lip
05

18 czerwca 2017 r. prezesem Polskiego Związku Szachowego został Adam Dzwonkowski. Jednocześnie wybrano nowy zarząd związku.

Stanowisko Sekretarza Generalnego objął prezes Opolskiego Związku Szachowego Pan Waldemar Taboła.

Prezes ze swoimi podopiecznymi

Waldemar Taboła  (lat 57) o sobie:

Podstaw gry w szachy nauczył mnie ojciec, gdy miałem ok. 7 lat. Jednakże ze względu na miejsce zamieszkania nie miałem żadnych szans, by uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach prowadzonych przez profesjonalistów, choć bardzo o tym marzyłem.

Zawsze wiedziałem, że tam (w szachach) jest jakaś magia, ale musiałem poczekać do lat 80-tych kiedy losy zawodowe rzuciły mnie do Opola i trafiłem do klubu szachowego Społem Opole i w tym samym czasie udało mi się kupić książkę Nimzowitsch’a  (po rosyjsku) „Maja sistema”, która mnie zauroczyła. Niemniej jednak ta płaszczyzna (ja szachista) jest mało interesująca posiadam zaledwie I kategorię szachową, zatem jestem amatorem i tu mam najmniej doświadczenia. Było mi dane poznać szachy na wielu innych płaszczyznach jako:

1.Rodzic – tak naprawdę trafiłem do życia szachowego za sprawą moich dzieci, syn Marcin rocznik 1983 i córka Marta rocznik 1986, które zaczęły rywalizację z rówieśnikami, uczestnicząc w eliminacjach oraz zawodach finałowych MPJ. Szybko zorientowałem się, że wyczynowa gra wymaga fachowego wsparcia i zaangażowałem do treningu pewnie znanego IM Andrzeja Szypulskiego, którego lekcje podglądałem z zapartym tchem i otwierał mi oczy na szachy.

2.Korzystając z magii Szypulskiego zacząłem uczyć dzieci szachów, nawet udało mi się zdobyć ze swoją wychowanką medal w MPJ.

3.Organizator życia szachowego – w roku 1997 będąc niezadowolonym z tego, co dzieje się w klubie założyłem sekcję szachowa w istniejącym już klubie Rodło Opole. W tym roku obchodzimy 20-lecie sekcji, która obecnie przeżywa fantastyczną serię: w roku 2013 grając wychowankami wygraliśmy II-ligę juniorów w kompletem zwycięstw (co nie zdarzyło się nigdy wcześniej), rok później jako beniaminek wygraliśmy I-ligę awansując do ekstraligi, a w roku 2015 znów z pozycji beniaminka wygraliśmy ekstraligę http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/tdr_3945/results.html?l=pl&tb=202_

4.W roku ubiegłym „niechcący” powtórzyliśmy supremację w ekstralidze, choć znów nie byliśmy faworytami, ogrywamy kluby, które maja 10-krotnie większy budżet i ściągają do siebie wszystkich najlepszych juniorów. Mogę wymienić jeszcze kilka sukcesów ale sekcję szachową Rodło uważam za „dzieło życia”.

5.Byłem prekursorem nauczania szachów w opolskich przedszkolach, co stanowiło podwalinę do dzisiejszych sukcesów.

6.Organizator turniejów – zrobiłem kilkaset imprez, kilka z nich to: Mistrzostwa Polski Mężczyzn 2007 rozegrane w opolskim Ratuszu http://www.ozszach.pl/impm2007/  Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 10 i 12 dwukrotnie, OOM 2007, czwórmecz juniorów Niemcy-Czechy-Polska -Opole http://www.ozszach.pl/index.php?mact=News,cntnt01,print,0&cntnt01articleid=731&cntnt01showtemplate=false&cntnt01returnid=17

7.Czwartą kadencję jestem prezesem Opolskiego Związku Szachowego.

8.Za kadencji Toma Sielickiego trafiłem do władz PZSzach będąc członkiem zarządu i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej PZSzach.

9.W ostatniej kadencji byłem przewodniczącym Komisji Rewizyjnej PZSzach.

10.W latach 2009-2013 byłem dyrektorem biura Opolskiej Federacji Sportu oraz członkiem Zarządu Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego, instytucji która w imieniu Ministra Sportu zarządzała sportem młodzieżowym w Polsce, z budżetem porównywalnym do PZSzach.

 

URL Trackback

Trackback - notka

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  paź
  5
  wt.
  2021
  całodniowy Grand Swiss Tournament
  Grand Swiss Tournament
  paź 5 – lis 8 całodniowy
  W dniach 25.10-08.11.2021 w Rydze odbywają się rozgrywki Grand Swiss Tournament (open i kobiet). Polskę reprezentują: Radosław Wojtaszek,  Mateusz Bartel, Jolanta Zawadzka, Karina Cyfka oraz Monika Soćko. Oba turnieje są kwalifikacjiami do ważnych imprez w przyszłym roku.[...]
  paź
  17
  niedz.
  2021
  całodniowy Olimpiada IBCA
  Olimpiada IBCA
  paź 17 – paź 26 całodniowy
  W dniach 17-26.10.2021 na Rhodos (Grecja) odbywa się 16. Olimpiada IBCA zawodników niewidomych lub słabowidzących. Polska reprezentowana jest przez zespół w składzie: Marcin Tazbir, Jacek Stachańczyk, Piotr Dukaczewski, Ryszard Suder, Andrzej Migala, Michał Wolański. Strona[...]
  lis
  24
  śr.
  2021
  całodniowy Mecz o mistrzostwo świata
  Mecz o mistrzostwo świata
  lis 24 – gru 16 całodniowy
  Będą walczyć ze sobą w Dubai Magnus Carlsen (Norwegia) i Jan Nepomniajszczyj (Rosja) Partie i wyniki na ChessBomb: https://www.chessbomb.com/arena/2021-fide-world-chess-championship ////////////////////////////////////////  
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: