sty
17

Na blogu „Psychologia i Szachy”, jego autor Krzysztof Jopek zamieścił ciekawy artykuł poruszający aktualny, ważny i zarazem kontrowersyjny temat, jakim jest nieobecność naszych czołowych szachistów w superturnieju w Wijk aan Zee. Źródłowy artykuł jest dostępny tutaj: Link 

Turniej Tata Steel Chess jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej i przykładem poważnej choroby toczącej nasze środowisko szachowe, której lekarstwem z pewnością nie są jednostkowe sukcesy np. w Aerofłocie.

Z pewnością nie ma prostego wytłumaczenia tego niekorzystnego dla nas zjawiska. Autor cytowanego artykułu próbuje wyjaśnić jego przyczynę brakiem przebojowości naszych kadrowiczów czyli „nie pokazywaniem się w świecie”, brakiem działalności w zakresie publicystyki szachowej oraz kulejącym systemem promocji naszych zawodników.

Dobrze że ten poważny problem naszych sportowców jest dostrzegany przez coraz większą grupę entuzjastów szachów, którzy nie boją się mówić o tym otwarcie i bez osłonek.

 Krzysztof Kledzik

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

 • Myślałem, że sukces GM Bartla w Aerofłocie, którego mu szczerze gratulowałem, a który skutkował zaproszeniem na elitarny Dortmund, przemówi do osób władnych, czytaj – pzszach, że trzeba tego zawodnika solidnie przygotować, szczególnie pod względem otwarć. Nie wiem, czy korzystał z sekundanta, czy jego komputer pracował 24h, ale wynik turnieju utwierdził mnie w przekonaniu, że daleko polskim zawodnikom do elity. A dodam, że GM Bartel to Mistrz Polski! Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale GM Bartel zapowiadał, że do Dortmundu będzie mu pomagał nasz super-sekundant GM Wojtaszek. A może etatowy-pzszachowy GM Gajewski? Ja bym polecał też konsultacje z panem Jerzym Konikowskim, który nie dość, że jest doskonałym trenerem, „żywą encyklopedią”, to zna specyfikę tego turnieju, zawodników, etc.

 • Krzysztof Kledzik

  Tak, Aerofłot i późniejszy Dortmund to były dobre szanse, ale niewykorzystane. Pozostało po nich wspomnienie i brak widoków na kolejne występy w superturniejach.

 • Marcin

  Zawodnikow w TATA nie ma bo to turniej dla czolowki a zaden z naszych sie do niej nie zalicza. Widocznie nie maja tez odpowiednich zdolnosci zeby sie wkrecic do grupy B, alboz wyczajnie latwiej jest zarabiac kase w malych openach i miec wyzwania w nosie.

 • Krzysztof Kledzik

  Interesujące są komentarze pod artykułem u K. Jopka. Padła tam sugestia Macieja Nowotnego, aby zorganizować superturniej w Polsce. Pomysł jest nietrafiony, bo wystarczy popatrzeć co stało się z turniejem w Polanicy. Zamiast marzyć o superturnieju, na początek warto powalczyć o przywrócenie Polanicy dawnej świetności. Nie będzie to drugie Linares, ale może znowu doczekalibyśmy się występów znakomitości szachowych. Nie zgadzam się również z M. Nowotnym w sprawie tego że nie ma co rozdzierać szat nad brakiem Polaków w Wijk aan Zee. Jeżeli nie mamy aspiracji aby nasi szachiści zaczęli się liczyć w świecie, to faktycznie nie ma co rozdzierać szat. Ale tak podchodząc do sprawy to możemy się pożegnać z zaproszeniami, udziałem w superturniejach i z tym aby Polacy stali się szachową siłą (o potędze na razie nie wspominam). Uwagi M.N. o aspiracjach Wojtaszka do przynależności do pierwszej piętnastki listy rankingowej są sprawą dyskusyjną. W jaki sposób (na jakich turniejach) miałby zdobyć ranking co najmniej 2750? Czy grając w przeciętnych turniejach i wyrabiając punkty osiągnie uznanie wystarczające do tego, aby organizatorzy superturniejów zaczęli zabiegać o jego udział?

 • Marcin

  „Jeżeli nie mamy aspiracji aby nasi szachiści zaczęli się liczyć w świecie, to faktycznie nie ma co rozdzierać szat” – tu nie chodzi o to jakie aspiracje mamy my, ale jakie maja oni. Po tym gdzie graja i z kim graja to mam wrazenie, ze niewielkie. Brakuje im tez sily przebicia. Co do Wojtaszka to poki co gra na rownych zasadach z zawodnikami 2650-2700 i od czasu do czasu ogra kogos lepszego. Ale zawodnicy z tymi rankingami to nawet nie jest zaplecze swiatowej czolowki. Sporo mu jeszcze brakuje.

 • Krzysztof Kledzik

  Zgadza się, źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że jeżeli szachiści nie mają aspiracji, a nam nie zależy na tym aby… i tu dalsza część mojej poprzedniej wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  8
  niedz.
  2022
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  maj 8 – maj 17 całodniowy
  Tegoroczne mistrzostwa Polski odbywają się w Kruszwicy. Partie można oglądać na chess24.  
  maj
  17
  wt.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (blitz)
  Grand Chess Tour (blitz)
  maj 17 – maj 24 całodniowy
  Grand Chess Tour (blitz) 2022, Web (18), 17 – 24 May 2022, Warsaw (Poland)
  maj
  31
  wt.
  2022
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 31 – cze 10 całodniowy
  The 10th edition of Norway Chess will take place between May 31st to June 10th in Stavanger. Together with our primary partner, NES Fircroft, we proudly present the following players: World Chess Champion, Magnus Carlsen (Norway) Richard Rapport (Hungary)[...]
  cze
  16
  czw.
  2022
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  cze 16 – lip 7 całodniowy
  Turniej z udziałem Dudy. Informacja na stronie turnieju
  lip
  10
  niedz.
  2022
  całodniowy Festiwal szachowy w Bielu
  Festiwal szachowy w Bielu
  lip 10 – lip 24 całodniowy
  Więcej informacji na ChessBase News.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: