lip
10

Andrzej Niklas napisał: Do mistrzostw świata w Astanie nie zaproszono naszego arcymistrza Radosława Wojtaszka, który uznawany jest za czołowego szachistę świata w tej odmianie szachów.

Chessbrains

W ME 2011 Radosław Wojtaszek zdobył brązowy medal

Mój komentarz: Już dawno pisałem, że Radek rzadko grywa w turniejach międzynarodowych i z tego powodu jest mało znanym zawodnikiem wśród organizatorów renomowanych imprez szachowych. To że polski arcymistrz był w składze analityków w ekipie mistrza świata Ananda nie ma większego znaczenia dla działaczy. Oni zapraszają aktywnych i znanych w świecie szachistów, do których Radosław Wojtaszek na pewno się jeszcze nie zalicza.

Ale jeśli uważano, że Polak powinien otrzymać zaproszenie do mistrzostw świata w Astanie, to co zrobił w tym kierunku prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki? Była jakaś interwencja u organizatorów?

Z drugiej strony mistrzostwa miały charakter otwarty i Radek Wojtaszek mógł bez problemu wziąć udział w eliminacjach.  Jeśli PZSzach nie było stać na wysłanie swojego zawodnika do Kazachstanu, to Wojtaszek powinien jechać tam na swój koszt. Nie były one zbyt wysokie i wynosiły około 2000 Euro.

W przypadku awansu do finału inwestycja by się zwróciła kilkakrotnie, nie mówiąc już o wielkich korzyściach szkoleniowo-sportowych!

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 2

 • Krzysztof Kledzik

  Zapewne Wojtaszek jest postrzegany jako analityk Ananda, a analityków nie zaprasza się do gry. Bo i po co?
  Prawdopodobnie PZSzach nie widzi celu w wysyłaniu Radka na takie turnieje. Trudno się dziwić, zważywszy na niesportową politykę związku. Jak tak dalej będzie, to Wojtaszek stanie się pewnego rodzaju „skansenem”, figurą z kamienia. Utrzyma ranking nie grając, ewentualnie grając w słabych turniejach. Nie będzie wychylać się, i pozostanie w kadrze narodowej. Ciekawe jak przebiega jego praca w Comarch Team? Medialnie sprawa została bardzo dobrze nagłośniona, ale jakie są rezultaty działalności tego dreamteam-u? Prawdę mówiąc, to propaganda medialna wokół Wojtaszka i Świercza została swojego czasu przeprowadzona w arcymistrzowski sposób. Tylko że obecnie nic z tego nie wynika.

 • Marcin Zimerman

  Pewnie nie czul sie przygotowany i nie pojechal. Na pocieszenie powiem, ze za kilkanascie dni ma rozegrac w Poznaniu mecz z Jobavą. Moze to nam powie cos wiecej o jego obecnej formie, bo Jobava grywa regularnie w niezlych turniejach

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  gru
  1
  pt.
  2023
  całodniowy London Chess Classic
  London Chess Classic
  gru 1 – gru 10 całodniowy
  Uczestnicy GM Dommaraju Gukesh (Indie) 2746 GM Nikita Vitiugov (Anglia) 2712 GM Amin Tabatabaei (Iran) 2694 GM Michael Adams (Anglia) 2670 GM Andrei Volokitin (Ukraina) 2660 GM Hans Niemann (USA) 2659 GM Mateusz Bartel (Polska)[...]
  gru
  26
  wt.
  2023
  całodniowy MŚ w rapidzie i blitzach
  MŚ w rapidzie i blitzach
  gru 26 – gru 30 całodniowy
  FIDE przyznała Federacji Szachowej Uzbekistanu Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych 2023. Obydwa turnieje odbędą się w Samarkandzie w dniach 26-30 grudnia. Informacja FIDE
  kw.
  5
  pt.
  2024
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  kw. 5 – kw. 23 całodniowy
  Turniej odbędzie się w Toronto.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: