Kwi
03

Kontynuacja odcinka 106

W Panoramie Szachowej nr 292 (październik 2017) opublikowałem artykuł na temat:

Obrona sycylijska B90
System Najdorfa po 6.h4!?

W tekście napisałem:

Ruch ten coraz częściej widać na salonach turniejowych. Ideą jego jest nie tylko ucieczka od popularnych i dokładnie rozpracowanych wariantów po 6.Gg5, 6.Ge3 lub 6.h3, lecz także przeprowadzenie szybkiej akcji na skrzydle królewskim.

W podsumowaniu dałem taką końcową ocenę:

Interesująca, lecz rzadko stosowana w praktyce kontynuacja 6.h4!? w wariancie Najdorfa nie została jeszcze w praktyce turniejowej wystarczająco przetestowana i z tego powodu trudno jest obecnie wydać w tym aspekcie jakąś obiektywną ocenę. Dlatego jest to znakomite poletko do dalszych badań teoretycznych oraz praktycznych. Z tego względu poleca się to tym szachistom, którzy zajmują się szukaniem nowych dróg w teorii debiutów. W moim artykule nie ma głębszych analiz. Starałem się tylko na bazie kilkunastu aktualnych partii, zwrócić uwagę na tę ciekawą ideę i zmobilizować zainteresowanych do dalszych eksperymentów w tej kwestii.

Grzegorz Nasuta zalicza się do grona naszej utalentowanej młodzieży.

W 6 rundzie turnieju GRENKE OPEN (1.04.2018) wariant po 6.h4!? został zastosowany w spotkaniu Wang-Nasuta. Polak nie grał optymalnie i pojedynek ostatecznie przegrał. Niewykluczone, że gdyby Nasuta znał mój artykuł, to partia miałaby inny przebieg.

 

 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Jedna odpowiedź

 • Facebook:
  Marcin Kołodziejski · 34 wspólnych znajomych
  Ostatnio zauważyłem w partiach korespondencyjnych, że zawodnicy dość często grywają 6. h3!? Ale przychylam się, że 6.h4!? wygląda równie interesująco i schodzi z głównych wariantów…:)
  Zarządzaj
  Lubię to!Zobacz więcej reakcji · Odpowiedz · 6 min
  ///////////////////////////////

  Konikowski Jerzy O to właśnie chodzi. Ci co grają czarnym kolorem „Najdorfa” muszę znać ruch 6.h4!?

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

%d bloggers like this: