Cze
05

Kontynuacja odcinka 15

Wczoraj minęło 30 lat od pamiętnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Komunistyczna Polska  stała się wkrótce  krajem w pełni wolnym i na tą przemianę czekało od wielu lat miliony Polaków.

W jednym z programów polskiej telewizji widziałem wywiad z Małgorzatą Niezabitowską, która od 15 września 1989 do 7 stycznia 1991 pełniła funkcję rzecznika prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego. Przypomniała, że swoją pierwszą konferencję prasową zaczęła od słów:

„Mamy wolność słowa i od dzisiaj mówimy tylko prawdę…”.

A jak to jest w naszych szachach? Czy Polski Związek Szachowy działa rzeczywiście w duchu demokracji? Czy jest akceptowana wszelka konstruktywna polemika osób mających inne zdanie od oficjalnej linii władz?

Ta kwestia była wielokrotnie przedstawiana w tym miejscu. Pisaliśmy też często, że na blogu są omawiane szerokie tematyczne aspekty królewskiej gry. Poruszamy zagadnienia z historii naszej dyscypliny, aktualne problemy dotyczące szachów krajowych i światowych. Analizujemy występy naszych zawodniczek i zawodników w turniejach międzynarodowych, kwestie szkolenia itd.

Na blogu piszą Internauci, którym na sercu leży dobro polskich szachów. To nie są dyletanci, jak nasi oponenci twierdzą. Współpracujące osoby z blogiem chcą zwrócić uwagę na ważne problemy. Często mają obawy ujawnić swoje nazwiska, aby nie narazić się na personalne ataki tych, co mają inne zdanie. Dlatego stanowisko współpracowników bloga jest dla mnie zrozumiałe.

Kiedyś za ideę poprawienia systemu szkoleniowego polskiej młodzieży obrażano mnie na oficjalnej stronie Polskiego Związku Szachowego pod okiem ówczesnego prezesa.

O popularności naszego bloga świadczy statystyka oraz bezpośrednie listy od Internautów na różnorodne zagadnienia. Ogólnie jest pełna akceptacja formy prowadzenia naszej działalności  oraz omawianych problemów. Negatywne oceny są bardzo rzadkie. Na blogu zamieszczamy wszystkie najważniejsze występy naszych zawodniczek i zawodników. Informujemy o sukcesach i porażkach. Staramy się rzetelnie przedstawiać występy naszych kadr, ale odrzucamy wszelkie formy propagandy sukcesu, co charakteryzowało czasy PRL.   

Nie atakujemy krajowych arcymistrzów, ale piszemy o nich prawdę, czyli rzetelnie oceniamy ich aktualne umiejętności fachowe i sportowe. Ich zasługi turniejowe są przez nas uczciwie opisywane.

Zatem oczekujemy, iż władze Polskiego Związku Szachowego będą zawsze działały w duchu wywalczonej przed 30 laty przez „Solidarność” wolności słowa i przekonań!

Fragment programu wyborczego obecnego prezesa PZSzach.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

 • Sonix

  Jest takie fajne powiedzenie „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”. Dzisiaj modne stało się określanie wszelkiej krytyki jako „hejt”. Jeżeli coś komuś się nie podoba nie musi dyskutować z krytykującym go, wystarczy że przypnie mu łatkę hejtera i po sprawie. Niestety niejednokrotnie bywa tak że nie umiejętność wysłuchania i wyciągnięcia wniosków z krytyki jest zgubne. W wielu kręgach zapomniano czym jest krytyka, do czego może prowadzić rozmowa dwóch stron. Tak niestety jest to pozostałość z czasów PRL’u, gdzie nie brano pod uwagę tego co mają do powiedzenia inni, nie brano pod uwagę niczego co nie było w zgodzie ze słusznym i jedynym tokiem myślenia i działania jednej organizacji. Nawiązując do ww przysłowia, czasem trudno jest przerwać pewien sposób działania kiedy dorastając miało się wzorce w których nie uwzględniano że ktoś może mieć inne zdanie.

 • Editor

  Nie rzucamy inwektywami, ale przedstawiamy argumenty. Opieramy się na faktach i merytoryce a nie na interpretacjach czy fake newsach.

 • Editor

  „Nie wiem dlaczego informacja ta nie została podana do publicznej wiadomości” http://www.blog.konikowski.net/2019/06/07/z-zycia-pzszach-95/

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Kwi
  19
  pon
  2021
  całodniowy Turniej kandydatów (II koło)
  Turniej kandydatów (II koło)
  Kwi 19 – Kwi 30 całodniowy
  Zakończenie turnieju kandydatów w Jekaterinburgu z udziałem Caruana, Ding Liren, Grischuk, Nepomniachtchi, Vachier-Lagrave, Giri, Wang Hao, Alekseenko. Breaking News: Der Weltschachverband FIDE kündigte soeben an, das Kandidatenturnier ab dem dem 19. April in Ekaterinenburg (Russland) fortzusetzen.[...]
  Lip
  10
  sob
  2021
  całodniowy Dortmunder Schachtage
  Dortmunder Schachtage
  Lip 10 2021 – Lip 18 2022 całodniowy
  Strona turnieju Informacja na ChessBase News  
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 173 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: