maj
26

W związku z pandemią turniej kandydatów 2020 trwał ponad rok i zakończył się dopiero niedawno zwycięstwem Rosjaninina Iana Nepomniachticha. Następny turniej tej rangi odbędzie się zgodnie z planem w 2022 r. Teraz Światowa Federacja Szachowa FIDE ogłosiła, jak zapewnić sobie miejsce w tej rywalizacji.

Dwa z ośmiu miejsc są już zajęte: jedno trafi do przegranego w meczu między Ianem Nepomniachtchim i Magnusem Carlsenem, drugie trafi do Teimoura Radjabova, który zakwalifikował się do turnieju kandydatów 2020, ale nie zagrał z powodu wybuchu pandemii.

FIDE ogłosiła tryb kwalifikacji do Turnieju Kandydatów 2022

Oto kryteria kwalifikacyjne, które posłużą do wyłonienia ośmiu graczy, którzy wezmą udział w Turnieju Kandydatów 2022.

Oto turnieje kwalifikacyjne i kryteria kwalifikacyjne:

A) Miejsce – przegrany zawodnik w walce o Mistrzostwo Świata FIDE 2021.

Tradycyjnie miejsce trafia bezpośrednio po meczu o MŚ, który odbędzie się w Dubaju w listopadzie i grudniu 2021 roku.

B) Jedno miejsce – GM Teimour Radjabov (zwycięzca Pucharu Świata FIDE 2019)

W niedawnym wywiadzie prezydent FIDE Arkady Dworkowicz oświadczył, że zamierza zapewnić Radjabovowi miejsce w Turnieju Kandydatów 2022. Członkowie Rady FIDE poparli to stanowisko.

C) Dwa miejsca – Mistrzostwa Świata FIDE 2021

Dwa miejsca zostaną przyznane po Mistrzostwach Świata FIDE 2021, które odbędą się od lipca do sierpnia 2021 r. w Soczi w Rosji.

D) Dwa miejsca – FIDE Grand Swiss Tournament 2021

Turniej odbędzie się w Douglas (Isle of Man) od października do listopada 2021 r. Dwóch najwyżej sklasyfikowanych graczy w tym turnieju w rywalizacji z 114 uczestnikami zakwalifikuje się do kolejnego etapu cyklu mistrzostw świata 2021-2022.

Jeśli jeden lub dwaj z dwóch zawodników zakwalifikowali się już do Turnieju Kandydatów poprzez wydarzenia A, B lub C, ich miejsce zajmie następny najlepiej sklasyfikowany gracz w FIDE Chess.com Grand Swiss Tournament 2021, który nie został jeszcze zakwalifikowany do turnieju FIDE Chess.com Grand Swiss Tournament 2021. Turniej Kandydatów.

E) Dwa miejsca – FIDE Grand Prix Series 2022

Pozostałe dwa miejsca przypadną dwóm pierwszym zwycięzcom FIDE Grand Prix Series 2022, który będzie rozgrywany od lutego do kwietnia 2022 roku. Regulamin zostanie opublikowany w czerwcu 2021 roku.

Jednak zwycięzca Pucharu Świata 2021 nie będzie mógł wziąć udziału w Grand Prix Series. Oczekuje się również, że żaden z graczy, którzy zakwalifikowali się już w turniejach A, B, C lub D, nie weźmie udziału w Grand Prix. Jeśli jednak któryś z nich zdecyduje się wziąć udział w Grand Prix, to powinien zrezygnować z wcześniej zdobytego miejsca kwalifikacyjnego.

W przypadku zmiany terminu spowodowanej pandemią lub innymi przypadkami siły wyższej FIDE zastrzega sobie prawo do odpowiedniego dostosowania kryteriów kwalifikacji.

/////////////////////////////

Żródło: Strona FIDE

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  wrz
  30
  sob.
  2023
  całodniowy Klubowy Puchar Europy
  Klubowy Puchar Europy
  wrz 30 – paź 7 całodniowy
  Klubowy Puchar Europy odbędzie się w dniach 30 września – 7 października w ośrodku wypoczynkowym w Durres (Albania) bez udziału polskiej drużyny. Pierwsza runda zostanie rozegrana w niedzielę 1 października o godzinie 15:00. Więcej informacji[...]
  kw.
  5
  pt.
  2024
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  kw. 5 – kw. 23 całodniowy
  Turniej odbędzie się w Toronto.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: