Sie
28

Andrzej Niklas napisał: A propos zakończonego niedawno Memoriału Rubinsteina. Ze wstępu świetnej monografii autorstwa W. Korcza „Akiba Rubinstein” (Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989):

„Potrzeba opracowania monografii poświęconej naszemu najwybitniejszemu szachiście, Akbie Rubinsteinowi, nie wymaga bliższych wyjaśnień. Jej dotychczasowy brak jest świadectwem poważnego zadłużenia polskich szachistów wobec postaci najbardziej zasłużonego nauczyciela w rozwoju polskich szachów. Fakt godny najwyższego uznania – organizowanie rokrocznie międzynarodowego turnieju poświęconego pamięci Rubinsteina w Polanicy Zdroju (…)”

//////////////////////////////

W tym roku nie było tradycyjnego turnieju arcymistrzowskiego w Polanicy Zdroju ,  ponieważ Polski Związek Szachowy o to nie zadbał!

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 11

 • Marcin Zimerman

  Bo zwiazek dziala nie w interesie polskich szachow, tylko w interesie kilku szachistwo z kadry i biura. I tyle.

 • Panie Marcinie! Bardzo ostra ocena działalności ogólnie chwalonego prezesa Tomasza Sielickiego!

 • Tomasz

  Rzeczywiście , ale ja się z nią nie zgadzam , chociażby z jednego prostego powodu , że między innymi dzięki nowemu prezesowi MP znowu są poważną imprezą . A to przecież jest dobre dla wszystkich szachistów . Sam bierze udział w rozgrywkach szachowych . I potrafi grać 🙂 Pokonał pana Kaczorowskiego , który lubi się chwalić i złośliwie krytykować .
  Staram się być obiektywny .
  Nawet jak pan Konikowski byłby prezesem to byłby krytykowany .
  Czemu ? Bo tak jest najprościej .

 • Nigdy takich aspiracji – na szczęście – nie miałem i nie mam. Robię to, co robię. Można służyć polskim szachom i w taki sposób!

 • Tomasz

  Wiadomo , że jest dużo rzeczy do poprawy . Pan Nagrocki napisał niezły tekst na swojej stronie i wytknął zaniedbania w sposób merytoryczny .

  http://www.nagrocki.net/opinie-kontrowersje/90-merytoryczna-dyskusja/154-zaproszenie-do-merytorycznej-dyskusji-mistrzostwa-polski-seniorow-oraz-osob-niepelnosprawnych

 • Krzysztof Kledzik

  W ramach uczczenia roku Rubinsteina i jednocześnie popularyzacji szachów, związek mógłby zrobić jakąś symultanę szachową, z pojedynczym arcymistrzem/arcymistrzynią albo nawet z kilkoma, którzy grają na zmianę. Dla zainteresowanych odpowiedni materiał filmowy http://www.youtube.com/playlist?list=PLA42DA9255AC6C613&feature=plcp

 • Marcin Zimerman

  Tomasz Sielicki jest biznesmenem i jego dużą zasługą jest ściągnięcie sponsorów do szachów. Tylko, że praktycznie na tym kończy się jego rola. Na tym korzysta bowiem garstka szachistów. Reszta jest natomiast grabiona opłatami klas-rank a kluby składkami. W Polsce jest coraz mniej klubów. A większość z tch które istnieją nie szkoli młodzieży. Takie kluby w końcu też upadną. Pozytywnie oceniam działania T.Sielickiego w zakresie pozyskiwania funduszy bo robi to lepiej niż poprzednie zarządy, ale chciałbym, żeby zainteresował się też problemami szeregowych szachistów i żeby zastanowił się co trzeba poprawić w terenie. Ja nie widziałem na stronie PZSZACH żadnego dokumentu dotyczącego strategii rozwoju dyscypliny na następne lata. Prawdopodobnie taki dokument nie istnieje. Jest to smutne, bo nie można robić wszystkiego na tę chwilę. Sielicki załatwia kasę i jest ok. A co jak Sielicki odejdzie? Co wtedy? Wąska grupa szachistów mająca teraz dobre warunki będzie już „stara” a młodz (Czarnota, Moranda) jakoś nie garnie się do zawodowego grania w szachy. Co więcej poziom MP juniorów spada na łeb na szyję a że klubów jest coraz mniej i coraz mniej osób chce się bawić w trenerkę to będzie jeszcze gorzej. Ale o tym nikt nie mówi, podkreśla się jedynie sukcesy w pozyskiwaniu kasy całkowicie pomijając problemy regionów.

 • Tomasz

  Panie Marcinie – cenne uwagi . W naszej miejscowości też nie ma oficjalnego klubu . Myślę, że to także dlatego , że za dużo w tym ”papierkowej roboty” . A nie każdy ma na to czas …

 • Marcin Zimerman

  Papierkowa robota to jedno,., drugie to finanse. Wbrew temu co się wmawia ludziom szachy nie są tanią dyscypliną. Szachownice, bierki, szachownica demonstracyjna, lokum dla klubu, serwis zegarow ktore sie psuja, liga, licencje, oplaty klas-rankingowe, skladki do pzszach – to wszystko kosztuje krocie. Dla szeregowego szachisty PZSZACH nie tylko jest zbedny, ale nawet lepiej by bylo, zeby w ogole nie istnial a w jego miejsce pojawilo sie stowarzyszenie ktore nie bedzie klubow i zawodnikow okradac. W szachach prawie w ogole nie ma pieniedzy a PZSZACH z roku na rok wyciska coraz wiecej kasy z regionow. A kluby nie maja kasy na szkolenie (nikt nie bedzie przeciez poswiecal swojego czasu za darmo) na sprzet czy w koncu nawet na skladki. O tym sie nie mowi w ogole. Liczy sie tylko kasa dla kadry itd. Chwala sie siedziba w centrum warszawy, tylko zapominaja dodac, ze jest ona utrzymywana z drakonskich oplat ktore placa male kluby a ktorych czlonkowie nawet raz w zyciu do tej siedziby nie zajrza.

 • I to są problemy (bardzo poważne), na które też zwracam uwagę. Mnie, jako amatorkę szachów, interesują szachy dla mas. Bo tylko w przypadku umasowienia szachów będzie z czego wybierać. A utytułowani szachiści powinni już sobie sami radzić. Grają na tyle dobrze, że mogą zarobić na szachach i mogą znaleźć sobie sponsorów. Dobitnym przykładem takiego postępowania jest przypadek Gaty Kamskiego. Amerykańska Federacja Szachowa nie wydała ani centa na jego mecz (w końcu o mistrzostwo świata!) z Topałowem. Dotacje federalne (jeśli już są) przeznaczane są dla amatorow, a nie dla zawodowców.
  Bardzo mi przykro, że Memoriał Rubinsteina upadł. Kiedyś był wizytówką polskich szachów i Polski Związek Szachowy szczycił się nim. Może nowe władze potrzebują nowego idola? Tylko kto przebije Akibę Rubinsteina?

 • Żeby przygotować monografię potrzeba sporo czasu. Na rynku angielskojęzycznym jest dwutomowa pozycja o Rubinsteinie napisana przez John Donaldsona i Nikolaja Minewa może przetłumaczenie na język polski i poszerzenie o analizy polskich szachistów byłoby dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lis
  1
  czw
  2018
  całodniowy Mistrzostwa Świata Kobiet
  Mistrzostwa Świata Kobiet
  Lis 1 – Lis 25 całodniowy
  W dniach 1-25 listopada 2018 odbędą się w Chanty Mansyjsku mistrzostwa świata kobiet systemem pucharowym. W 1 rundzie Polki spotkają się z : Monika Soćko – Shvayger i Jolanta Zawadzka – Nechaeva. Informacja na ChessBase[...]
  Lis
  4
  nie
  2018
  całodniowy MŚJ 8-12 Santiago de Compostela
  MŚJ 8-12 Santiago de Compostela
  Lis 4 – Lis 16 całodniowy
  W dniach 4-16 listopada 2018 roku w Santiago de Compostela (Hiszpania) odbywają się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 8,10 i 12. Szczegóły na stronie PZSzach: link. Strona mistrzostw Partie i wyniki na ChessBomb
  całodniowy Shenzhen Chess Masters
  Shenzhen Chess Masters
  Lis 4 – Lis 14 całodniowy
  W dniach 4-14 listopada w Shenzhen (Chiny) odbywa się dwukołowy turniej z udziałem: Ding, Liren 2816 Giri, Anish 2780 Vachier-Lagrave, Maxime 2778 Yu, Yangyi 2764 Wojtaszek, Radosław 2749 Witiugow, Nikita 2709 Transmisja na ChessBomb Strona[...]
  Lis
  5
  pon
  2018
  całodniowy Winter Chess Classic
  Winter Chess Classic
  Lis 5 – Lis 13 całodniowy
  W St. Louis w dniach 5-13 listopada odbywa sie 9-rundowy turniej z udziałem Dariusza Świercza. Wyniki i partie na ChessBomb.
  Lis
  9
  pt
  2018
  całodniowy Mecz o Mistrzostwo Świata
  Mecz o Mistrzostwo Świata
  Lis 9 – Lis 28 całodniowy
  Fabiano Caruana kontra Magnus Carlsen. Strona meczu
  Lis
  10
  sob
  2018
  całodniowy Tata Steel Chess India
  Tata Steel Chess India
  Lis 10 – Lis 14 całodniowy
  Rapid: 10-12.11 2018 Blitz: 13-14.11.2018 Strona imprezy Wyniki i partie na ChessBom (rapid) Wyniki i partie na ChessBomb (blitz)  
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 142 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: