Wrz
05

Andrzej Filipowicz napisał: Wysyłam Ci fotki z cmentarza Etterbeck (Bruksela). Zdjęcia zrobiła Maja Kapturska wnuczka byłego prezesa PZSzach Janusza Wody.

Komentarz Janusza Wody: „Zdjęcia są tegoroczne, ale nie najlepszej jakości, gdyż ostro świeciło słońce i padały cienie, wpływające na jakość obrazu. Ale to co ważne, czyli daty, są dobrze widoczne na dwóch fotkach, więc jest pole do dociekań dla historyków co do obu dat. Różnica w datach urodzenia jest ogromna, natomiast zgonu – 1 dzień – to możliwe, gdyż AR mógł umrzeć około północy (?)  i stąd dwie różne daty – na nagrobku i w różnych publikacjach. Natomiast XIX-wieczne (i wcześniejsze) świadectwa urodzin zawsze są niepewne, co dotyczy nie tylko naszego wielkiego szachisty”.

alejka

Alejka

grób Rubinsteinów

Grób Rubinsteinów

3 groby

Groby

daty 1

Daty (1)

daty 2

Daty (2)

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do wyjaśnienia kwestii urodzin naszego najwybitniejszego szachisty. Komisja Historyczna Polskiego Związku Szachowego ma teraz bardzo ważne zadanie ostatecznego rozwiązania tego problemu!

Dla przypomnienia:

Link 1

Link 2

Link 3

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 2

 • Fotografie są całkiem dobre. Za zainteresowanie sprawą daty należą się podziękowania dla Pani Mai Kapturskiej i Pana Andrzeja Filipowicza.
  Na zdjęciach widać wyraźnie rok urodzenia Rubinsteina jako 1880. Ja w tej sprawie wysłałem już list do prezesa Komisji Historycznej Pana Tomasza Lissowskiego. Ale myślę że interwencja innych osób mogła by przyspieszyć wyjaśnienie tej sprawy.

 • Uznanie też dla Pani Gizeli Kubalewskiej za przypomnienie nam sylwetki Akiby Rubinsteina, co zainicjowało dyskusję na ten temat.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 170 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: