wrz
03

Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn (Protokół z zebrania zarządu Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49, 27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00).

Michał Krasenkow trener kadry Polskiego Związku Szachowego (Pismo MAT 4-2013): Kładzenie nacisku na pracę nad debiutami jest śmiesznym podejściem. 

////////////////////////////////////////

W Magazynie Szachista (czerwiec 2013) na stronie 7-8  pisałem m.in. „Faza debiutowa odgrywa we współczesnych szachach bardzo ważną rolę. Dlatego szachiści wyższych kategorii przywiązują dużą uwagę granym przez siebie otwarciom. Istotne jest optymalne dopasowanie repertuaru debiutowego do stylu gry zawodnika. Poszczególne warianty muszą być najpierw przeanalizowane i sprawdzone w praktyce, np. w towarzyskich i błyskawicznych partiach. Dopiero potem można je wprowadzić do własnej turniejowej gry. O tych podstawowych zaleceniach „zapomniał” młody arcymistrz Krzysztof Bulski, który beztrosko eksperymentował w znanym wariancie, co szybko zakończyło się katastrofą”.

 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 2

 • Krzysztof Kledzik

  Przy czym trzeba zaznaczyć że MP to chyba nie jest najlepsze miejsce na beztroskie eksperymenty albo wogóle na rozgrywanie debiutów w stylu „la, la, la” jak to zostało określone w jednym z wcześniejszych komentarzy. Na turnieje o wysokiej randze należy raczej przyjść już przygotowanym debiutowo, a wszelkie eksperymenty prowadzić w spotkaniach o niższej randze, partiach treningowych, itp.
  Co innego nastawienie „Mam przygotowaną obronę czarnymi. Przeciwko Maciei nigdy nie zastosowałem tego wariantu, ale rozpracowałem go we wcześniejszych partiach treningowych, i dlatego wiem co robię”, od podejścia „nie wiem co grać czarnymi, może spróbuję tak zagrać? Może się uda i nie podstawię figury lub nie wpadnę w kombinację”.

 • Krystian

  Krzysztof Bulski dołączył do grona trenerów Młodzieżowej Akademii Szachowej. Ale chyba nie będzie trenował debiutów?

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  wrz
  30
  sob.
  2023
  całodniowy Klubowy Puchar Europy
  Klubowy Puchar Europy
  wrz 30 – paź 7 całodniowy
  Klubowy Puchar Europy odbędzie się w dniach 30 września – 7 października w ośrodku wypoczynkowym w Durres (Albania) bez udziału polskiej drużyny. Pierwsza runda zostanie rozegrana w niedzielę 1 października o godzinie 15:00. Więcej informacji[...]
  kw.
  5
  pt.
  2024
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  kw. 5 – kw. 23 całodniowy
  Turniej odbędzie się w Toronto.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: