Lis
05

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa dot. Drużynowych Mistrzostw Europy.

Neues Bild

www.etcc2013.com

Polscy szachiści powalczą o medale podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach zbliżają się wielkimi krokami. Już za kilka dni,  8 listopada odbędzie się uroczyste rozpoczęcie prestiżowego turnieju, który przyciągnie do Warszawy gwiazdy szachów z całej Europy. Pula nagród w DME 2013 wynosi 90 tysięcy Euro.

„Po raz pierwszy od 78 lat, gdy w 1935 r., Polska była gospodarzem Olimpiady Szachowej, organizujemy tak wyjątkowe wydarzenie na skalę Europy i całego świata. Dołożymy wszelkich starań, by Mistrzostwa przebiegały na najwyższym poziomie i przeszły do historii jako jedne  z najbardziej widowiskowych” – powiedział Tomasz Delega, Prezes Polskiego Związku Szachowego. „Dla kibiców przygotowaliśmy transmisję online w Internecie ze wszystkich rozgrywanych podczas Mistrzostw meczów. Dzięki temu będzie można na bieżąco śledzić przebieg toczących się partii” – dodał Tomasz Delega.

Mistrzostwa odbędą się w dniach 8-17 listopada w sercu Warszawy, w hotelu Novotel Warszawa Centrum. Udział w zawodach potwierdziło 70 drużyn z 36 federacji narodowych. Polskę będą reprezentować czołowi zawodnicy, którzy staną do walki o najwyższe lokaty  w kilku zespołach, w tym w drużynie mężczyzn i drużynie kobiet oraz w dwóch Drużynach Nadziei Olimpijskich. Wielu sportowych emocji dostarczą z pewnością mecze polskiej reprezentacji kobiet, które będą bronić tytułu wicemistrzyń Drużynowych Mistrzostw Europy z 2011 r.!

„Jesteśmy dumni, że to właśnie w Polsce możemy pokazać piękno szachowego sportu  i zaprezentować walkę o medale na najwyższym światowym poziomie” – powiedziała Agnieszka Fornal-Urban, Dyrektor Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach. „Sama jestem pasjonatką szachów, więc cieszę się, że sport ten odzyskuje dawny prestiż i przyciąga coraz szersze grono sympatyków i kibiców. Drużynowe Mistrzostwa Europy są jednym  z najsilniejszych turniejów na świecie. W tym roku weźmie w nich udział ponad 140 Arcymistrzyń i Arcymistrzów z całej Europy. Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli gościć ich w Warszawie” – dodała Agnieszka Fornal-Urban.

W trakcie prawie dwutygodniowych zmagań podczas DME 2013 kibice będą mogli spotkać  a  także podziwiać grę największych sław światowych szachów m.in. takich arcymistrzów jak: Lewon Aronian z Armenii (nr 2 na światowej liście rankingowej FIDE), Aleksander Griszczuk  z Rosji (nr 5 w rankingu FIDE), Fabiano Caruana z Włoch (nr 6 w rankingu FIDE) oraz arcymistrzyń: Judit Polgar z Węgier, najlepszej arcymistrzyni w historii szachów, Aleksandry Kosteniuk z Rosji, Mistrzyni Świata z 2008 r., Antoanety Stefanowej z Bułgarii, mistrzyni świata w latach 2004-2006 oraz Anny Uszeniny z Ukrainy, Mistrzyni Świata z 2012 r.

W polskich barwach zagrają utytułowani zawodnicy polskiej elity szachów. W reprezentacji  w kategorii Open wystąpią arcymistrzowie: Bartosz Soćko, Mateusz Bartel, Grzegorz Gajewski, Dariusz Świercz, Kamil Mitoń, a w reprezentacji kobiet arcymistrzynie: Monika Soćko, Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka, Joanna Majdan-Gajewska oraz Karina Szczepkowska-Horowska. DME 2013_Polscy szachisci powalcza o medale_inf prasowa_4 11_Seite_2W Drużynowych Mistrzostwach Europy zawodnikom będą kibicować również gwiazdy polskiego sportu: Tomasz Majewski, Otylia Jędrzejczak, Kamil Stoch, Sylwia Bogacka, Marcin Gortat, Dorota Idzi, Sławomir Szmal, Mariusz Czerkawski oraz Wojciech Szuchnicki. Nasi mistrzowie i medaliści olimpijscy przekazali specjalne przesłania dla naszych reprezentantów. Wszyscy ci sportowcy doskonale znają smak zwycięstwa, wiedzą jak ważne jest wsparcie  w przełomowych momentach rozgrywek. Dlatego zadeklarowali, że będą trzymać kciuki za nasze reprezentacje.

Drużynowe Mistrzostwa Europy są rozgrywane co dwa lata i obok Olimpiady Szachowej stanowią najważniejsze rozgrywki w światowym kalendarzu szachowym. Organizatorem DME 2013 w Warszawie jest Polski Związek Szachowy.

Mistrzostwa zostaną rozegrane na dystansie 9 rund, każdego dnia drużyny będą rozgrywały jeden mecz. Partie będzie można obserwować na bieżąco dzięki transmisji on-line na stronie internetowej zawodów www.etcc2013.com, a najciekawsze i przełomowe momenty pojedynków będą komentować utytułowani polscy szachiści.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach  (DME 2013) w liczbach

Liczba drużyn: 70

Liczba federacji narodowych: 36

Liczba Arcymistrzów i Arcymistrzyń: ponad 140

(w tym 30 ze ścisłej elity walczącej o tytuły Mistrzyni i Mistrza Świata)

 

Patronat nad Drużynowymi Mistrzostwami Europy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski

Komitetowi honorowemu przewodzą Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.  

 

O Polskim Związku Szachowym (PZSzach)

Polski Związek Szachowy (PZSzach) powstał 11 kwietnia 1926 r. w Warszawie. Organizacja jest członkiem Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) i Europejskiej Unii Szachowej (ECU). Misją PZSzach jest rozwój  i popularyzacja szachów w Polsce. Związek skupia najważniejsze postaci związane z polskim środowiskiem szachowym oraz jest organizatorem i inicjatorem kluczowych zawodów szachowych w Polsce.

 Agnieszka Józefowicz
ACCOUNT EXECUTIVE

ul. Belgradzka 8 lok. 01
02-793 Warszawa
phone: 22 858 74 58 wew. 49
fax: 22 858 74 58 wew. 35

e-mail: a.jozefowicz@partnersi.com.pl
www.partnersi.com.pl

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lut
  12
  śr
  2020
  całodniowy Prague Masters
  Prague Masters
  Lut 12 – Lut 21 całodniowy
  Turniej z udziałem Dudy, Strona turnieju Partie i wyniki na ChessBomb  Wyniki i partie turnieju B    
  Lut
  14
  pt
  2020
  całodniowy Graz Open
  Graz Open
  Lut 14 – Lut 21 całodniowy
  W dniach 14-21 lutego w Graz (Austria) odbywa się międzynarodowy turniej otwarty z udziałem licznej ekipy z Polski. Faworytem jest Bartosz Soćko, który startuje z najwyższym rankingiem. Wyniki    
  Lut
  17
  pon
  2020
  całodniowy Cannes Open
  Cannes Open
  Lut 17 – Lut 23 całodniowy
  Turniej z udziałem Daniela Sadzikowskiego i Grzegorza Nasuty. Partie i wyniki na ChessBomb Strona turnieju
  Mar
  1
  nie
  2020
  całodniowy 3rd Women FIDE GP Series 2019/20
  3rd Women FIDE GP Series 2019/20
  Mar 1 – Mar 14 całodniowy
  Strona turnieju Uczestniczki: 1. Aleksandra Goryachkina (Rosja), 2. Alexandra Kosteniuk (Rosja), 3. Zhao Xue (Chiny), 4. Antoaneta Stefanova (Bułgaria), 5. Harika Dronavalli (Indie), 6. Anna Muzychuk (Ukraina), 7. Mariya Muzychuk (Ukraina), 8. Pia Cramling (Szwecja),[...]
  Mar
  15
  nie
  2020
  całodniowy Candidates Tournament 2020
  Candidates Tournament 2020
  Mar 15 – Kwi 5 całodniowy
  Turniej kandydatów odbędzie się w dniach 15 marca – 5 kwietnia w Jekaterinenburgu (Rosja). Rywalizować będą ze sobą 8 arcymistrzów. Zwycięzca zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Mecz ma odbyć się w listopadzie 2020[...]
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 169 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: