sie
15

Dariusz Świercz w fotografii Leny Skrzypczak

Dzisiaj nadeszła radosna wiadomość z Chennai (Indie). Mistrzem świata juniorów do lat 20 został arcymistrz Dariusz Świercz. Jestem pod wrażeniem gry Darka. Grał znakomicie!

Młody arcymistrz zrozumiał wreszcie to, że jego głównym atutem jest ruch 1.e4, ponieważ doskonale rozumie powstające po nim pozycje. Tutaj zdobył aż 5.5 punktów z 6 pojedynków. Wprawdzie w jednej partii zagrał 1.Sf3, ale z przestawieniem posunięć powstała sytuacja z wariantu Maroczego w obronie sycylijskiej. Czarnymi grał obronę sycylijską i tutaj uzyskał 3.5 z 4 partii.

Przypominam, co pisałem w sprawozdaniu do mistrzostw Polski 2009 Wydarzenia

1. Wykluczyć na razie obronę królewsko-indyjską w grze przeciwko silnym graczom. Należy przygotować dodatkowo solidne otwarcia. Może to być obrona słowiańska, ale nie tylko wariant po 4… a6.
2. Całkowicie zrezygnować z obrony francuskiej, która wyraźnie nie pasuje do jego charakteru gry. Obrona sycylijska („Najdorf”) jest dobrym wyborem. Ale trzeba oczywiście ciągle wzmacniać i pogłębiać stosowane warianty.
3. Grać wyłącznie białym kolorem 1.e4.

W Chennai Dariusz grał czarnymi po 1.d4 solidną obronę Nimzowitscha, nie grał obrony francuskiej, lecz sycylijską i białymi 1.e4. Wyjątkowo zagrał przeciwko Piorunowi 1.d4, ale to była z pewnością uzgodniona partia.

Przypominam Państwu moją dyskusję na blogu z Tomaszem Sielickim w trakcie turnieju w Wijk aan Zee o nieszczęśliwym stosowaniu przez Dariusza ruchu 1.d4. Prezes PZSzach oskarżył mnie wtedy o jakiś bliżej nieokreślony spisek i spowodował ataki na moją osobę na różnych forach. Proszę zobaczyć także na blogu „Polemikę z prezesem PZSzach” i „Z życia PZSzach”.

Do walki ze mną włączył się także aktywnie obecny mistrz Polski. Proszę obejrzeć serię „Mateusz Bartel w nowej roli”, np.odcinek 4. Tym problemem zająłem się także na stronie w temacie „Problemy PZSzach” np. w punkcie 16. Moja polemika z prezesem PZSzach.

Co spowodowało takie napaści na mnie? „Moja wina” polegała na tym, że jako doświadczony trener z wieloletnim stażem udzielałem Daruszowi Świerczowi dobre rady. W Chennai z nich skorzystał i został mistrzem świata!

Dokładniejszą oceną występu naszych reprezentantów zajmę się wkrótce na mojej stronie

Strona Mistrzostw
Wyniki – zawodnicy
Wyniki – zawodniczki

ChessBase News 1
ChessBase News 2
ChessBase News 3
ChessBase News 4

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

 • Marcin Zimerman

  Szkoda tylko, ze medale na mlodziezowych imprezach nie przekladaja sie pozniej na starty w gronie seniorow. Z naszych zawodnikow chyba tylko R.Wojtaszek osiagnal sukces na miare swoich mozliwosci. Osobiscie jestem troche zawiedziony K.Mitoniem o ktorym myslalem kiedys, ze dolaczy na stale do „klubu 2700”.

 • Myślę, że am Mitoń to nie jedyny polski szachista, co do którego jesteśmy zawiedzeni.

 • Świetne osiągnięcie! Oby Darek wyciągnął wnioski z tego występu i porównał je z poprzednimi rezultatami. Jednak warto słuchać osób bardziej doświadczonych i służących dobrą rada, prawda?

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  gru
  1
  pt.
  2023
  całodniowy London Chess Classic
  London Chess Classic
  gru 1 – gru 10 całodniowy
  Uczestnicy GM Dommaraju Gukesh (Indie) 2746 GM Nikita Vitiugov (Anglia) 2712 GM Amin Tabatabaei (Iran) 2694 GM Michael Adams (Anglia) 2670 GM Andrei Volokitin (Ukraina) 2660 GM Hans Niemann (USA) 2659 GM Mateusz Bartel (Polska)[...]
  gru
  26
  wt.
  2023
  całodniowy MŚ w rapidzie i blitzach
  MŚ w rapidzie i blitzach
  gru 26 – gru 30 całodniowy
  FIDE przyznała Federacji Szachowej Uzbekistanu Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych 2023. Obydwa turnieje odbędą się w Samarkandzie w dniach 26-30 grudnia. Informacja FIDE
  kw.
  5
  pt.
  2024
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  kw. 5 – kw. 23 całodniowy
  Turniej odbędzie się w Toronto.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: