sty
02

Kontynuacja odcinka oraz tematu 1 i 2

„Pod choinkę” dostałem nową pozycję książkową znanego duetu Konikowski-Bekemann. To pierwsze (!) książkowe, analityczne opracowanie listopadowego meczu o MŚ pomiędzy Carlsenem a Karjakinem. Książka, napisana i wydana w grudniu 2016 (!) jest bardzo dobrze złożona przez wydawnictwo – na dobrym papierze i zawiera liczne fotografie.
Na 150 stronach zawarty jest opis i analiza meczu – wszystkie istotne elementy dot. pojedynku o MŚ.

Z pierwszej połowy książki, podzielonej na cztery rozdziały, możemy dowiedzieć się o biografiach obu kontrahentów – Carlsena i Karjakina. Od analizy partii z wieku juniorskiego aż po ich partie z szachowego szczytu; następnie przeanalizowane są partie między Carlsenem i Karjakinem. W dalszej części – ćwiczeniowej – można sprawdzić się rozwiązując zadania i kombinacje z gier bohaterów meczu, konfrontując później je z rozwiązaniami. Dalej przytoczone są prognozy dotyczące meczu, rys psychologiczny oraz analiza szachowych słabych i mocnych stron – w omówieniu znanego hamburskiego specjalisty gry końcowej GM dr. Karstena Müllera oraz psychologa i mistrza gry korespondencyjnej Gerharda Müllera.

Druga cześć książki to szczegółowe objaśnienia dwunastu partii klasycznych oraz czterech partii tie-breaku. Każda faza gry jest głęboko przeanalizowana; opisana jest aktualna teoria, momenty krytyczne etc. Komentarze nie zawierają mnogości komputerowych wariantów, ale pokazują istotę gry.

Rzeczona książka to wspaniała kontynuacja poprzednich książkowych opisów meczów o MŚ, pojedynków Carlsena z Anandem z 2013 i 2014 roku. Polecam ją czytelnikom bloga oraz wszystkim miłośnikom szachów.

I czekam na kolejny mecz mistrza świata w obronie tytułu!

 

P.S. Książka dostępna jest w wielu miejscach, np. EMPIK

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    wrz
    20
    sob.
    2025
    całodniowy Bundesliga-kobiety
    Bundesliga-kobiety
    wrz 20 – gru 21 całodniowy
    Bundesliga (1.liga) kobiet (z aktywnym udziałem zawodniczek z Polski) odbywa się w ten weekend systemem każdy z każdym. Gospodarzami są TuRa Harksheide, SC 1957 Bad Königshofen i Schachfreunde Deizisau. Dwanaście drużyn będzie rywalizować w 11[...]
    wrz
    27
    sob.
    2025
    całodniowy I Bundesliga open
    I Bundesliga open
    wrz 27 2025 – kw. 26 2026 całodniowy
    W okresie 27.09.2025-26.04.2026 odbywają się rozgrywki I ligi niemieckiej open z udziałem zawodników z Polski. Dodatkowe informacje na  ChessBase Info: 1 runda 2 runda  2 runda cd Niefortunnie wystartował Mateusz Bartel, który reprezentuje barwy klubu[...]
    paź
    30
    czw.
    2025
    całodniowy Puchar Świata FIDE 2025 – Goa
    Puchar Świata FIDE 2025 – Goa
    paź 30 – lis 27 całodniowy
    Dwustu sześciu szachistów świata z ponad 80 krajów wystąpi w Goa (Indie) w turnieju o Puchar Świata FIDE 2025. Zawodnicy będą rywalizować w systemie pucharowym (8 rund) o nagrody w wysokości 2 milionów dolarów i,[...]
    lis
    17
    pon.
    2025
    całodniowy II GM Włodzimierz Schmidt Memorial
    II GM Włodzimierz Schmidt Memorial
    lis 17 – lis 25 całodniowy
    II GM Włodzimierz Schmidt Memorial – round robin tournament with GM norm Więcej informacji: https://www.chessmanager.com/pl-pl/tournaments/6488575425380352
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog

    Wprowadź swój adres email, by prenumerować ten blog i mieć informację o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: