gru
29

Niemiecki miesięcznik „Rochade Europa” jest prawdopodobnie największym czasopismem szachowym w świecie. W formacie 300×210 i przy 80 stronach pismo oferuje bardzo dużo materiałów: sprawozdania z imprez krajowych i zagranicznych, komentowane partie, wywiady, działy poświęcone grze korespondencyjnej i kompozycji, kąciki szkoleniowe, liczne fotografie, prezentacja nowości książkowych itd.

Moja współpraca z pismem trwa od 1998 roku. Po śmierci znanego arcymistrza i teoretyka Ludka Pachmana objąłem po nim dział poświęcony teorii debiutów. Omawiam w nim ciekawe otwarcia lub warianty i zachęcam do wypróbowania ich w praktyce turniejowej. W numerze styczniowym opublikowałem artykuł o mało znanym jeszcze wariancie w obronie sycylijskiej po ruchach 1.e4 c5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Sa5!?

Strona Rochade Europa 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

  • Marcin Zimerman

    Bardzo ciekawe pismo, szkoda ze nie do dostania w Polsce. W Goerlitz i Zittau tez go nie widzialem w kioskach. Czyzby rozchodzilo sie wylacznie w prenumeracie?

  • Pismo można kupić w kioskach na dworcach kolejowych na terenie Niemiec. Można też bezpośrednio zaprenumerować w redakcji pisma lub za pomocą wydawnictwa Niggemanna. Myślę, że można też zaprenumerować w Polsce.

  • Mają kiepską stronę internetową.

  • Marcin Zimerman

    Udalo mi sie dzisiaj kupic w Niemczech to pismo. Niewiele sie zmienilo od kiedy je ostatnio widzialem i trzyma wysoki poziom. Obok Europe Echecs chyba najlepsze szachowe pismo na swiecie. Szkoda, ze nie mamy takiego w Polsce…

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    wrz
    20
    sob.
    2025
    całodniowy Bundesliga-kobiety
    Bundesliga-kobiety
    wrz 20 – gru 21 całodniowy
    Bundesliga (1.liga) kobiet (z aktywnym udziałem zawodniczek z Polski) odbywa się w ten weekend systemem każdy z każdym. Gospodarzami są TuRa Harksheide, SC 1957 Bad Königshofen i Schachfreunde Deizisau. Dwanaście drużyn będzie rywalizować w 11[...]
    wrz
    27
    sob.
    2025
    całodniowy I Bundesliga open
    I Bundesliga open
    wrz 27 2025 – kw. 26 2026 całodniowy
    W okresie 27.09.2025-26.04.2026 odbywają się rozgrywki I ligi niemieckiej open z udziałem zawodników z Polski. Dodatkowe informacje na  ChessBase Info: 1 runda 2 runda  2 runda cd Niefortunnie wystartował Mateusz Bartel, który reprezentuje barwy klubu[...]
    gru
    26
    pt.
    2025
    całodniowy World Championship (rapid) 2025
    World Championship (rapid) 2025
    gru 26 – gru 28 całodniowy
    26 – 28 Dec 2025, Doha (Qatar)
    mar
    29
    niedz.
    2026
    całodniowy FIDE Candidates 2026
    FIDE Candidates 2026
    mar 29 – kw. 15 całodniowy
    29 Mar – 15 Apr 2026, (Cyprus) Uczestnicy
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog

    Wprowadź swój adres email, by prenumerować ten blog i mieć informację o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: