maj
26

W związku z pandemią turniej kandydatów 2020 trwał ponad rok i zakończył się dopiero niedawno zwycięstwem Rosjaninina Iana Nepomniachticha. Następny turniej tej rangi odbędzie się zgodnie z planem w 2022 r. Teraz Światowa Federacja Szachowa FIDE ogłosiła, jak zapewnić sobie miejsce w tej rywalizacji.

Dwa z ośmiu miejsc są już zajęte: jedno trafi do przegranego w meczu między Ianem Nepomniachtchim i Magnusem Carlsenem, drugie trafi do Teimoura Radjabova, który zakwalifikował się do turnieju kandydatów 2020, ale nie zagrał z powodu wybuchu pandemii.

FIDE ogłosiła tryb kwalifikacji do Turnieju Kandydatów 2022

Oto kryteria kwalifikacyjne, które posłużą do wyłonienia ośmiu graczy, którzy wezmą udział w Turnieju Kandydatów 2022.

Oto turnieje kwalifikacyjne i kryteria kwalifikacyjne:

A) Miejsce – przegrany zawodnik w walce o Mistrzostwo Świata FIDE 2021.

Tradycyjnie miejsce trafia bezpośrednio po meczu o MŚ, który odbędzie się w Dubaju w listopadzie i grudniu 2021 roku.

B) Jedno miejsce – GM Teimour Radjabov (zwycięzca Pucharu Świata FIDE 2019)

W niedawnym wywiadzie prezydent FIDE Arkady Dworkowicz oświadczył, że zamierza zapewnić Radjabovowi miejsce w Turnieju Kandydatów 2022. Członkowie Rady FIDE poparli to stanowisko.

C) Dwa miejsca – Mistrzostwa Świata FIDE 2021

Dwa miejsca zostaną przyznane po Mistrzostwach Świata FIDE 2021, które odbędą się od lipca do sierpnia 2021 r. w Soczi w Rosji.

D) Dwa miejsca – FIDE Grand Swiss Tournament 2021

Turniej odbędzie się w Douglas (Isle of Man) od października do listopada 2021 r. Dwóch najwyżej sklasyfikowanych graczy w tym turnieju w rywalizacji z 114 uczestnikami zakwalifikuje się do kolejnego etapu cyklu mistrzostw świata 2021-2022.

Jeśli jeden lub dwaj z dwóch zawodników zakwalifikowali się już do Turnieju Kandydatów poprzez wydarzenia A, B lub C, ich miejsce zajmie następny najlepiej sklasyfikowany gracz w FIDE Chess.com Grand Swiss Tournament 2021, który nie został jeszcze zakwalifikowany do turnieju FIDE Chess.com Grand Swiss Tournament 2021. Turniej Kandydatów.

E) Dwa miejsca – FIDE Grand Prix Series 2022

Pozostałe dwa miejsca przypadną dwóm pierwszym zwycięzcom FIDE Grand Prix Series 2022, który będzie rozgrywany od lutego do kwietnia 2022 roku. Regulamin zostanie opublikowany w czerwcu 2021 roku.

Jednak zwycięzca Pucharu Świata 2021 nie będzie mógł wziąć udziału w Grand Prix Series. Oczekuje się również, że żaden z graczy, którzy zakwalifikowali się już w turniejach A, B, C lub D, nie weźmie udziału w Grand Prix. Jeśli jednak któryś z nich zdecyduje się wziąć udział w Grand Prix, to powinien zrezygnować z wcześniej zdobytego miejsca kwalifikacyjnego.

W przypadku zmiany terminu spowodowanej pandemią lub innymi przypadkami siły wyższej FIDE zastrzega sobie prawo do odpowiedniego dostosowania kryteriów kwalifikacji.

/////////////////////////////

Żródło: Strona FIDE

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  sie
  15
  pon.
  2022
  całodniowy FTX Crypto Cup
  FTX Crypto Cup
  sie 15 – sie 22 całodniowy
  Mistrz świata Magnus Carlsen wraz z Alirezą Firouzja, Levonem Aronjanem, Anishem Giri, Janem-Krzysztofem Dudą, Liem Le, Hansem Niemannem i Praggnanandhaa, zmierzą się w FTX Crypto Cup, który odbędzie się od 15 do 21 sierpnia w[...]
  sie
  26
  pt.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (rapid)
  Grand Chess Tour (rapid)
  sie 26 – sie 28 całodniowy
  Uczestnicy: Nakamura, Rapport, Nepomniachtchi, Caruana, Vachier-Lagrave, Aronian, Dominguez, Firouzja, Mamedyarov, Shankland Strona Turnieju
  sie
  29
  pon.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (blitz)
  Grand Chess Tour (blitz)
  sie 29 – sie 30 całodniowy
  Uczestnicy: Aronian, Nakamura, Caruana, Vachier-Lagrave, Firouzja, Nepomniachtchi, Mamedyarov, Dominguez, Rapport, Shankland Strona turnieju
  wrz
  2
  pt.
  2022
  całodniowy Sinquefield Cup
  Sinquefield Cup
  wrz 2 – wrz 11 całodniowy
  Uczestnicy: Carlsen, Nepomniachtchi, Firouzja, So, Aronian, Caruana, Mamedyarov, Vachier-Lagrave, Rapport, Dominguez Perez Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 155 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: