sie
31

Krzysztof Długosz porusza na swojej Szacharni problem wolności wypowiedzi przez dziennikarzy szachowych:

środa, 29 sierpnia 2012

Turcja: Surova wyrzucono z olimpiady w Istambule!! 

Prawdziwym skandalem należy uznać zachowanie organizatorów 40. olimpiady szachowej w Istambule wobec Evgenya Surova – wysłannika portalu Chess News. Ochrona nie wpuściła go na salę gry ponieważ nie miał akredytacji. Gdy zapytał, gdzie takową może otrzymać, powiedziano mu, że nie jest w Istambule mile widziany i „grzecznie” wyrzucono go na ulicę.

Tego jeszcze nie było w historii olimpiad szachowych, by nie wpuszczono na widownię dziennikarza jednego z największych portali szachowych na świecie. Evgeny oczywiście wie, kto był tego sprawcą, bo jednoznaczne wskazuje na szefa tureckich szachów i jednocześnie wiceprezydenta FIDE Ali Nihata Yazici. Rosyjski dziennikarz wcześniej kilkakrotnie raczył się źle wyrazić o zachowaniach kontrowersyjnego Turka – głównego organizatora olimpiady. Oto link do korespondencji Surova z Istambułu: 

Komentarz Szacharni:
Skąd ja to znam. Sporo osób było naocznymi świadkami wybuchu wulgarnej agresji wobec mnie na krakowskim kongresie FIDE podczas kolacji powitalnej w hotelu Europejskim wywołanej przez… – proszono mnie wielokrotnie bym nie wymieniał nazwiska tego pana. Twierdził on bardzo podniesionym głosem, że k… nie czyta Szacharni, bo tam są powypisywane same brednie i kłamstwa.

Widać że, ideę „Gens Una Sumus” niektórzy dygnitarze mają wypisaną na sztandarach przedwyborczych, ale gdy przyjdzie do jej realizacji, to won osoby, które myślą inaczej. Jednak nie jesteśmy jedną rodziną, bo patrzymy na ręce tym, którzy żerują na szachistach.

 ////////////////////

piątek, 31 sierpnia 2012

Rosja: List z Rosji do prezydenta Tureckiej Federacji Szachowej

Rosyjska Federacja Szachowa wzięła w obronę Evgenya Surova, dziennikarza portalu szachowego Chess News. Przypomnę, że turecki „pan na włościach” Ali Nihat Yazici (szef szachów w Turcji i główny organizator olimpiady w Istambule) nie pozwolił wpuścić rosyjskiego żurnalisty na salę gry za to, że kiedyś nie zgadzał się z poglądami wiceprezydenta FIDE – to ten sam Turek.
Ilya Levitov (RFSzach.) w dyplomatycznych słowach stwierdził, że mimo kontrowersyjnych opinii i komentarzy Surova – szefa największego rosyjskiego portalu szachowego – nie wolno pozbawiać rosyjskojęzycznych czytelników Chess News relacji z olimpiady.
Komentarz Szacharni:
Olimpiada Szachowa to przecież nie jest prywatny folwark – nawet głównego organizatora. Olimpiada to święto wszystkich szachistów. Pozbawienie dziennikarza możliwości wykonywania jego pracy nie mieści się w jakiejkolwiek konwencji prawnej. Nawet na wojnach korespondenci są szczególnie traktowani. Obawiam się, że zmagania w Istambule już na zawsze będą się kojarzyć z nieprawdopodobną arogancją tureckich działaczy. No chyba, że jeszcze „coś wymyślą”.

//////////////////

Kwestia prawa do swobodnej wypowiedzi była wielokrotnie poruszana na moim portalu i blogu, np. „Wolność słowa i jej granice”.

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: