Sie
23

Normalnie praktykuje się, że związki sportowe lub trenerzy po ważnych zawodach dokonują oceny występu swych zawodników, nawet w przypadku braku sukcesów.

Polski Związek Szachowy prowadzi jednak swoją politykę. Po mistrzostwach świata w Chennai ogłoszono tylko wynik Dariusza Świercza. Natomiast pominięto zupełnie udział pozostałych reprezentantów Polski.

Tymczasem w mistrzostwach występowali także Klaudia Kulon i
Kacper Piorun
. Oboje grali słabo, bo w końcowym efekcie byli daleko od medalowych miejsc. Jeśli obejrzymy ich dotychczasowe kariery sportowe, to stwierdzimy, że w ostatnim okresie nie zrobili żadnych postępów.

Jaka jest tego przyczyna? Kto jest odpowiedzialny za przygotowanie ich do tych mistrzostw świata? Tutaj powinny być ujawnione nazwiska trenerów.

Sam po obejrzeniu ich partii doszedłem do wniosku. Kacper Piorun ma niedopracowany repertuar debiutowy, np. w 13 rundzie przeciwko Robsonowi wybrał przegrany wariant. Klaudia Kulon nie ma żadnego repertuaru. To jest gra na przetrzymanie fazy debiutowej i potem ewentualne ogranie przeciwniczki w grze środkowej. Taki styl może być owocny przeciwko słabym zawodniczkom, w silnych turniejach może to już nie zdać egzaminu. Pokazały to mistrzostwa świata w Chennai.

Wniosek jest więc jasny: w najbliższych miesiącach zabrać się z trenerami do solidnej pracy nad repertuarem debiutowym!

Przy tej okazji chciałbym wyjaśnić jeszcze problem mojego komentarza w tekście „Vivat Darek!” z 15 sierpnia: Wyjątkowo zagrał przeciwko Piorunowi 1.d4, ale to była z pewnością uzgodniona partia.

Nie byłem na miejscu. Jest to więc moje przypuszczenie, które oparłem na następujących wnioskach:

1. Darek zagrał tylko w tej partii 1.d4.
2. Zawodnicy powtórzyli do 13 posunięcia partię Dambacher-Chenkin, Amsterdam 2005. Potem wykonali szybko kilkanaście mało znaczących ruchów i zakończyli partię remisem. Tutaj nie było żadnej walki!

Decyzja zawodników była – moim zdaniem – jak najbardziej logiczna. Partia była grana w 7 rundzie, kiedy obaj mieli jeszcze szanse na zwycięstwo w turnieju. Postąpili zgodnie z klasyczną taktyką turniejową: jako zawodnicy jednego kraju nie zrobić sobie krzywdy, odpocząć w tej rundzie i od następnej partii grać na pełnych obrotach.

Jestem więc przekonany o słuszności mojej oceny!

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 2

 • Marcin Zimerman

  Kacper Piorun chyba przystopowal nieco z szachami z uwagi na studia, poza tym zajmuje sie tez problemistyka. Jest niezwykle trudno specjalizowac sie w jakiejs dziedzinie robiac kilka innych rzeczy obok. Szkoda tego wystepu. Piorun to zdolny szachista, wystarczy zobaczyc rzucic okiem na niespotykany wrecz wzrost rankingu w ciagi zalediwe 2 lat : http://ratings.fide.com/id.phtml?event=1130420 Niestety pewnie wybierze sobie inne zajecie w zyciu niz szachy, z ktorych coraz ciezej wyzyc na konkretnym poziomie.

 • Tak, wzrost rankingu był godny podziwu. Ale Kacper chyba dołączył do innych szachistów silnych za młodu, którzy w wieku dojrzałym nie odnoszą imponujących sukcesów. Być może to się jeszcze zmieni, trzeba poczekać na rozwój wypadków.

  Chyba przydało by się wprowadzenie zasady, może nieco brutalnej, ale chyba skutecznej: jeżeli zawodnik ma kłopoty – trener ma kłopoty. Oczywiście po jednej przegranej nie można zwalniać trenera, ale w dłuższym okresie czasu brak pozytywnych rezultatów powinien spowodować podjęcie konkretnych działań. Nie wiem, dlaczego prezes Sielicki nie stosuje tej metody, wszak ten sposób działania nie powinien być mu obcy. Skoro jest biznesmenem działającym na wolnym rynku, to egzekwowanie rezultatów powinno już dawno wejść mu w „krew”.

  A może to jest kwestia sponsorów, którzy zadowalają się przeciętnymi wynikami na krajowej arenie szachowej? Może gdyby zaczęli wymagać „produktu” z wyższej półki, to PZSzach zmieniłby politykę wobec trenerów? Np. gdyby któryś ze sponsorów powiedział: daję tyle i tyle pieniędzy na trening, ale przynajmniej jeden ze zawodników musi dobrze wypaść na turnieju Aerofłotu, albo zakwalifikować się do Wijk aan Zee!”. To jest konkretny, dobry „produkt”, i jasne perspektywy na przyszłość: jest Aerofłot – są pieniądze, nie ma Aerofłotu – nie ma pieniędzy.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lis
  30
  sob
  2019
  całodniowy London Classic Open
  London Classic Open
  Lis 30 – Gru 10 całodniowy
  Turniej otwarty Strona turnieju Wyniki i partie na ChessBomb Turniej główny  
  Gru
  2
  pon
  2019
  całodniowy 2. Grand Prix kobiet
  2. Grand Prix kobiet
  Gru 2 – Gru 14 całodniowy
  W dniach 2-14 grudnia 2019 w Monako odbywa sie 2. Grand Prix kobiet w ramach kwalifikacji do turnieju kandydatek. Strona turnieju Informacja na ChessBase News Wyniki i partie na ChessBomb
  Gru
  3
  wt
  2019
  całodniowy Elllobregat Open Chess
  Elllobregat Open Chess
  Gru 3 – Gru 11 całodniowy
  W dniach 3-11 grudnia odbywa się otwarty turniej El 1er elllobregat Open Chess z udziałem Mateusza Bartla. Strona turnieju Wyniki  Partie i wyniki na ChessBomb  
  Gru
  5
  czw
  2019
  całodniowy Memoriał Krystyny Hołuj Radzikow...
  Memoriał Krystyny Hołuj Radzikow...
  Gru 5 – Gru 12 całodniowy
  W dniach 5-12 grudnia 2019 roku we Wrocławiu odbędzie się kolejny  Memoriał Krystyny Hołuj Radzikowskiej z udziałem: Polska Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Cyfka, Joanna Majdan, Alicja Śliwicka oraz Julia Antolak. Drużyna reszty świata Anna Zatonskih (USA), Meri Arabidze (Gruzja), Irina Bulmaga (Rumunia), Olga[...]
  Gru
  10
  wt
  2019
  całodniowy 4th Grand Prix Series, Knockout
  4th Grand Prix Series, Knockout
  Gru 10 – Gru 24 całodniowy
  10 – 24.12.2019, Tel-Aviv Grają: Mamedyarov, Vachier-Lagrave, Giri, So, Aronian, Nepomniachtchi, Karjakin, Yu Yangyi, Radjabov, Topalov, Jakovenko, Navara, Wojtaszek, Wei Yi, Harikrishna and 1 more player  
  Gru
  26
  czw
  2019
  całodniowy Mistrzostwa świata w Moskwie
  Mistrzostwa świata w Moskwie
  Gru 26 – Gru 30 całodniowy
  Mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się w Moskwie w dniach 26-30 grudnia 2019. Strona turnieju
  Sty
  10
  pt
  2020
  całodniowy Tata Steel Chess Tournament 2020
  Tata Steel Chess Tournament 2020
  Sty 10 – Sty 26 całodniowy
  Renomowany turniej odbędzie się w dniach 10-26 stycznia 2020 z udziałem Magnus Carlsen Norwegen 2870 #1 Fabiano Caruana USA 2822 #2 Anish Giri Niederlande 2776 #5 Ian Nepomniachtchi Russland 2773 #6 Wesley So USA 2760 #12 Viswanathan[...]
  Mar
  15
  nie
  2020
  całodniowy Candidates Tournament 2020
  Candidates Tournament 2020
  Mar 15 – Kwi 5 całodniowy
  Turniej kandydatów odbędzie się w dniach 15 marca – 5 kwietnia w Jekaterinenburgu (Rosja). Rywalizować będą ze sobą 8 arcymistrzów. Zwycięzca zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Mecz ma odbyć się w listopadzie 2020[...]
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 164 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: