lis
07

link
link


link

link
link
link

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 8

 • Marcin

  Wczoraj miało się odbyć posiedzenie zarządu w sprawie odwołania Waszczuk. Jest niedziele i informacji o decyzjach nigdzie nie ma. Brawo pzszach!

 • slawomirus

  Muszą ożywić lub znaleźć Reagana. A poza tym Sutowski kazał siedzieć cicho bo to odstręcza sponsorów. Informacje o podglądaniu w kiblu też nie wyglądają zachęcająco.I co tu zrobić?

 • Editor

  „PZSzach konsultował się też w sprawie Waszczuk u eksperta Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) profesora Kennetha Regana z uniwersytetu Buffalo, który wykorzystując program opracowany na podstawie dziesiątek tysięcy partii zajmuje się analizą przesłanych gier z zaznaczonymi momentami odejścia zawodnika od szachownicy. Na jej podstawie ocenia, czy wykonywał on ruchy komputera czy grał jak człowiek. Analizie poddano partie 17-latki z kilku turniejów, nie tylko z MP czy Ustronia”. Dziennik Gazeta Prawna

 • slawomirus

  Ciekawe czy PZSzach mógłby opublikować te analizy dla większej jasności. Nie wiem jak to było na wcześniejszych turniejach, ale nawet pobieżna analiza na chessbombie partii Waszczuk z MP kobiet nie wskazuje na nadzwyczaj wysoką zgodność z szachowym programem. Druga rzecz czy można tak na ślepo brać pod uwagę algorytmy komputerowe do oceny oszustw. Na przykład GM Glejzerow stwierdził, że walka z oszustwami przy pomocy algorytmów doprowadzi do dyskwalifikacji wielu szachowych amatorów i w końcu będzie służyła jako zasłona dymna dla zawodowych oszustów o dużej sile gry. Dlatego uważa że FIDE musi przyznać, że nie ma narzędzi kontroli szachów internetowych i skupić się na szachach na żywo, wzmacniając kontrolę za pomocą detektorów, zgody graczy na osobistą kontrolę,podwyższając kary za oszustwa łącznie z wieloletnimi dyskwalifikacjami, zerowaniem rankingów czy tytułów. Uważa, że takie podejście wyeliminuje oszustwa w szachach na żywo w 99 %. Glejzerow pisze, że tylko prymitywni oszuści, którzy próbują zastąpić siebie silnikiem będą łapani.W podobnym tonie wypowiedział się również Griszczuk , pisząc ” Profesor Regan łapie tylko debilów, którzy grają całą partię pierwszymi liniami silnika”.
  W sprawie Waszczuk zastanawia jeszcze jedna sprawa. Skoro jak twierdzą niektórzy podejrzenia były już od ponad roku to trzeba się głośno spytać, gdzie byli trenerzy, działacze, którym tak podobno zależy na polskich szachach. Czy ktoś jej partie analizował pod tym kątem, rozmawiał o podejrzeniach, ostrzegał. Chyba nie mamy aż tak dużo utalentowanych juniorek i trzeba działać szkoleniowo, wychowawczo nie tylko na polu szachowym. Jeżeli wcześniej nie było żadnych działań w tym zakresie to zastosowanie przez PZSzach zasady zero tolerancji budzi wątpliwości.

 • Marcin

  Dyskwalifikacja jest na podstawie Ustronia, nie MP.

 • slawomirus

  Tak ale PZSzach podpiera ją w uchwale analizą zgodności komputerowej wcześniejszych partii. Tak samo rozszerza zasadę zero trolerancji i stosuje dwuletnią dyskwalifikację mimo ,iż turniej w Ustroniu nie był rangi mistrzostw Polski.W uzasadnieniu bierze pod uwagę wcześniejsze partie, chociaż rzeczywiście bezpośrednim powodem jest jej zachowanie w Ustroniu. Czy dostałaby taka karę bez sekwencji wydarzeń z MP ? Wątpię.

 • Marcin

  2 lata to i tak jest kpina. Wielu zawodników dostało większe sankcje za oszukiwanie w turniejach niskiej rangi. Przykładem jest Rausis.

 • slawomirus

  Zgadza się,ale Rausis został ewidentnie przyłapany, telefon odnaleziony,przeanalizowano jego grę z lat 2015-2019, sam przyznał się do przewinienia. Tak mu było tęskno do gry, że został ostatnio przyłapany przy próbie udziału w turnieju na Lotwie pod zmienionym nazwiskiem. FIDE nie zabroniło mu natomiast zarabiania jako trener szachowy. W przypadku Waszczuk dowody nie są tak ewidentne, PZSzach brał też pod uwagę wiek zawodniczki. A i tak 2-letnia dyskwalifikacja plus ostracyzm środowiska prowadzi chyba do końca kariery dobrze zapowiadającej się juniorki.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  sty
  13
  pt.
  2023
  całodniowy Tata Steel Masters
  Tata Steel Masters
  sty 13 – sty 29 całodniowy
  Tata Steel Masters
  Silny turniej z udziałem m.in. Carlsen, Ding Liren, Caruana, Giri, So, Rapport, Aronian, Duda itd.   Partie i wyniki na Chess24 Strona turnieju Wiadomość z ostatniej chwili: nasz arcymistrz Jan-Krzysztof Duda jednak nie zagra w Tata Steel[...]
  lut
  1
  śr.
  2023
  całodniowy Grand Prix kobiet
  Grand Prix kobiet
  lut 1 – lut 14 całodniowy
  1 lutego oficjalnie rozpoczyna się drugi turniej Grand Prix kobiet z cyklu 2022-23. Miejsce rozgrywek Monachium. Dwanaście zawodniczek walczą o nagrody główne i udział w kolejnym Turnieju Kandydatów. Polskę reprezentuje Alina Kaszlińska. Strona turnieju
  lut
  15
  śr.
  2023
  całodniowy Dusseldorf WRChessMasters
  Dusseldorf WRChessMasters
  lut 15 – lut 26 całodniowy
  Strona turnieju Uczestnicy: Nepomniachtchi, Giri, So, Aronian, Duda, Gukesh D, Abdusattorov.
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: