lis
17

Kontynuacja odcinka 43

Stwierdzenie arcymistrza Włodzimierza Schmidta:

że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn (Protokół z zebrania zarządu Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49, 27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00)…

zmobilizowało mnie do zainicjowania ważnej akcji. Jej celem było bliższe zainteresowanie otwarciami naszej zdolnej młodzieży. Moja inicjatywa otrzymała pełne wsparcie wydawcy Penelopy Jerzego Morasia.

W ten sposób powstała seria „Ciekawostki debiutowe”, która miała objąć szeroki zakres różnych interesujących wariantów i gambitów. Miała dać ogólny o nich obraz oraz zachęcić do pracy w tym kierunku. To miało być praktycznie szybkie wprowadzenie do późniejszych głębszych badań na tym polu.

W pierwszej części przedstawiłem dwa interesujące warianty:

 1. Obrona sycylijska: 1.e4 c5 2.d4 cxd4 3.Hxd4.
 2. Obrona Caro-Kann: 1.e4 c6 2.Sc3 d5 3.Hf3.

W obu grach biały hetman bardzo wcześnie wchodzi do akcji, co jest właściwie zaprzeczeniem ogólnych zasad w szachach, które zalecają włączenie najsilniejszej figury do działania dopiero w późniejszej fazie partii.

Współczesna teoria szachowa elastycznie podchodzi do tych problemów i wyklucza dogmatyczne traktowanie różnych otwarć. Są systemy, w których zaleca się właśnie szybką aktywizację hetmana, aby w ten sposób już na początku partii wkroczył do gry i wziął udział w bezpośrednim ataku na nieprzyjacielskiego króla.

Książka przedstawia oba systemy z punktu widzenia białych z prostym planem gry: szybkie wprowadzenie do gry hetmana, roszada w długą stronę i atak na nieprzyjacielskiego króla!

Niestety moja akcja nie spotkała się z akceptacją działaczy Polskiego Związku Szachowego. Czołowy trener Młodzieżowej Akademii Szachowej nazwał książkę BADZIEWIEM! To zniechęciło dwóch potencjalnych kontynuatorów serii do pracy w tym kierunku. Natomiast krytyk został później odznaczony  przez prezesa Tomasza Delegę medalem za wybitną działalność szkoleniową na rzecz polskich szachów!

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  paź
  2
  niedz.
  2022
  całodniowy European Club Cup
  European Club Cup
  paź 2 – paź 10 całodniowy
  2 – 10 Oct 2022, Mayrhofen (Austria) Strona turnieju
  paź
  5
  śr.
  2022
  całodniowy The USA Championship
  The USA Championship
  paź 5 – paź 19 całodniowy
  Mistrzostwa USA w Saint Louis z udziałem Darka Świercza. Strona turnieju Informacja na ChessBase News
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: