z wariantu Maroczego w obronie sycylijskiej. Czarnymi grał obronę sycylijską i tutaj uzyskał 3.5 z 4 partii.

Przypominam, co pisałem w sprawozdaniu do mistrzostw Polski 2009 Wydarzenia

1. Wykluczyć na razie obronę królewsko-indyjską w grze przeciwko silnym graczom. Należy przygotować dodatkowo solidne otwarcia. Może to być obrona słowiańska, ale nie tylko wariant po 4… a6.
2. Całkowicie zrezygnować z obrony francuskiej, która wyraźnie nie pasuje do jego charakteru gry. Obrona sycylijska („Najdorf”) jest dobrym wyborem. Ale trzeba oczywiście ciągle wzmacniać i pogłębiać stosowane warianty.
3. Grać wyłącznie białym kolorem 1.e4.

W Chennai Dariusz grał czarnymi po 1.d4 solidną obronę Nimzowitscha, nie grał obrony francuskiej, lecz sycylijską i białymi 1.e4. Wyjątkowo zagrał przeciwko Piorunowi 1.d4, ale to była z pewnością uzgodniona partia.

Przypominam Państwu moją dyskusję na blogu z Tomaszem Sielickim w trakcie turnieju w Wijk aan Zee o nieszczęśliwym stosowaniu przez Dariusza ruchu 1.d4. Prezes PZSzach oskarżył mnie wtedy o jakiś bliżej nieokreślony spisek i spowodował ataki na moją osobę na różnych forach. Proszę zobaczyć także na blogu „Polemikę z prezesem PZSzach” i „Z życia PZSzach”.

Do walki ze mną włączył się także aktywnie obecny mistrz Polski. Proszę obejrzeć serię „Mateusz Bartel w nowej roli”, np.odcinek 4. Tym problemem zająłem się także na stronie w temacie „Problemy PZSzach” np. w punkcie 16. Moja polemika z prezesem PZSzach.

Co spowodowało takie napaści na mnie? „Moja wina” polegała na tym, że jako doświadczony trener z wieloletnim stażem udzielałem Daruszowi Świerczowi dobre rady. W Chennai z nich skorzystał i został mistrzem świata!

Dokładniejszą oceną występu naszych reprezentantów zajmę się wkrótce na mojej stronie

Strona Mistrzostw
Wyniki – zawodnicy
Wyniki – zawodniczki

ChessBase News 1
ChessBase News 2
ChessBase News 3
ChessBase News 4

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

 • Marcin Zimerman

  Szkoda tylko, ze medale na mlodziezowych imprezach nie przekladaja sie pozniej na starty w gronie seniorow. Z naszych zawodnikow chyba tylko R.Wojtaszek osiagnal sukces na miare swoich mozliwosci. Osobiscie jestem troche zawiedziony K.Mitoniem o ktorym myslalem kiedys, ze dolaczy na stale do „klubu 2700”.

 • Myślę, że am Mitoń to nie jedyny polski szachista, co do którego jesteśmy zawiedzeni.

 • Świetne osiągnięcie! Oby Darek wyciągnął wnioski z tego występu i porównał je z poprzednimi rezultatami. Jednak warto słuchać osób bardziej doświadczonych i służących dobrą rada, prawda?

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lip
  15
  śr
  2020
  całodniowy Dortmund Sparkassen
  Dortmund Sparkassen
  Lip 15 – Lip 19 całodniowy
  Strona Turniej został przełożony na przyszły rok. Informacja na ChessBase News: https://de.chessbase.com/post/dortmunder-schachtage-werden-verschoben
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 168 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: