lip
10

Andrzej Niklas napisał: Do mistrzostw świata w Astanie nie zaproszono naszego arcymistrza Radosława Wojtaszka, który uznawany jest za czołowego szachistę świata w tej odmianie szachów.

Chessbrains

W ME 2011 Radosław Wojtaszek zdobył brązowy medal

Mój komentarz: Już dawno pisałem, że Radek rzadko grywa w turniejach międzynarodowych i z tego powodu jest mało znanym zawodnikiem wśród organizatorów renomowanych imprez szachowych. To że polski arcymistrz był w składze analityków w ekipie mistrza świata Ananda nie ma większego znaczenia dla działaczy. Oni zapraszają aktywnych i znanych w świecie szachistów, do których Radosław Wojtaszek na pewno się jeszcze nie zalicza.

Ale jeśli uważano, że Polak powinien otrzymać zaproszenie do mistrzostw świata w Astanie, to co zrobił w tym kierunku prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki? Była jakaś interwencja u organizatorów?

Z drugiej strony mistrzostwa miały charakter otwarty i Radek Wojtaszek mógł bez problemu wziąć udział w eliminacjach.  Jeśli PZSzach nie było stać na wysłanie swojego zawodnika do Kazachstanu, to Wojtaszek powinien jechać tam na swój koszt. Nie były one zbyt wysokie i wynosiły około 2000 Euro.

W przypadku awansu do finału inwestycja by się zwróciła kilkakrotnie, nie mówiąc już o wielkich korzyściach szkoleniowo-sportowych!

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 2

 • Krzysztof Kledzik

  Zapewne Wojtaszek jest postrzegany jako analityk Ananda, a analityków nie zaprasza się do gry. Bo i po co?
  Prawdopodobnie PZSzach nie widzi celu w wysyłaniu Radka na takie turnieje. Trudno się dziwić, zważywszy na niesportową politykę związku. Jak tak dalej będzie, to Wojtaszek stanie się pewnego rodzaju „skansenem”, figurą z kamienia. Utrzyma ranking nie grając, ewentualnie grając w słabych turniejach. Nie będzie wychylać się, i pozostanie w kadrze narodowej. Ciekawe jak przebiega jego praca w Comarch Team? Medialnie sprawa została bardzo dobrze nagłośniona, ale jakie są rezultaty działalności tego dreamteam-u? Prawdę mówiąc, to propaganda medialna wokół Wojtaszka i Świercza została swojego czasu przeprowadzona w arcymistrzowski sposób. Tylko że obecnie nic z tego nie wynika.

 • Marcin Zimerman

  Pewnie nie czul sie przygotowany i nie pojechal. Na pocieszenie powiem, ze za kilkanascie dni ma rozegrac w Poznaniu mecz z Jobavą. Moze to nam powie cos wiecej o jego obecnej formie, bo Jobava grywa regularnie w niezlych turniejach

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  lut
  1
  śr.
  2023
  całodniowy Grand Prix kobiet
  Grand Prix kobiet
  lut 1 – lut 14 całodniowy
  1 lutego oficjalnie rozpoczyna się drugi turniej Grand Prix kobiet z cyklu 2022-23. Miejsce rozgrywek Monachium. Dwanaście zawodniczek walczą o nagrody główne i udział w kolejnym Turnieju Kandydatów. Polskę reprezentuje Alina Kaszlińska. Strona turnieju
  lut
  15
  śr.
  2023
  całodniowy Dusseldorf WRChessMasters
  Dusseldorf WRChessMasters
  lut 15 – lut 26 całodniowy
  Strona turnieju Uczestnicy: Nepomniachtchi, Giri, So, Aronian, Duda, Gukesh D, Abdusattorov.
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: