lis
08

Kontynuacja odcinka 10.

W przeszłości wielu silnych arcymistrzów i nawet mistrzów świata zajmowało sie układaniem studiów, które były owocem ich analiz z turniejowych pojedynków. W ten sposób teoria końcówek wzbogaciła się o pouczające przykłady, które do dnia dziejszego mają duże znaczenie praktyczne.

Proponuję samodzielną analizę kilku pozycji, które swym charakterem przypominają zakończenie partii szachowej.

Autor: J.R.Capablanca
„Ostatnie lekcje szachowe” 1941

bview

Wygrana

Autor: A.Alechin
„Tijdschrift” 1933

bview (2)

Wygrana

Autor: M.Euwe
„Tijdschrift” 1924

bview (3)

Wygrana

Autor: W.Smysłow
„Prawda” 1976

bview (4)

Wygrana

Rozwiązywanie pewnych zadań daje szachiście na pewno wiele korzyści, jak poprawa techniki liczenia wariantów, ćwiczenie umiejętności rozgrywania końcówek, rozwijanie fantazji szachowej, poznawanie wielu ciekawych motywów strategiczno-taktycznych, które można potem wykorzystać w praktyce turniejowej.

W mojej książce „Kompozycja w treningu szachisty” zwróciłem uwagę na opinię arcymistrza Lwa Poługajewskiego dotyczącą treningu ze studiami. Przed meczem kandydatów przeciwko Talowi (Ałma Ata 1980) rozwiązał on 100 zadań tego typu, co  miało kolosalny wpływ na ostateczne zwycięstwo. W czasie tego spotkania wykazał nie tylko duże opanowanie psychiczne w ostrych pozycjach – co zawsze było domeną Tala – ale liczył również szybciej i dokładniej warianty od swego znakomitego partnera.

Podejście Lwa Poługajewskiego do rozwiązywania wszelkich problemów w jego grze powinno być wzorcem dla młodych szachistów. W jakimś wywiadzie znakomity arcymistrz przyznał się, że miał kiedyś duże problemy z rozgrywaniem pozycji z izolowanym pionkiem w centrum. Poświęcił kilka miesięcy na analizę partii z taką strukturą pionkową i problem minął. O tym przypadku wspomniałem w moim tekście „Gorzka Prawda” (Szachy-Chess/75-76  2002).

Często się słyszy, że obecnie zawodnik mający problemy z koncentracją w trakcie partii udaje się po poradę do psychologa. Kiedyś takie problemy rozwiązywano po szachowemu. Trener przygotowywał swemu podopiecznemu zbiór różnych kombinacji oraz praktycznych kompozycji i kazał je rozwiązywać w warunkach turniejowych, czyli w głowie i bez przesuwania figur na szachownicy.

Taki sposób treningu polecałem także swoim uczniom i to dawało pozytywne efekty!

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  lut
  1
  śr.
  2023
  całodniowy Grand Prix kobiet
  Grand Prix kobiet
  lut 1 – lut 14 całodniowy
  1 lutego oficjalnie rozpoczyna się drugi turniej Grand Prix kobiet z cyklu 2022-23. Miejsce rozgrywek Monachium. Dwanaście zawodniczek walczą o nagrody główne i udział w kolejnym Turnieju Kandydatów. Polskę reprezentuje Alina Kaszlińska. Strona turnieju Dodatkowe[...]
  lut
  15
  śr.
  2023
  całodniowy Dusseldorf WRChessMasters
  Dusseldorf WRChessMasters
  lut 15 – lut 26 całodniowy
  Strona turnieju Uczestnicy: Nepomniachtchi, Giri, So, Aronian, Duda, Gukesh D, Abdusattorov.
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: