paź
25

Wkrótce miłośnicy szachów Zjednoczonych Emiratów Arabskich będą mieli możliwość oglądania meczu o mistrzostwo świata na żywo, gdyż Andrew Paulson, amerykański biznesmen, próbuje sprowadzić szachy na Bliski Wschód.

A jeśli uważasz, że szachom brakuje emocji, jakich dostarczają szybkie samochody i jachty, zastanów się jeszcze raz. Firma Paulsona używa najnowszej technologii, żeby wzbudzić dramat u widzów, pozwalając im zobaczyć, z jaką prędkością biją serca zawodników i jaki jest poziom ich oddechu, gdy napięcie wzrasta.

Choć liczba grających w szachy na świecie jest oceniana na ok. 600 milionów, turnieje szachowe są raczej nijakimi wydarzeniami.

Odkąd Agon uzyskał prawa do organizacji szachowych mistrzostw świata przez następne 11 lat, Andrew Paulson dąży do przywrócenia szachów w największych miastach świata, w tym na Bliskim Wschodzie.

Andrew Paulson

„Uważam, że w Zatoce z pewnością jest ogromne zainteresowanie – w Emiratach i Katarze”, powiedział Paulson. „Podczas moich wizyt w Emiratach dowiedziałem się, że szachy są niezwykle ważne dla krajowego prestiżu celów edukacyjnych. Dlatego wrócę w listopadzie lub grudniu, żeby spróbować zdobyć partnera.”

Pierwszym turniejem, zorganizowanym przez firmę Paulsona, był turniej z cyklu FIDE Grand Prix – Londyn 2012, który zakończył się w ubiegłym miesiącu.

Turniej odbył się w restauracji Simpson przy hotelu Strand, który był w przeszłości centrum szachowego życia Londynu. Turniej „miał prawie świecko-święte uczucie przebywania na sali wypełnionej mózgową mocą”, powiedział Paulson.

Z powodu braku miejsca widzowie siedzieli w oddzielnej od zawodników sali, ale transmisja Agonu dramatyzowała wydarzenia na szachownicy i po każdej partii zawodnicy krótko opowiadali widowni, o czym myśleli w poszczególnych momentach gry lub opisywali błędy, jakie popełnili.

Wraz ze śledzeniem pomiarów biometrycznych Agon ma też program, który pozwala widzom obserwować ruchy oczu graczy. „Możemy śledzić to, czego szukają jako wskażnik tego , co naprawdę myślą w rzeczywistym czasie”, powiedział Paulson.

Nigel Freeman, dyrektor FIDE, powiedział, że ma nadzieję, że wysiłki Agonu pomogą w ponownym odkryciu szachów jako intelekturalnego sportu.

Źródło: Blog Gali Śledziewskiej Chess Community

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  lis
  28
  pon.
  2022
  całodniowy Women’s Candidates: Pool B
  Women’s Candidates: Pool B
  lis 28 – gru 11 całodniowy
  Informacja na ChessBase News Partie i wyniki na chess24
  lis
  29
  wt.
  2022
  całodniowy Tata Steel India Rapid & Blitz
  Tata Steel India Rapid & Blitz
  lis 29 – gru 4 całodniowy
  Festiwal szachowy z udziałem Oliwii Kiołbasy. Więcej informacji na ChessBase News. Partie i wyniki na chess24. Turniej kobiet  
  lis
  30
  śr.
  2022
  całodniowy El Llobregat Open
  El Llobregat Open
  lis 30 – gru 8 całodniowy
  9 rundowy turniej otwarty z udziałem Mateusza Bartla. Więcej wiadomości na ChessBase News Strona turniejowa Wyniki
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: