kw.
18

16 kwietnia 2014 roku Komitet Organizacyjny The World Games 2017 we Wrocławiu ogłosił listę dyscyplin na zaproszenie. Wśród zaproszonych dyscyplin są: żużel, futbol amerykański, wioślarstwo halowe i kickboxing. Trwają rozmowy z przedstawicielami jeszcze jednej, piątej dyscypliny, ale niestety, nie są to szachy. Tak więc szachów na World Games 2017 zabraknie.

Przypomnijmy, że szachy znalazły się w gronie ośmiu dyscyplin (futbol amerykański, wioślarstwo halowe, kickboxing, futsal, powożenie, żużel, szachy i baseball), spośród których Wrocław mógł zaprosić na World Games maksymalnie pięć.

Przypomnijmy również, ze w internetowej sondzie popularności, opublikowanej na stronie organizatorów, szachy znalazły się na drugim miejscu, bezpośrednio za żużlem.

To wielka porażka szachów i również moja osobista, jako Prezesa PZSzach, bo stawka była o wiele większa, chodziło o pozycję sportu szachowego w Polsce i na świecie. Oczywiście porażki w sporcie są rzeczą normalną i należy umieć przegrywać, ale w tym przypadku przychodzi mi to z wielkim trudem. Czekamy na oficjalne pisemne stanowisko Komitetu Organizacyjnego TWG 2017.

Pomijając już argumenty merytoryczne, że szachy są trzecią co do wielkości dyscypliną sportu w Polsce jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych zawodników, po piłce nożnej i lekkoatletyce i mają swoich fanów na całym świecie, bo Olimpiadzie Szachowej biorą udział zawodnicy z ponad 150 krajów, a do tego nie są sportem drogim, do jego uprawiania wystarczy szachownica i komplet bierek, którą można kupić za kilkadziesiąt złotych, to rozgoryczenie budzi sposób ogłaszania tej decyzji, dzień wcześniej niż to pierwotnie planowano, bez zaproszenia i udziału związków sportowych.

Szanowni Organizatorzy, jeśli TWG 2017 ma być wielkim świętem sportu, dumą dla Wrocławia i dla naszego kraju, to nawet jeśli macie złe wieści do zakomunikowania tym dyscyplinom sportowym, które na TWG 2017 ostatecznie się nie znajdą, to róbcie to w sposób cywilizowany. Wiadomo, żeby ktoś wygrał, to ktoś musi przegrać, na tym polega sport i my szachiści to doskonale rozumiemy. Ale w sporcie równie ważny jest szacunek dla pokonanych, który wpisuje się w ideę Olimpizmu, a Wy o tym zapomnieliście.

Jako pokonani, życzymy Organizatorom z Wrocławia udanej imprezy na światowym poziomie, a kolegom i koleżankom z pozostałych dyscyplin sukcesów sportowych i niezapomnianych wspomnień na długie lata.

Tomasz Delega
Prezes Polskiego Związku Szachowego

Źródło

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

 • Futbol amerykański, wioślarstwo halowe, kickboxing, futsal, powożenie, żużel, i baseball kontra szachy – nie dziwię się organizatorom, bo to kwestia wyboru miedzy ruchami ciał i ruchem umysłu. Ten ostatni gorzej się sprzedaje pewnie co?

 • A na dokładkę, szachy pokonał w głosowaniu czytelników tylko ukochany we Wrocławiu żużel.
  „W sumie na osiem proponowanych dyscyplin oddano niemal 100 tys. głosów. Zgodnie z przewidywaniami pierwsze miejsce zajął żużel, na który oddano ponad 31 tys. głosów. Niespodziewanie jednak drugim miejscu uplasowały się szachy (ponad 24 tys. głosów), które wyprzedziły baseball i futbol amerykański” – http://www.wroclaw.pl/szachy-czarnym-koniem-twg-2017-film

 • Tomasz71

  wychodzi na to że nawet wioślarstwo halowe jest bardziej widowiskowe i pożądane przez organizatorów od szachów.
  Z drugiej strony jakoś mnie to nie dziwi – wychodzi bezruch PZSZACH i brak działań dla popularyzowania szachów w polsce.

 • amator

  Gdyby szachy były widowiskowe, to byłyby obecne w telewizji.

 • Krzysztof Kledzik

  Szachy, podobnie jak i inne gry umysłowe, nie są widowiskowe. Poza tym do ich właściwego odbioru (kibicowania, przyglądania się, komentowania, przeżywania) potrzebna jest znajomość przynajmniej podstaw tej gry. Natomiast sporty fizyczne można oglądać i przeżywać nawet bez znajomości ich reguł.

 • Tadeusz Agacinski

  Całkowicie zgadzam się z Tomaszem71 – szachy nie są zbyt medialną dyscypliną , aby pozyskać sponsorów itd . Widziałem na Facebooku mocną zakrojoną akcję propagującą „klikanie” na szachy – tylko czy to nie za mało ? Może ktoś z dość nadętego biura PZSzach powinien kilka razy pojechać do Wrocławia zamiast liczyć tylko na głosy internautów ?

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  21
  wt.
  2024
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  maj 21 – maj 31 całodniowy
  W dniach 21-31.05.2024 roku w Rzeszowie odbywają się mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn. Więcej informacji na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego: link.
  maj
  27
  pon.
  2024
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 27 – cze 7 całodniowy
  Uczestnicy: Carlsen, Caruana, Nakamura, Ding Liren, Firouzja, Praggnanandhaa Strona turnieju
  lis
  20
  śr.
  2024
  całodniowy FIDE World Championship 2024
  FIDE World Championship 2024
  lis 20 – gru 15 całodniowy
  Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: