kw.
22

Proszę Państwa, mamy pretendenta. Wszyscy przeciwnicy zremisowali i Gukesh z 9 punktami zajął samodzielne pierwsze miejsce. 17 latek zawalczy o tytuł mistrz świata! Tego jeszcze nie było w historii szachów.

Turniej był sprawiedliwy. W ostatniej rundzie czterej najlepsi walczyli między sobą i nie było możliwości aby ktoś z nich chciał zremisować. Wszyscy chcieli wygrać. Bez wątpienia partia Nakamura-Gukesh była najważniejszą partią turnieju. Dla obu była grą o wszystko. W przypadku zwycięstwa Nakamury, przy remisach pozostałych konkurentów, on byłby zwycięzcą. Uchylę rąbka tajemnicy. Nakamura mógł tę partię wygrać w 19 lub 26 ruchu. Oglądaliśmy partię na żywo i nasi analitycy sprawdzali koncepcje i plany gry inne od tych które grali mistrzowie.

I znaleźli wariant po 10 ruchu w którym białe wygrywają w zależności jak odpowiedzą czarne, w 26 ruchu lub w 19! Oczywiście, zawsze można założyć że w dalszych ruchach Gukesh grałby silniej lub inaczej, jednak jesteśmy przekonani że Nakamura, drugi szachista świata, doprowadziłby tu do wygranej.

Wracamy do partii.

Gukesh zdobył w 20 ruchu pionka i zanosiło się że wygra. Żeby tak się stało, należało tylko przeprowadzić właściwy plan gry, polegający na tym, aby wymienić wieże i czarnego skoczka za białego gońca i zostać z czarnopolowymi gońcami. I czarne z pionkiem więcej, wygrywały.

Gukesh nie zrobił tego i Nakamura przekombinował go i zdobył  w 40 ruchu pionka,  wyrównując. Od tej pory była już tylko walka tytanów na którą przyjemnie było patrzeć. Gukesh to niewątpliwie talent i to wielkiego kalibru, ale Nakamura grał jak prawdziwy mistrz i nawet w momencie kiedy Gukesh zdobył gońca, na co Nakamura się zgodził, choć przymusowo, nie było możliwości aby czarne wygrały. Jest faktem, że Gukesh zaskoczył Nakamurę zdobyciem gońca, tak jak wcześniej Nakamura zaskoczył Gukesha, odzyskując pionka, czego ten najwyraźniej nie przewidział.

Wracając do naszego wariantu i wygranej białych, Nakamura go po prostu nie widział. Wiadomo, nawet najlepsi nie widzą wszystkiego w szachach, o czym świadczą przegrane przez nich partie.

Nasza partia jest warta zaprezentowania, bo gdyby Nakamura zagrał nasz wariant, to on wygrałby turniej pretendentów i walczyłby o tytuł mistrza świata. Spróbujecie wygrać partię Nakamury? Będzie ona w naszym konkursie Szachowe Cuda, w niedzielę 28 kwietnia ,z nagrodą $50 dla zwycięzcy. Przyjdź, zagraj i wygraj!

https://www.goldchess.com/pl/other/gold0.html

Goldchess Assistant

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  21
  wt.
  2024
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  maj 21 – maj 31 całodniowy
  W dniach 21-31.05.2024 roku w Rzeszowie odbywają się mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn. Więcej informacji na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego: link.
  maj
  27
  pon.
  2024
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 27 – cze 7 całodniowy
  Uczestnicy: Carlsen, Caruana, Nakamura, Ding Liren, Firouzja, Praggnanandhaa Strona turnieju
  lis
  20
  śr.
  2024
  całodniowy FIDE World Championship 2024
  FIDE World Championship 2024
  lis 20 – gru 15 całodniowy
  Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: