lis
25

Dzisiaj odbyło się uroczyste zamknięcie mistrzostw świata w Soczi pomiędzy Carlsenem i Anandem z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina – jako gościa honorowego.

Chyba nigdy w historii królewskiej gry nie zaszczycił swoją obecnością imprezę szachową polityk tak wysokiej rangi. Nie ma się zresztą co dziwić. Władimir Putin sam chętnie rozgrywa pojedynki przy szachownicy.

Image9

Image33

Image29

Zdjęcia: ChessBase News

Dokładne wyniki

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

 • Hetman

  Niektórzy piszą o tym że szachy są są na wielkim zakręcie, i że dziś wpadły w straszną czeluść. Czy chodzi o to że prezydent Putin był na ceremonii zakończenia meczu? Jego obecność tam jest wielką reklamą dla szachów, gestem i symbolem poparcia i docenienia ich wagi, a nie powodem do lamentowania. Proponuję aby niektórzy blogerzy nie upolityczniali na siłę każdego wydarzenia sportowego.

 • Zgadzam się z Hetmanem. Sport i kultura w pewnej części są i będą POLITYCZNE, ale nie dajmy się zwariować wojnie ukraińsko-rosyjskiej. Zostawmy do diaska szansę zwykłem ludziom w Rosji i na Ukrainie, którzy chcą mieć dostęp do kultury i sportu. Z tą „czeluścią” to gruba przesada – raczej chodzi o język literacki p. Krzysztofa Jopka, do czego ma prawo na swym blogu. Niech szachiści nie biorą się za ocenę Putina. Przecież ją już mamy… A swoją drogą szachy zawsze były uwikłane w politykę i inne pozasportowe „gry”. Bez tego się nie da. Nawet poniekąd we własnym domy przy szachownicy…

 • Krzysztof Kledzik

  Wygląda na to że Obama też jest na „indeksie”. Ale tak rozumując, to sponsorzy meczów i turniejów również powinni być niemile widziani, bo to są kapitaliści, wyzyskiwacze, fabryki mają w Chinach i Bangladeszu. Czy budowle polskiego socrealizmu należy zburzyć? Też są (a właściwie były) silnie polityczne. A jednak traktuje się je jako zabytki. Podobnie jak Aurora i film „Pancernik Potiomkin”.
  Po oceniać mecz Ananda z Carlsenem przez pryzmat kłopotów rosyjsko-ukraińskich? Jakoś nikt nie narzeka na turnieje z udziałem Iwańczuka i treningi z Sułypą, a można by ze względu na ludobójstwo wołyńskie.

 • Krzysztof Kledzik

  Ta moja uwaga o socrealiźmie i filmie, była przykładem na związki kultury z polityką, o których wspomniał Intervallum. Polityka jest mocno związana z życiem ludzi, wpływa na nie, oraz na kulturę, sztukę, sport, itd. Czasami bardzo się to wszystko splata, np. mecz Spasskiego z Fischerem, który był w połowie wydarzeniem sportowym, a w połowie politycznym.
  ChessBrains półżartem – półserio pisał o obecnym wyborze obrony berlińskiej przez Ananda jako świętowaniu przez niego ostatecznego upadku komunizmu poprzez zburzenie muru berlińskiego. Lubimy wszystko upolityczniać, prawda? A jaki debiut szachowy można skojarzyć z przeskoczeniem muru Stoczni Gdańskiej przez Lecha Wałęsę w trakcie strajku w sierpniu 1980 roku? 😉

 • Krzysztof Kledzik

  Na ChessBase jakoś nikt nie narzekał na obecność prezydenta Putina na zakończeniu meczu, a wręcz przeciwnie, podkreślano wagę jego obecności tam.
  W podpisie pod fotografią głównego sędziego zrobiono błąd – napisano nazwisko AF przez dwa „l”.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  mar
  24
  pt.
  2023
  całodniowy 3rd Women FIDE GP – New Delhi
  3rd Women FIDE GP – New Delhi
  mar 24 – kw. 6 całodniowy
  Strona turnieju Partie i wyniki na chess24    
  mar
  27
  pon.
  2023
  całodniowy Mecz kandydatów kobiet
  Mecz kandydatów kobiet
  mar 27 – kw. 6 całodniowy
  Finał meczu kandydatów pomiędzy Lei Tingjie i Tan Zhongyi odbędzie się w Chongqing od 27 marca do 6 kwietnia. Kolejny mecz o mistrzostwo świata pomiędzy zwycięzcą tego pojedynku i obrońcą tytułu Ju Wenjunem również odbędzie[...]
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
  maj
  4
  czw.
  2023
  całodniowy Grand Chess Tour – Bukareszt
  Grand Chess Tour – Bukareszt
  maj 4 – maj 16 całodniowy
  Strona turnieju Uczestnicy: Nepomniachtchi, Ding Liren, Firouzja, Giri, So, Caruana, Vachier-Lagrave, Rapport, Duda
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: