maj
13

Drużyna piłki nożnej Borussia Dortmund już po raz drugi z rzędu zdobyła drużynowe mistrzostwo Niemiec i wczoraj doszedł do tego Puchar Niemiec zdobyty po zwycięskim meczu z wielokrotnym mistrzem kraju Bayern München w stosunku 5-2. W dortmundzkim zespole grają polscy piłkarze: Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek.

Trenerem piłkarskiego zespołu jest od 2008 roku Jürgen Klopp. Nigdy nie był silnym piłkarzem, ale to nie przeszkodziło mu w karierze trenerskiej. W okresie jego pracy w roli szkoleniowca piłkarze odnieśli największe sukcesy w historii klubu.

Przypominam, że według teorii niektórych polskich szachistów, w tym arcymistrzów Bartłomieja Maciei i Mateusza Bartla (wychowankowie Polonii Warszawa), dobrym trenerem w szachach może być tylko silny zawodnik z wysokim rankingiem, najlepiej arcymistrz mający na koncie znaczące sukcesy turniejowe!

W innych dyscyplinach sportowych taka filozofia jest obca!

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

 • Nie zawsze dobry zawodnik będzie dobrym trenerem. Dużo zależy od charakteru człowieka. Przykładem niech będzie Kasparow, którego można uważać za najlepszego szachistę naszego globu. Kasparow po oficjalnej rezygnacji z bycia zawodnikiem postanowił poszukać szczęścia gdzie indziej zabrał się za politykę gdzie można by rzec nie bardzo mu wyszło ale co najciekawsze zabrał się za trenowanie. W swojej karierze trenerskiej wziął na celownik Carlsena. I co długo Panowie ze sobą nie popracowali. Carlsen stwierdził że chyba lepiej praca mu idzie kiedy sam pracuje nad szachami i panowie się pożegnali. No można by rzecz pierwsze koty za płoty. Potem był Nakamura i z tego co wiem również Kasparow długo z nim nie potrenował. Jak widać nie koniecznie super gracz będzie super trenerem. Ale jak to w życiu bywa do bycia dobrym szachistą jak i dobrym trenerem trzeba mieć coś takiego co bym nazwą „Bożą iskierką”.

 • Marcin Zimerman

  Z Nakamurą to Kasparow się chyba pokłócił a Carlsen stwierdził, że sporo się od niego nauczył. Natomiast co do teorii, że przeciętny gracz nie może być dobrym trenerem to jest absurdalna. Umiejętność uprawiania dyscypliny na wysokim poziomie nie jest tożsama z umiejętnością nauczania innych. Przykładów można mnożyć bez liku. Co więcej, przy pracy z zawodnikami słabszymi arcymistrz może nie zrozumieć ich potrzeb bo inaczej patrzy na szachy. Żeby być dobrym trenerem w JAKIEJKOLWIEK dyscyplinie to potrzeba lat nauki i praktyki.

 • Na uczelniach wyższych jest tak, że osoby na etatach naukowo-dydaktycznych z „urzędu” mają zajęcia ze studentami, choć część z tych osób wogóle się do tego nie nadaje. Co z tego że są wspaniałymi naukowcami z dużymi sukcesami (naukowymi), ale spora ich liczba nie ma za grosz talentu dydaktycznego. To działa też w drugą stronę. Jest mnóstwo nauczycieli akademickich, którzy nigdy nie zdobyli laurów jako naukowcy, za to są wspaniałymi dydaktykami i doskonale nauczają swoje przedmioty.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  sty
  13
  pt.
  2023
  całodniowy Tata Steel Masters
  Tata Steel Masters
  sty 13 – sty 29 całodniowy
  Tata Steel Masters
  Silny turniej z udziałem m.in. Carlsen, Ding Liren, Caruana, Giri, So, Rapport, Aronian, Duda itd.   Partie i wyniki na Chess24 Strona turnieju Wiadomość z ostatniej chwili: nasz arcymistrz Jan-Krzysztof Duda jednak nie zagra w Tata Steel[...]
  lut
  1
  śr.
  2023
  całodniowy Grand Prix kobiet
  Grand Prix kobiet
  lut 1 – lut 14 całodniowy
  1 lutego oficjalnie rozpoczyna się drugi turniej Grand Prix kobiet z cyklu 2022-23. Miejsce rozgrywek Monachium. Dwanaście zawodniczek walczą o nagrody główne i udział w kolejnym Turnieju Kandydatów. Polskę reprezentuje Alina Kaszlińska. Strona turnieju
  lut
  15
  śr.
  2023
  całodniowy Dusseldorf WRChessMasters
  Dusseldorf WRChessMasters
  lut 15 – lut 26 całodniowy
  Strona turnieju Uczestnicy: Nepomniachtchi, Giri, So, Aronian, Duda, Gukesh D, Abdusattorov.
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: