paź
06

 

W trakcie dyskusji o gambicie Gajewskiego zarzucono mi niechęć do polskich szachów, bo piszę o nich negatywnie. Uzasadnieniem tego była m.in. moja opinia, że Grzegorz Gajewski nie odkrył tego gambitu, lecz go tylko spopularyzował w arcymistrzowskiej praktyce turniejowej.

Swoją tezę podparłem partiami z praktyki graczy korespondencyjnych. Ale i tutaj znaleziono na mnie „haka”: twórczość słabych i nieznanych szachistów nie można brać na serio pod uwagę. Zaprotestowałem! To byłaby dyskryminacja szachistów z niższymi tytułami szachowymi.

Dla przypomnienia podaję kilka linków dotyczących tej kwestii:

Link 1
Link 2
Link 3
Link 4

Tymczasem ja zawsze podkreślałem zasługi polskich szachistów w tworzeniu nowoczesnej teorii debiutów, co świadczą o tym liczne moje publikacje.

Na mojej stronie przedstawiłem sylwetkę specjalisty gry korespondencyjnej z tytułem starszego mistrza międzynarodowego (takiego tytułu nie ma w grze normalnej) Władysława Króla odkrywcy kilku idei gambitowych. Już w 2001 roku publikowałem osiągnięcia naszego teoretyka w prasie polskiej i zagranicznej.

Władysław Krół

Forum szachowe 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

 • Colin McGourty

  Dla informacji dodam link, gdzie odpowiedziałem na temacie „dyskryminacji szachistów z niższymi tytułami szachowymi”: http://www.blog.konikowski.net/2012/09/15/olimpiada-szachowa-w-stambule-28/comment-page-1/#comment-2733

 • Krzysztof Kledzik

  To że pisze się negatywnie o jakiejś dziedzinie nie znaczy, że darzy się ją niechęcią. Nie ją samą, ale raczej otoczkę wokół niej. Podobnie jest z piłką nożną. Wszyscy „jeżdżą” po polityce prowadzonej przez PZPN, ale samą piłka nożna jest uwielbiana w Polsce. A jakoś nikt nie twierdzi, że krytykując decyzje PZPN-u wyraża się przez to niechęć do piłki. To dwie różne sprawy, uwielbienie dla piłki i niechęć do poczynań związku. Z szachami jest podobnie. To że ktoś z nas krytykuje jakąś decyzję PZSzach-u lub czyjeś wypowiedzi, to nie znaczy że odnosimy się niechętnie do polskich szachów w sensie ogólnym. Na temat błędnego podejścia do ignorowania twórczości słabszych i mniej znanych szachistów, były odpowiednie artykuły w Magazynie Szachista. Rozwój szachów jest dziełem wielu osób, nie tylko Kasparowa, Carlsena i innych osób z klubu 2800+. Podobnie jest i w innych dziedzinach życia.

 • Dominik

  Panie Jerzy. Przypomniał Pan ciekawą historię. Tego nie znałem.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  gru
  1
  pt.
  2023
  całodniowy London Chess Classic
  London Chess Classic
  gru 1 – gru 10 całodniowy
  Uczestnicy GM Dommaraju Gukesh (Indie) 2746 GM Nikita Vitiugov (Anglia) 2712 GM Amin Tabatabaei (Iran) 2694 GM Michael Adams (Anglia) 2670 GM Andrei Volokitin (Ukraina) 2660 GM Hans Niemann (USA) 2659 GM Mateusz Bartel (Polska)[...]
  gru
  26
  wt.
  2023
  całodniowy MŚ w rapidzie i blitzach
  MŚ w rapidzie i blitzach
  gru 26 – gru 30 całodniowy
  FIDE przyznała Federacji Szachowej Uzbekistanu Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych 2023. Obydwa turnieje odbędą się w Samarkandzie w dniach 26-30 grudnia. Informacja FIDE
  kw.
  5
  pt.
  2024
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  kw. 5 – kw. 23 całodniowy
  Turniej odbędzie się w Toronto.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: