lis
22

Kontynuacja odcinka 5

No i doczekaliśmy się pierwszej rozstrzygniętej partii: link.

Mecz nabrał więc rumieńców i czekają nas z pewnością emocje w kolejnych pojedynkach. Teraz mistrz świata, jeśli chce wygrać, musi przystąpić do zdecydowanie ofensywnej gry. Jutro może  być krytyczna 9 runda.

W trakcie meczu dyskutowałem z kilkoma osobami o świetnym przygotowaniu teoretycznym obu zawodników. Jakoś nikt nie wspominał już o teorii „przeskakiwania debiutów” przez Carlsena, a ta kwestia była w pewnym czasie bardzo modna i omawiana także na blogu, np. Link.

Świetna znajomość teorii debiutów Karjakina jest znana od dawna. Kiedy w „Panoramie Szachowej” (październik 2002)

zwróciłem na to uwagę, to spotkałem się z krytyką kilku kolegów, że propaguję schematyczne uczenie się na pamięć wariantów. Główny zarzut brzmiał: „Nasza złota młodzież” zdobywa worek medali na mistrzostwach Europy oraz świata i nie potrzebuje takiego szkolenia.

Od tego czasu minęło już 14 lat i polskie szachy mają tylko jednego Radosława Wojtaszka z rankingiem powyżej 2700. Innym naszym arcymistrzom daleko jeszcze do tego poziomu, choć Jan Krzysztof Duda powoli zbliża się do tej magicznej dla nas granicy punktowej.

A tymczasem „kujon debiutowy” (określenie nie moje) Siergiej Karjakin walczy o najwyższy tytuł w szachowej hierarchii!

 

 

 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

 • Krzysztof Kledzik

  Warto tu przypomnieć, szczególnie dla osób które po raz pierwszy zawitały na ten blog, że ci którzy usiłują przeskakiwać debiuty, nie dochodzą do poziomu czołówki światowej, o byciu pretendentem do tytułu mś nawet nie wspominając. Podobnie parcie na studiowanie wyłącznie końcówek, skutkuje spadkiem szachisty w rankingu i tym że może pożegnać się z myślami o jakiejś większej karierze sportowej. Nie przez przypadek widzimy w obecnym meczu Carlsena oraz Kariakina. Zarówno obecny mistrz świata jak i jego pretendent, dysponują bogatą wiedzą debiutową, i jak zapewniał Carlsen, to na niej skupia się jego trening szachowy. Warto rozważyć słowa mistrza świata, bo to jednak on jest na szczycie, a nie osoby forsujące szkolenie końcówek. Te, zgodnie z zaleceniami Carlsena, powinno się szlifować na turniejach. Temat jest ciągle aktualny, zresztą był już kilka razy omawiany na tym blogu. Można zadać sobie ważne pytanie: czy chcę uczyć się szachów od tyłu, nastawiając trening szachowy na szlifowanie końcówek, ale w efekcie zatrzymując swój rozwój na niższym poziomie, czy raczej skorzystać z rad chyba wszystkich arcymistrzów z pierwszej dziesiątki listy elo, i odrzucając lenistwo, zacząć na serio pracować na debiutami – a dzięki takiemu podejściu progresować i, w przypadku arcymistrzów, zbliżyć się do czołówki światowej.

 • kokos

  Dobrze że Pan przypomniał o tej „pięknej” partii 12 letniego Karjakina ale prawie nikt nie zna jej „podwójnego dna” Niedawno czytałem darmowego eBooka ( świetnie napisanego ) poświęconemu turnieju Sudak 2002 gdzie była „rozegrana” ta partia i dzięki której Karjakin został najmłodszym arcymistrzem na świecie. Historia tej partii jest opowiedziana pod koniec książki. Dla znających język rosyjski :
  https://issuu.com/anatoliyp/docs/sudak_2002
  Karjakin i jego otoczenie wcale nie było takie idealne…..
  W tamtych czasach na Ukrainie nie takie rzeczy się działy w turniejach szachowych. Jeszcze pamiętam te słynne kołówki ( chyba na Krymie ) Dopiero później FIDE ukróciło ten proceder.
  Ale oczywiście później Karijakin został prawdziwym super-arcymistrzem i jednym z najlepszych znawców teorii szachowej.

 • mkrysz

  Bardzo ciekawa lektura. Kolejną książkę możnaby napisać o turnieju w Ałuszcie gdzie Karjakin wcześniej zrobił normę. Tamtejsze turnieje to jedno wielkie oszustwo o czym wiadomo od wielu lat. W pewnym momencie FIDE przestała uznawać normy tam zdobyte. Około 10 lat temu pewien polski arcymistrz brał udział w fikcyjnym turnieju we Lwowie, jednocześnie grając na MP w Poznaniu. Przy czym mogło się to odbywać bez jego wiedzy, bo we Lwowie „grał” też Korcznoj którego trudno podejrzewać o świadomy udział w lewym turnieju.

 • Piotr

  Ciekawa historia z tym polskim arcymistrzem (może jakieś namiary), nigdy o niej nie słyszałem.

 • mkrysz

  Pomyliłem turnieje, Korcznoj tam nie grał. I nie było to we Lwowie tylko pod Kijowem. Polski arcymistrz był jeszcze mistrzem międzynarodowym. Wszystko wskazuje na to, że o fikcyjnym turnieju nie miał pojęcia, podobnie jak inni uczestnicy.
  Tutaj informacja: http://forumszachowe.pl/showthread.php/129-Zaskakuj%C4%85ce-kontrowersyjne-nieuczciwe-partie-i-turnieje?p=2344#post2344
  Tamten turniej miał stronę internetową gdzie codziennie ukazywały się zapisy „rozegranych” partii. Turniej zakończył się 26 kwietnia czyli w dniu kiedy Piotr Bobras grał 6 rundę na mistrzostwach Polski w Poznaniu, gdzie zresztą uzyskał znacznie lepszy wynik niż na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  29
  pon.
  2023
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 29 – cze 9 całodniowy
  Turniej z udziałem Carlsen, Firouzja, Giri, Nakamura, Caruana, So, Mamedyarov, Abdusattorov, Gukesh. Strona turnieju Partie i wyniki na chess24
  cze
  3
  sob.
  2023
  całodniowy Saint Louis Chess Club
  Saint Louis Chess Club
  cze 3 – cze 13 całodniowy
  Więcej informacji o turnieju.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: