wrz
22

Od wielu lat obserwuję grę polskiej młodzieży w silnych turniejach i dzięki temu wyrobilem sobie opinię, że faza debiutowa jest najsłabszym ogniwem w ich grze. Młodzież gra praktycznie wszystko na zasadzie „ćwiczenia oburęczności”. Sprawdza się szeroki wachlarz otwarć lub wariantów. W rezultacie często dochodzi do wpadek debiutowych, choć to nie zawsze decyduje o wyniki partii. Nasza młodzież jest bardzo waleczna i tak szybko się nie poddaje. To są ważne plusy. Jednakże taka gra jest skuteczna tylko na krótką metę, bez szans na osiąganie znacznych sukcesów.

O tych problemach wielokrotnie pisałem na blogu, także na stronie: link.

W 7 rundzie tegorocznych mistrzostw świata juniorów nasz doświadczony zawodnik Marcel Kanarek (2483) zagrał 1.c4, ale z przebiegu partii było wyraźnie widać, że nie ma żadnej wiedzy i doświadczenia w tym debiucie. Słabszy przeciwnik (2412) szybko wyrównał i następnie uzyskał wygraną pozycje. Kanarkowi uśmiechnęło się szczęście. Czarne popełniły wiele błędów w końcowej fazie gry i partię ostatecznie przegrały. Miał nasz szachista satysfakcję z odniesionego zwycięstwa?

Obejrzyjmy tę partię.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

  • Krzysztof Kledzik

    Opisany problem „pachnie” mi radą Dawida Bronsteina zawartą w jego książce pt. Strategia szachowa. Poniżej zacytowałem odpowiedni fragment:
    „Dopóki nie znajdziesz odpowiednich dla siebie kontynuacji ataku po różnych odpowiedziach na 1.e4, nie dotykaj królewskiego pionka i białymi graj 1.c4. W ten sposób ZAOSZCZĘDZISZ MNÓSTWO CZASU, JAKO ŻE NIE BĘDZIESZ MUSIAŁ STUDIOWAĆ PARTII HISZPAŃSKIEJ, OBRONY SYCYLIJSKIEJ, FRANCUSKIEJ, PIRCA, ALECHINA, CARO-KANNA I SKANDYNAWSKIEJ”. Wytłuszczone fragmenty są moim dodatkiem. Oczywiście ruch 1.c4 i wynikające z niego plany gry są ciekawe. Tylko że jest tu jedno zasadnicze „ale” – rada Bronsteina jest kierowana do osób początkujących(!) i należy ją interpretować na zasadzie „jak nie wiesz co grać, to graj 1.c4 i jakoś sobie poradzisz”. To podejście jest może wystarczające dla osób rozpoczynających przygodę z szachami, ale nie dla zaawansowanych szachistów. Dla nich nie ma miejsca na grę w stylu „zagraj cokolwiek, a potem jakoś poradzisz sobie”. Poza tym zwracam uwagę na spostrzeżenie Bronsteina, iż ruch 1.c4 upraszcza, a może powinienem powiedzieć, spłyca pracę nad szachami, bo zwalnia szachistę od studiów nad repertuarem debiutowym. Jednak wybór wygodnej drogi na skróty ma „krótkie nogi”, o czym mogą nas przekonać silni przeciwnicy!

  • Krzysztof Kledzik

    Źle napisałem zdanie „Wytłuszczone fragmenty są moim dodatkiem”, bo one są wypowiedzią Bronsteina, a nie moją.
    Zdanie powinno poprawnie brzmieć: „Wytłuszczenie fragmentu jest moim dodatkiem”.

  • Radko

    Zgadzam się z tym, że rady Bronsteina są dla początkujących szachistów. A Kanarek jest przecież zawodowcem. Powinien grać warianty mu najlepiej znane. Z partii wynika, że Marcel nie za bardzo rozumie strategii partii angielskiej. Nie powinien grać ruchu 1.c4.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    paź
    29
    wt.
    2024
    całodniowy MŚ juniorów
    MŚ juniorów
    paź 29 – lis 9 całodniowy
    W dniach 29.10-09.11.2024 we Florianopolis (Brazylia) odbywają się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 14, 16 oraz 18. Więcej informacji na stronie PZSzach Informacja na ChessBase News
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: