sie
03

W sprawie przypadku Marcina Tazbira głos zabrał Ulrich Jahr z Bydgoszczy – instruktor szachowy od 8 lat współpracujący z szachistami niewidomymi. 

Podstawowym kryterium dla turniejów szachowych osób z wadą wzroku jest posiadanie zaświadczenia o przynajmniej II grupie inwalidztwa na wzrok. Takie zaświadczenie wydaje w Polsce lekarz okulista posiadający odpowiednie uprawnienia.

Drugą grupę inwalidztwa na wzrok mają osoby słabowidzące, niektórzy widzą na tyle dobrze, że grają na normalnej szachownicy. Pierwszą grupę inwalidztwa na wzrok otrzymują osoby ledwo widzące i niewidome. W szachach grają oni w tym samym turnieju co słabowidzący. Jednak wtedy partia jest rozgrywana na dwóch szachownicach, bo niewidomy gra palcami i może dotykać bierek.

W Polsce jest wiele turniejów szachowych i warcabowych tylko dla zawodników z I lub II grupą inwalidztwa. Odpowiednie zaświadczenie o grupie inwalidztwa na wzrok zawodnik musi posiadać przy zgłoszeniu do zawodów.

Zawodnika o nazwisku TAZBIR nie spotkałem dotychczas na turniejach dla niewidzących, ale to jeszcze nie świadczy, że nie ma on odpowiedniego zaświadczenia o inwalidztwie na wzrok.

Skontaktowałem się z przedstawicielem Stowarzyszenia CROSS zrzeszającym słabowidzących i niewidomych sportowców. Okazuje się, że Tazbir otrzymał w tym roku drugą grupę inwalidztwa na wzrok i należy już jako szachista do Stowarzyszenia CROSS Warszawa.

///////////////////////////////////////

Mój komentarz: Gdyby Marcin Tazbir na wpis

Czy Marcin Tazbir jest niewidomy czy słabowidzący?

Relacjonował ostatnie Mistrzostwa Polski i widział wszystko doskonale…

zareagował w sposób kulturalny, czyli wyjaśnił problem, to nie byłoby całej awantury, która się stała głośna w wielu krajach i wywołała tylko wielki nieśmak o naszej dyscyplinie.

Reakcja Marcina Tazbira wystawiła też odpowiednie świadectwo Polskiemu Związkowi Szachowemu, który toleruje takowe zachowania swoich wspólpracowników.

Najbardziej niepokojące jest to, że Marcin Tazbir uczestniczy w imprezach z udziałem polskiej młodzieży. Tutaj jest wielkie niebezpieczeństwo, że w sprawach problemowych może zareagować emocjonalnie tak, jak to było po wpisie Skoczka 2.

Link

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: