Lip
09

Kontynuacja odcinka 16

W opracowaniu kolejnej książki turniejowej w 1997 roku nie mógł uczestniczyć z pewnych względów Dagobert Kohlmeyer. Zaprosiłem więc do współpracy Gerda Treppnera z Moguncji.  Gerd przejął zadanie Kohlmeyera, czyli przygotowanie opisów w poszczególnych rundach. Manuskrypt dostarczyłem jednak do wydawnictwa z dużym opóźnieniem i książka ukazała się przez to dopiero na początku 1998 roku.

Tym projektem zakończyliśmy wydawanie dalszych ksiąg o turniejach dortmundzkich. Z uwagi na pracę zawodową nie miałem już czasu na terminowe opracowanie komentarzy, a wydawca nie znalazł odpowiedniej osoby na moje miejsce. Dla mnie to zajęcie było dużą przygodą i wyzwaniem. W sumie komentowałem partie  z pięciu turniejów. W trakcie tych imprez miałem możliwość brania bezpośredniego i aktywnego udziału w analizach superarcymistrzów. Miało to dla mnie duży aspekt szkoleniowy i jednocześnie dzięki temu poprawiłem swoją technikę w analizowaniu i komentowaniu partii.

Książek o turniejach w Dortmundzie już od dawna nie ma w wolnej sprzedaży. Nakłady w ilości 2000 egzemplarzy dość szybko znikały z półek księgarń. Obecnie można kupić je jedynie w Internecie. Zainteresowanie nimi jest dalej duże. W trakcie turniejów dość często podchodzą do mnie zbieracze literatury szachowej z prośbą o podpisanie pojedyńczych tytułów.

W 2013 roku wspominaliśmy w większym gronie szachistów zmarłego w maju Lothara Schmida, wieloletnego sędziego dortmundzkich turniejów. Ktoś powiedział: „Niestety o arbitrach często szybko zapomina się, a ich rola jest przecież duża. Są odpowiedzialni za sprawne przeprowadzenie imprez”. ”Zgadza się” – zareagowałem. „Ale o naszych książkach tak szybko się nie zapomina”!

Końcowe wyniki turnieju

25.Dortmunder Schachtage Chess-Meeting 1997
Jerzy Konikowski/Andreas Krois/Gerd Treppner
Joachim Beyer Verlag
96142 Hollfeld 1998
120 stron
ISBN 3-88805-296-3

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 140 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: