Sty
29

Po ukazaniu się odcinka 1 otrzymałem w korespondencji prywatnej kilka pytań odnośnie nauki otwarć oraz monografii debiutowych.

Na tym blogu wielokrotnie omawialiśmy ten temat, że debiut to podstawa współczesnych szachów i bez fachowej literatury nie byłoby dynamicznego rozkwitu tego stadium gry. Monografie debiutowe przyśpieszają rozwój teorii otwarć, ułatwiaja szachistom poznanie początkowej fazy gry i  to w szybkim oraz szerokim zakresie. Dlatego książki debiutowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród szachistów (szachistek) praktycznie wszystkich klas na całym świecie.

Największym problemem są książki w tym zagadnieniu dla początkujących (amatorów). W piśmie Szachy/Chess (5-6/77/78 2002) jeden z czołowych krajowych trenerów m.in. napisał: „Ja osobiście, w pracy i w konsultacjach z juniorami, zwracam większą uwagę na idee, myśli, najważniejsze ścieżki, nastawienie do partii, nie zalewając ich wariantami…”.

Moja reakcja: „Zgadzam się z … , że w pracy z młodzieżą trzeba zwracać uwagę na idee, myśli itd. Ale to nie zawsze wystarczy, aby zrozumieć jakieś otwarcie. Radek Wojtaszek reprezentuje już pewną klasę i potrzebuje także konkretnych wariantów. Bo coż da znajomość planów, kiedy nie będzie wiadomo jak je wprowadzić w życie. Uczenie się teorii debiutów polega więc nie tylko na poznaniu planów strategiczno-taktycznych, ale także na ich realizacji w praktyce. Czyli konieczne jest jednak poznanie lawiny wariantów i komputerowych ocen!”.

Często oglądam partie polskiej młodzieży w różnych imprezach i widzę nadal poważny problem przygotowania debiutowego, np. wpis.

Kwestią książek debiutowych dla początkujących zajęli się w ostatnich latach działacze Niemieckiej Federacji Szachowej. To oni zaispirowali wydawnictwo Joachim Beyer Verlag do opracowania takich materiałów. Szef firmy Robert Ullrich zaproponował właśnie mnie ich realizację.

Do tej pory ukazały się trzy książki, które zawierają przede wszystkim dużo opisów i tylko potrzebne warianty w celu zrozumienia istoty danego otwarcia:

Debiuty otwarte

Debiuty półotwarte

Obrona sycylijska

Dalsze tematyczne części są w opracowaniu.

W Polsce nie ma, niestety, chętnych do pisania podobnych książek. Sam wydałem w znanym warszawskim wydawnictwie RM niedawno rzecz pt. „Atak królewsko-indyjski” (2017). To jest książka repertuarowa dla białych po 1.e4 i jest pomocą dla tych sympatyków królewskiej gry, którzy nie mają czasu na studiowanie obszernej teorii debiutów. Moja książka w ogólnych zarysach przedstawia pewien system gry, umożliwiający szybkie poznanie fazy debiutowej w wąskim zakresie. Moim zdaniem jest to idealna książka dla początkujących i amatorów.

Zachęcam krajowych trenerów do pisania podobnych książek!

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Sty
  15
  pt
  2021
  całodniowy Tata Steel Chess
  Tata Steel Chess
  Sty 15 – Sty 30 całodniowy
  Superturniej z udziałem Dudy i Wojtaszka. Strona turnieju Partie i wyniki na ChessBomb
  Mar
  17
  śr
  2021
  całodniowy Turniej kandydatów (II koło)
  Turniej kandydatów (II koło)
  Mar 17 – Mar 28 całodniowy
  Zakończenie turnieju kandydatów w Jekaterinburgu z udziałem Caruana, Ding Liren, Grischuk, Nepomniachtchi, Vachier-Lagrave, Giri, Wang Hao, Alekseenko. Strona turnieju
  Lip
  13
  wt
  2021
  całodniowy Dortmunder Schachtage
  Dortmunder Schachtage
  Lip 13 2021 – Lip 18 2022 całodniowy
  Informacja na ChessBase News
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 173 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: