Sie
31

Kontynuacja odcinka 25

Kilkakrotnie pisałem w różnych publikacjach, że Radosława Wojtaszka po raz pierwszy spotkałem na zgrupowaniu Młodzieżowej Akademii Szachowej Polskiego Związku Szachowego w Zakopanem w 1999 roku. Był w mojej grupie treningowej. 12-letni wówczas Radek zwierzył mi się:  „Nie mam trenera, gdyż w moim mieście Kwidzyniu nie ma wykwalifikowanych szkoleniowców, natomiast jednorazowy udział w sesji MASZ niewiele mi daje…”.

Zaoferowałem mu bezpłatnie szkolenie – konsultacje w kwestii debiutów poprzez Internet. Nasza współpraca trwała praktycznie od października 1999 do 14 sierpnia 2003.

Taką też formę pomocy najlepszym juniorkom oraz juniorom w ramach Młodzieżowej Akademii Szachowej zaproponowałem obecnemu w Zakopanem wiceprezesowi PZSzach oraz kierownictwu MASZ. W tych szkoleniach – konsultacjach mieli wziąć udział inni trenerzy Akademii.

Moja inicjatywa spotkała się jednak z negatywną oceną. Do tego jeszcze wrócę w następnych odcinkach. Dla przypomnienia polecam lekturę następujących tematów na mojej stronie:

Akademia Szachowa

Komputery w szachach

Na razie proponuję zapoznać się ze znakomitym wywiadem Jana Krzysztofa Dudy. Młody arcymistrz opowiada o swoim treningu z wykorzystaniem komputera. To wygląda tak, jak ja to zaproponowałem już prawie dwadzieścia lat temu!

/////////////////////////

Jan-Krzysztof Duda i komputery w szachach. Tak trenuje polski arcymistrz

Gra w szachy nie wszystkim musi się podobać, ale chyba każdy orientuje się, o co w niej chodzi. Założę się jednak, że mało kto wie, iż granie na profesjonalnym poziomie jest powiązane z użyciem wydajnych komputerów na etapie treningu.

 

O tym, jak wyglądają ćwiczenia współczesnego szachisty, miałem okazję dowiedzieć się od osób, dla których trening szachowy jest codziennością. Podczas kameralnego spotkania dla dziennikarzy rozmawiałem z 21-letnim arcymistrzem Janem-Krzysztofem Dudą z Wieliczki i jego trenerem – Kamilem Mitoniem, który także może pochwalić się tytułem arcymistrza.

Młody talent z Wieliczki

Jan-Krzysztof Duda to wybitny polski szachista, który gra od 5. roku życia. Wszystkie jego osiągnięcia trudno wymienić. W swojej dotychczasowej karierze zdobył szereg medali, zajmując najwyższe miejsca podczas polskich, europejskich i światowych mistrzostw.

Od 2013 roku Jan-Krzysztof posługuje się tytułem arcymistrza, w wieku 16 lat zadebiutował w reprezentacji Polski na Olimpiadzie Szachowej, a w 2017 roku został pierwszym polskim juniorem, który w rankingu FIDE przekroczył barierę 2700 punktów.

 

Wrodzony talent jest niezbędny, ale podczas codziennych treningów duże znaczenie ma technologia. W dodatku nie byle jaka, bowiem do obliczeń niezbędnych do wypracowania taktyki i analizy sytuacji na szachownicy, Jan-Krzysztof wraz z trenerem wykorzystują wydajny sprzęt, którego mógłby im pozazdrościć niejeden gracz.

Szybkie obliczenia podstawą sukcesu

Zastosowanie wydajnego komputera jest konieczne, by obliczać opłacalność wybranych ruchów w zadowalającym czasie. Podczas treningu najważniejsza jest szybkość i skupienie na grze, a nie na ewentualnych wadach sprzętu, który w tym przypadku jest tylko elementem pomocniczym.

– Na komputerach pracuje się głównie nad debiutami – mówi Jan-Krzysztof Duda, zwracając uwagę, że to właśnie otwarcie partii szachów i pierwsze ruchy mają kluczowe znaczenie. W opracowywaniu nowych pomysłów pomaga mu trener. – Teraz w szachach jest taki trend, by szukać nowych idei, często tylko na jedną partię, żeby zaskoczyć przeciwnika. Im więcej ludzi, tym więcej idei.

Rozwój technologii ma przy tym duże znaczenie. Jako przykład przytaczany jest sam Garri Kasparow i jego uznanie dla sprzętu sprzed lat, który konkretną ideę strategiczną rozpracował w kilkadziesiąt minut. – Dzisiaj komputer nie zdąży się nawet włączyć, a już pokazuje to rozwiązanie – obrazuje różnicę w wydajności Jan-Krzysztof.

Do tego dochodzą pomocne akcesoria, takie jak elektroniczny zegar czy skomputeryzowana szachownica. Rozgrywane na niej partie są automatycznie zapisywane, dzięki czemu można je później łatwo analizować na komputerze.

Intel Core i9 i 64 GB RAM-u

Na co dzień w treningu istotny jest komputer stacjonarny, z którego korzysta trener. Maszyna wyposażona jest w dziewiątej generacji, 16-wątkowy procesor Intel Core i9-9900K, 64 GB pamięci operacyjnej, dysk półprzewodnikowy Intel Optane i grafikę GeForce RTX 2080. Do tego dochodzi jeszcze wydajna płyta główna i dodatkowy dysk na dane. Pełna specyfikacja wygląda następująco:

Procesor Intel Core i9-9900K (8-rdzeniowy, 16-wątkowy, 3,6-5 GHz, 16 MB cache)
Płyta główna ASUS WSZ390 Pro
RAM 64 GB DDR4
Grafika NVIDIA GeForce RTX 2080
Dyski 480 GB SSD (Intel Optane SSDPE21D480GA), 2 TB HDD (Seagate ST2000DM008-2FR102)
Oprogramowanie Windows 10 Pro

Kamil Mitoń sprawdza przy jego pomocy ciekawe warianty, a jeśli znajdzie obiecującą kontynuację, pozycja trafia do prywatnej chmury obliczeniowej, gdzie jest analizowania dokładniej. W trakcie przygotowań wykorzystywany jest między innymi silnik szachowy Stockfish. – Podczas turnieju w nocy zadaniem Janka jest spać, ale ja nie mam tego komfortu, bo wtedy właśnie wyciskam z procesorów „ostatnie poty” – komentuje trener.

W chmurze sprawdzane są warianty, do których wyliczenia potrzeba wiele czasu, często kilku godzin. Zaletą takiego rozwiązania są wydajne procesory, dzięki którym wyniki da się otrzymać szybciej, niż na domowym sprzęcie. Niektóre rezultaty są dzięki temu dokładniejsze.

– Jeśli chodzi o środowisko przetwarzania danych, to nie mam się czego wstydzić nawet przed Magnusem Carlsenem – mówi arcymistrz Jan-Krzysztof Duda, porównując swoją sytuację do możliwości aktualnego mistrza świata w szachach. – Bez superszybkich komputerów nie byłbym tu, gdzie jestem. A chcę być jeszcze dalej!

Komputery są niezbędne, ale sukces zależy od człowieka

Treningi zawodowców bez komputerów w zasadzie nie mają racji bytu, ale ostatecznie wygrana w szachach zależy od człowieka. Po otwarciu partii znaczenie ma intuicja, szczególnie w szachach szybkich i błyskawicznych, które są ulubioną odmianą Jana-Krzysztofa Dudy.

– Silniki zmieniły pogląd na szachy. Każdy ma dostęp do jakiegoś sprzętu – zwraca uwagę Kamil Mitoń. – Wielu młodych zawodników bardzo często bazuje na komputerach w czasie przygotowania do partii (…) Wystarczy zmienić im coś na szachownicy, zejść z pewnego „myślenia silnikowego” i się pogubią. Komputer jest bardzo pomocny, ale trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać.

To stwierdzenie to także dobra rada dla początkujących. Amatorzy chcący w przyszłości wziąć udział w zawodach, powinni przede wszystkim ćwiczyć z szachownicą.

Źródło

Autor Oskar Ziomek

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Paź
  9
  śr
  2019
  całodniowy FIDE Grand Swiss Tournament
  FIDE Grand Swiss Tournament
  Paź 9 – Paź 20 całodniowy
  9 – 20.10. 2019, (Isle of Man). Strona turnieju W turnieju grać będzie Wojtaszek. Z uwagi na start Carlsena oraz Caruany będziemy oglądać wielkie widowisko! Informacja na ChessBase News
  Paź
  14
  pon
  2019
  całodniowy Mistrzostwa Świata 20 – New Delhi
  Mistrzostwa Świata 20 – New Delhi
  Paź 14 – Paź 26 całodniowy
  W dniach 14-26.10.2019 w New Delhi odbywają się Mistrzostwa Świata juniorek i juniorów do lat 20. Polskę reprezentowują: Oliwia Kiołbasa, Katarzyna Dwilewicz i Igor Janik. Strona turnieju Wyniki open Wyniki kobiet Wyniki i partie na ChessBomb Open Kobiety[...]
  Lis
  4
  pon
  2019
  całodniowy 3rd Grand Prix Series, Knockout
  3rd Grand Prix Series, Knockout
  Lis 4 – Lis 18 całodniowy
  Uczestnicy (Hamburg): 1 Alexander Grischuk Russland 2 Ian Nepomniachtchi Russland 3 Maxime Vachier-Lagrave Frankreich 4 Radoslaw Wojtaszek Polska  5 Hikaru Nakamura USA 6 Peter Svidler Russland 7 Daniil Dubov Russland 8 Wei Yi China 9[...]
  całodniowy Grand Chess Tour (blitz)
  Grand Chess Tour (blitz)
  Lis 4 – Lis 11 całodniowy
  4 – 11.11 2019, Bukareszt Grają: Aronian, Karjakin, Artemiev, Mamedyarov, Caruana, Korobov, Giri, So, Anand, Le Quang Liem Strona turnieju
  całodniowy Grand Chess Tour (rapid)
  Grand Chess Tour (rapid)
  Lis 4 – Lis 11 całodniowy
  4 – 11.11 2019, Bukareszt (Rumania) Grają: Caruana, Mamedyarov, So, Korobov, Artemiev, Giri, Karjakin, Le Quang Liem, Anand, Aronian
  Lis
  9
  sob
  2019
  całodniowy European Club Cup
  European Club Cup
  Lis 9 – Lis 17 całodniowy
  9 – 17.10. 2019, Budva (Montenegro) Strona turnieju
  Lis
  20
  śr
  2019
  całodniowy Grand Chess Tour (rapid)
  Grand Chess Tour (rapid)
  Lis 20 – Lis 27 całodniowy
  20 – 27.11.2019, Calcutta (Indie) Grają: Carlsen, Nakamura, So, Nepomniachtchi, Giri, Ding Liren, Anand, Aronian and 2 more players Strona turnieju
  Gru
  10
  wt
  2019
  całodniowy 4th Grand Prix Series, Knockout
  4th Grand Prix Series, Knockout
  Gru 10 – Gru 24 całodniowy
  10 – 24.12.2019, Tel-Aviv Grają: Mamedyarov, Vachier-Lagrave, Giri, So, Aronian, Nepomniachtchi, Karjakin, Yu Yangyi, Radjabov, Topalov, Jakovenko, Navara, Wojtaszek, Wei Yi, Harikrishna and 1 more player  
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 160 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: