Gru
07

link

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

 • Editor

  „Dariusz Świercz to cudowne dziecko polskich szachów. Arcymistrzem jest od prawie czterech lat. Podziwia go sam Garri Kasparow. Trenuje mniej więcej sześć godzin dziennie, bo w przyszłości chce grać jak legendarny Rosjanin. Eksperci mówią, że jest to jak najbardziej realne. Darek nie pochodzi z bogatej rodziny, ale ma odpowiednie wsparcie. Pomaga związek, pomaga ministerstwo, pomaga też Comarch – firma inwestującego w sport od lat Janusza Filipiaka, która wykłada kilkaset tysięcy złotych na wspieranie najlepszych młodych polskich szachistów. Efekty już są. – Mamy cudowne dziecko w postaci Darka, ale za nim widać kolejnych. Na świecie już teraz mówi się, że Polska jest druga po Rosji jeśli chodzi o rozwijanie młodych talentów – twierdzi Dzwonkowski”. https://natemat.pl/40431,dariusz-swiercz-18-letni-mistrz-swiata-takich-jak-on-jest-na-swiecie-okolo-dziesieciu

 • Abrams50

  Cudowne dziecko polskich szachów najwyraźniej skorzystało z odpowiedniego wsparcia i dało dyla za wielką wodę. Ile dzieciaków potrzebuje teraz wsparcia i go nie dostanie przez właśnie takie nieodpowiedzialne postępowanie. Gdyby robił wszystko za własną kasę i nie korzystał ze wsparcia publicznego to nikt do niego nie miałby żadnego żalu. A tak w ministerstwie będą patrzeć na młodych szachistów z pewnością mniej przychylnie, bo a nuż kolejny z jakiś czas da dyla.

 • Dominik

  Darek postąpił tak jak to robi wiele ludzi z Polski. Szukają lepszego życia za granicą.

 • Yoda

  Nie było Polski na mapie świata, ale Akiba Rubinstein walczył na szachownicy o Polskość. Na turnieju wszechrosyjskim przy jego imieniu widnieje napis Łódź, pomimo że Akiba domagał się by tak jak u innych była napisana nazwa kraju, który reprezentował i w imieniu którego przyjechał mierzyć się z innymi szachistami. Rosyjscy organizatorzy się na to nie zgodzili. Nie mogli się na to zgodzić, bo byli naszymi okupantami, bo byli naszymi ciemiężycielami. Akiba nigdy nie przestał kochać swojej ojczyzny jaką była Polska. Pochodził z biednej rodziny i jemu też się nie przelewało, ale nigdy nie narzekał, bo mógł grać dla Polski. Nigdy bez względu na swoją materialną sytuację nie reprezentował innego kraju.

  Dzisiaj kiedy wielu ludzi nie trawi przejawów polskiego patriotyzmu, a patriotów uważa za szurniętych. Niewielu już dziwi materialna postawa młodych ludzi. Ale powiem tak można wyjechać daleko i nadal bronić barw swojej ojczyzn. Można być dumnym z tego że jest się Polakiem i ma się Polskie korzenie.

 • sceptyk

  Amerykanie kupili Dariusza w promocyjnej cenie. Chorwacka federacja zapłaciła za 71-letniego Kurajicę (ranking 2530) 5000 Euro, a Świercz kosztował zaledwie 3500 Euro.

 • Editor

  „Szymon Winawer – kupiec z Warszawy. Taką tabliczkę zawsze stawiał na stoliku, przy którym zasiadał do gry w szachy w najróżniejszych miejscach Europy. Swe sukcesy zawsze traktował jako osiągnięcia szachisty – Polaka. Zaznaczał nieustannie swą przynależność do narodu polskiego, a występując za granicą z paszportem rosyjskim, niezmiennie stawiał na stoliku podczas gry wspomnianą na wstępie tabliczkę! Argumentując, że jest Polakiem, odmówił udziału we wszechrosyjskim turnieju w Petersburgu w 1878/1879 r., do którego był oficjalnie, jako obywatel rosyjskiego imperium, zaproszony”. http://www.blog.konikowski.net/2013/02/11/byl-polakiem-gdy-polski-nie-bylo-na-mapie/

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Maj
  10
  pt
  2019
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  Maj 10 – Maj 20 całodniowy
  W dniach 10-20 maja odbędą się w Warszawie Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn. Strona turnieju Partie i wyniki na ChessBomb (mężczyźni) Partie i wyniki na ChessBomb (kobiety)
  Maj
  16
  czw
  2019
  całodniowy 1st Grand Prix Series Knockout (...
  1st Grand Prix Series Knockout (...
  Maj 16 – Maj 30 całodniowy
  Grają: Mamedyarov, Giri, So, Aronian, Grischuk, Nakamura, Karjakin, Nepomniachtchi, Svidler, Radjabov, Jakovenko, Wojtaszek, Wei Yi, Duda, Vitiugov, Dubov. Informacja na stronie FIDE: link.
  Maj
  30
  czw
  2019
  całodniowy Women Candidates Tournament
  Women Candidates Tournament
  Maj 30 – Cze 17 całodniowy
  Turniej kandydatek odbędzie się w Kazaniu. Uczestniczki: Lagno, Muzychuk M, Kosteniuk, Muzychuk A, Gunina, Dzagnidze, Tan Zhongyi, Goryachkina. Strona turnieju Dodatkowa informacja 
  Cze
  24
  pon
  2019
  całodniowy Grand Chess Tour (Zagrzeb)
  Grand Chess Tour (Zagrzeb)
  Cze 24 – Lip 9 całodniowy
  Grają: Carlsen, Nakamura, Vachier-Lagrave, Caruana, Mamedyarov, Ding Liren, Aronian, So, Nepomniachtchi, Kramnik, Giri, Anand Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 146 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: