Paź
06

 

W trakcie dyskusji o gambicie Gajewskiego zarzucono mi niechęć do polskich szachów, bo piszę o nich negatywnie. Uzasadnieniem tego była m.in. moja opinia, że Grzegorz Gajewski nie odkrył tego gambitu, lecz go tylko spopularyzował w arcymistrzowskiej praktyce turniejowej.

Swoją tezę podparłem partiami z praktyki graczy korespondencyjnych. Ale i tutaj znaleziono na mnie „haka”: twórczość słabych i nieznanych szachistów nie można brać na serio pod uwagę. Zaprotestowałem! To byłaby dyskryminacja szachistów z niższymi tytułami szachowymi.

Dla przypomnienia podaję kilka linków dotyczących tej kwestii:

Link 1
Link 2
Link 3
Link 4

Tymczasem ja zawsze podkreślałem zasługi polskich szachistów w tworzeniu nowoczesnej teorii debiutów, co świadczą o tym liczne moje publikacje.

Na mojej stronie przedstawiłem sylwetkę specjalisty gry korespondencyjnej z tytułem starszego mistrza międzynarodowego (takiego tytułu nie ma w grze normalnej) Władysława Króla odkrywcy kilku idei gambitowych. Już w 2001 roku publikowałem osiągnięcia naszego teoretyka w prasie polskiej i zagranicznej.

Władysław Krół

Forum szachowe 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

 • Colin McGourty

  Dla informacji dodam link, gdzie odpowiedziałem na temacie „dyskryminacji szachistów z niższymi tytułami szachowymi”: http://www.blog.konikowski.net/2012/09/15/olimpiada-szachowa-w-stambule-28/comment-page-1/#comment-2733

 • Krzysztof Kledzik

  To że pisze się negatywnie o jakiejś dziedzinie nie znaczy, że darzy się ją niechęcią. Nie ją samą, ale raczej otoczkę wokół niej. Podobnie jest z piłką nożną. Wszyscy „jeżdżą” po polityce prowadzonej przez PZPN, ale samą piłka nożna jest uwielbiana w Polsce. A jakoś nikt nie twierdzi, że krytykując decyzje PZPN-u wyraża się przez to niechęć do piłki. To dwie różne sprawy, uwielbienie dla piłki i niechęć do poczynań związku. Z szachami jest podobnie. To że ktoś z nas krytykuje jakąś decyzję PZSzach-u lub czyjeś wypowiedzi, to nie znaczy że odnosimy się niechętnie do polskich szachów w sensie ogólnym. Na temat błędnego podejścia do ignorowania twórczości słabszych i mniej znanych szachistów, były odpowiednie artykuły w Magazynie Szachista. Rozwój szachów jest dziełem wielu osób, nie tylko Kasparowa, Carlsena i innych osób z klubu 2800+. Podobnie jest i w innych dziedzinach życia.

 • Dominik

  Panie Jerzy. Przypomniał Pan ciekawą historię. Tego nie znałem.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Kwi
  19
  pon
  2021
  całodniowy Turniej kandydatów (II koło)
  Turniej kandydatów (II koło)
  Kwi 19 – Kwi 30 całodniowy
  Zakończenie turnieju kandydatów w Jekaterinburgu z udziałem Caruana, Ding Liren, Grischuk, Nepomniachtchi, Vachier-Lagrave, Giri, Wang Hao, Alekseenko. Breaking News: Der Weltschachverband FIDE kündigte soeben an, das Kandidatenturnier ab dem dem 19. April in Ekaterinenburg (Russland) fortzusetzen.[...]
  Lip
  10
  sob
  2021
  całodniowy Dortmunder Schachtage
  Dortmunder Schachtage
  Lip 10 2021 – Lip 18 2022 całodniowy
  Strona turnieju Informacja na ChessBase News  
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 173 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: