Lip
31

Gość napisał: Kto odpowiada za podział środków PZSzach dla juniorek oraz juniorów i gdzie jest to publikowane?

Zasiągnąłem informacji w tej kwestii u kilku osób w kraju. Okazuje się, że to jest przede wszystkim w gestii trenera koordynatora Młodzieżowej Akademii Szachowej Marka Matlaka. To on sporządza takie osobowe wykazy i składa oficjalne wnioski do Ministerstwa Sportu.

Podobno te zawodniczki i zawodnicy, których ekstra trenuje sam Marek Matlak znajdują się na tych listach. Czyli trener bierze oficjalną pensję z Polskiego Związku Szachowego i dodatkowo dorabia sobie prywatnymi lekcjami. Zainteresowanie jego treningami jest rzekomo bardzo wielkie. Każdy chce być szkolony przez znakomitego trenera i mieć potem plusy, np. przy powoływaniu na różnego rodzaju imprezy międzynarodowe itd.

Podkreślam, że tę wiedzę posiadam od wielu osób z Polski! 

Załączam wycinek wywiadu Pawła Dudzińskiego z Danielem Sadzikowskim „Za słaby do Akademii, wystarczająco dobry do kadry?!” w piśmie Mat (4-2016).

Nasz utalentowany zawodnik młodego pokolenia musiał czekać kilka miesięcy na odpowiedź Marka Matlaka, niezwykle zapracowanego trenera koordynatora MAS.

S1 (Kopie)

A może Daniel Sadzikowski powinien już dawno pomyśleć o osobnych zajęciach z Markiem Matlakiem i wtedy problem ten nie istniałby?

Przy tej okazji przypomiała mi się wypowiedź Jacka Bielczyka w tekście „Niechciana gorzka prawda” (Szachy-Chess 2002):

„Dobrze oceniłeś Marka Matlaka, i to cieszy, choć oczywiście może niektórych (dla mnie to nieistotne, jeśli zainteresowani się z tym godzą) irytować fakt trenowania jednocześnie konkurentów i konkurentek, zwłaszcza, że przychodzi mu często, np. w wypadku indywidualnych mistrzostw kraju czy lig, przygotowywać materiały na zawodnika, którego trenuje indywidualnie” …

Od publikacji tego artykułu minęło już prawie 15 lat i problem nadal istnieje…!

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

 • Gość napisał: Brawo, że porusza Pan temat, szkoda że dopiero teraz, a jeszcze większa szkoda, że nie wiadomo jak temu zaradzić. Preceder odbywający się od lat. Doskonałe pole do nadużyć i manipulacji przez Trenera Koordynatora i cały Pzszach. Największa i dla większości jedyna korzyść z powołania do Akademii to oczywiście fundusze na turnieje i treningi. Same sesje to zawracanie głowy, z wyjątkiem słuchaczy, których trenerzy prowadzą zajęcia ogólne. Wtedy dany słuchacz może skorzystać z konsultacji indywidualnych ze swoim trenerem odbywających się w ramach Akademii. Reszta powołanych to jest tło dla wybrańców.
  Proszę zwrócić uwagę, że jest tutaj pole do nadużyć mających na celu eliminowanie potencjalnej konkurencji. Wystarczy danego zawodnika nie finansować, nie powoływać na turnieje, o których decyduje Pzszach, a wtedy jego konkurentowi będzie dużo łatwiej. Dalej to już kwestia czasu, kiedy dany junior odpuści sobie szachy, bo ileż można finansować wszystko z własnej kieszeni i być niekwalifikowanym na kluczowe rozgrywki.
  Miejmy nadzieję, że nagłośniona ostatnio afera pijacka pomoże rozbić ten układ. Oby tylko jak zwykle nie rozeszło się po kościach.

 • Marcin

  Jeżeli trener/selekcjoner „kadry” szkoli jeszcze indywidualnie zawodnikow, na ktorych powolanie do „kadry” ma wplyw, to jest to ciezka patologia i PZSZACH powinien to zmienic. Albo szkolisz indywidualnie, albo jestes trenerem kadry. Nie moze byc takich niejasnch powiazan, jakie sa teraz

 • pionek_dusza_szachow

  To już przekracza wszelkie granice. Przekręty przy podziale środków na szkolenie juniorów, przekręty przy ferowaniu wyroków dla uprzywilejowanych zawodników, przekręty przy przydziale i organizacji imprez – jak można poczytać na różnych listach dyskusyjnych http://psychologiaiszachy.blogspot.com/. Czy jest jeszcze jakaś inna instytucja bardziej uwikłana w podejrzane działania niż PZSZACH? Czy nie ma nad tym żadnej kontroli?

 • Krzysztof Kledzik

  Chyba jedyną formą kontroli są blogi szachowe, które pokazują problemy polskiego światka szachowego.

 • Obi

  A od czego jest komisja rewizyjna PZSzach? Przewodniczący Pan Taboła niedawno zaatakował Pana Konikowskiego. A może powinien zająć się tymi sprawami związku?

 • Krzysztof Kledzik

  Spotkałem się z przypadkami, gdy komisja rewizyjna akceptuje wszystkie decyzje i posunięcia jakiejś organizacji.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lut
  17
  pon
  2020
  całodniowy Cannes Open
  Cannes Open
  Lut 17 – Lut 23 całodniowy
  Turniej z udziałem Daniela Sadzikowskiego i Grzegorza Nasuty. Partie i wyniki na ChessBomb Strona turnieju
  Lut
  22
  sob
  2020
  całodniowy 1 liga niemiecka
  1 liga niemiecka
  Lut 22 – Lut 23 całodniowy
  Rundy 8 – 9 ligi niemieckiej (bundesligi) odbędą się w ten weekend z udziałem Polaków. Transmisja partii na żywo Strona ligi
  Mar
  1
  nie
  2020
  całodniowy 3rd Women FIDE GP Series 2019/20
  3rd Women FIDE GP Series 2019/20
  Mar 1 – Mar 14 całodniowy
  Strona turnieju Uczestniczki: 1. Aleksandra Goryachkina (Rosja), 2. Alexandra Kosteniuk (Rosja), 3. Zhao Xue (Chiny), 4. Antoaneta Stefanova (Bułgaria), 5. Harika Dronavalli (Indie), 6. Anna Muzychuk (Ukraina), 7. Mariya Muzychuk (Ukraina), 8. Pia Cramling (Szwecja),[...]
  Mar
  15
  nie
  2020
  całodniowy Candidates Tournament 2020
  Candidates Tournament 2020
  Mar 15 – Kwi 5 całodniowy
  Turniej kandydatów odbędzie się w dniach 15 marca – 5 kwietnia w Jekaterinenburgu (Rosja). Rywalizować będą ze sobą 8 arcymistrzów. Zwycięzca zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Mecz ma odbyć się w listopadzie 2020[...]
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 169 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: