lis
05

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa dot. Drużynowych Mistrzostw Europy.

Neues Bild

www.etcc2013.com

Polscy szachiści powalczą o medale podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach zbliżają się wielkimi krokami. Już za kilka dni,  8 listopada odbędzie się uroczyste rozpoczęcie prestiżowego turnieju, który przyciągnie do Warszawy gwiazdy szachów z całej Europy. Pula nagród w DME 2013 wynosi 90 tysięcy Euro.

„Po raz pierwszy od 78 lat, gdy w 1935 r., Polska była gospodarzem Olimpiady Szachowej, organizujemy tak wyjątkowe wydarzenie na skalę Europy i całego świata. Dołożymy wszelkich starań, by Mistrzostwa przebiegały na najwyższym poziomie i przeszły do historii jako jedne  z najbardziej widowiskowych” – powiedział Tomasz Delega, Prezes Polskiego Związku Szachowego. „Dla kibiców przygotowaliśmy transmisję online w Internecie ze wszystkich rozgrywanych podczas Mistrzostw meczów. Dzięki temu będzie można na bieżąco śledzić przebieg toczących się partii” – dodał Tomasz Delega.

Mistrzostwa odbędą się w dniach 8-17 listopada w sercu Warszawy, w hotelu Novotel Warszawa Centrum. Udział w zawodach potwierdziło 70 drużyn z 36 federacji narodowych. Polskę będą reprezentować czołowi zawodnicy, którzy staną do walki o najwyższe lokaty  w kilku zespołach, w tym w drużynie mężczyzn i drużynie kobiet oraz w dwóch Drużynach Nadziei Olimpijskich. Wielu sportowych emocji dostarczą z pewnością mecze polskiej reprezentacji kobiet, które będą bronić tytułu wicemistrzyń Drużynowych Mistrzostw Europy z 2011 r.!

„Jesteśmy dumni, że to właśnie w Polsce możemy pokazać piękno szachowego sportu  i zaprezentować walkę o medale na najwyższym światowym poziomie” – powiedziała Agnieszka Fornal-Urban, Dyrektor Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach. „Sama jestem pasjonatką szachów, więc cieszę się, że sport ten odzyskuje dawny prestiż i przyciąga coraz szersze grono sympatyków i kibiców. Drużynowe Mistrzostwa Europy są jednym  z najsilniejszych turniejów na świecie. W tym roku weźmie w nich udział ponad 140 Arcymistrzyń i Arcymistrzów z całej Europy. Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli gościć ich w Warszawie” – dodała Agnieszka Fornal-Urban.

W trakcie prawie dwutygodniowych zmagań podczas DME 2013 kibice będą mogli spotkać  a  także podziwiać grę największych sław światowych szachów m.in. takich arcymistrzów jak: Lewon Aronian z Armenii (nr 2 na światowej liście rankingowej FIDE), Aleksander Griszczuk  z Rosji (nr 5 w rankingu FIDE), Fabiano Caruana z Włoch (nr 6 w rankingu FIDE) oraz arcymistrzyń: Judit Polgar z Węgier, najlepszej arcymistrzyni w historii szachów, Aleksandry Kosteniuk z Rosji, Mistrzyni Świata z 2008 r., Antoanety Stefanowej z Bułgarii, mistrzyni świata w latach 2004-2006 oraz Anny Uszeniny z Ukrainy, Mistrzyni Świata z 2012 r.

W polskich barwach zagrają utytułowani zawodnicy polskiej elity szachów. W reprezentacji  w kategorii Open wystąpią arcymistrzowie: Bartosz Soćko, Mateusz Bartel, Grzegorz Gajewski, Dariusz Świercz, Kamil Mitoń, a w reprezentacji kobiet arcymistrzynie: Monika Soćko, Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka, Joanna Majdan-Gajewska oraz Karina Szczepkowska-Horowska. DME 2013_Polscy szachisci powalcza o medale_inf prasowa_4 11_Seite_2W Drużynowych Mistrzostwach Europy zawodnikom będą kibicować również gwiazdy polskiego sportu: Tomasz Majewski, Otylia Jędrzejczak, Kamil Stoch, Sylwia Bogacka, Marcin Gortat, Dorota Idzi, Sławomir Szmal, Mariusz Czerkawski oraz Wojciech Szuchnicki. Nasi mistrzowie i medaliści olimpijscy przekazali specjalne przesłania dla naszych reprezentantów. Wszyscy ci sportowcy doskonale znają smak zwycięstwa, wiedzą jak ważne jest wsparcie  w przełomowych momentach rozgrywek. Dlatego zadeklarowali, że będą trzymać kciuki za nasze reprezentacje.

Drużynowe Mistrzostwa Europy są rozgrywane co dwa lata i obok Olimpiady Szachowej stanowią najważniejsze rozgrywki w światowym kalendarzu szachowym. Organizatorem DME 2013 w Warszawie jest Polski Związek Szachowy.

Mistrzostwa zostaną rozegrane na dystansie 9 rund, każdego dnia drużyny będą rozgrywały jeden mecz. Partie będzie można obserwować na bieżąco dzięki transmisji on-line na stronie internetowej zawodów www.etcc2013.com, a najciekawsze i przełomowe momenty pojedynków będą komentować utytułowani polscy szachiści.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach  (DME 2013) w liczbach

Liczba drużyn: 70

Liczba federacji narodowych: 36

Liczba Arcymistrzów i Arcymistrzyń: ponad 140

(w tym 30 ze ścisłej elity walczącej o tytuły Mistrzyni i Mistrza Świata)

 

Patronat nad Drużynowymi Mistrzostwami Europy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski

Komitetowi honorowemu przewodzą Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.  

 

O Polskim Związku Szachowym (PZSzach)

Polski Związek Szachowy (PZSzach) powstał 11 kwietnia 1926 r. w Warszawie. Organizacja jest członkiem Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) i Europejskiej Unii Szachowej (ECU). Misją PZSzach jest rozwój  i popularyzacja szachów w Polsce. Związek skupia najważniejsze postaci związane z polskim środowiskiem szachowym oraz jest organizatorem i inicjatorem kluczowych zawodów szachowych w Polsce.

 Agnieszka Józefowicz
ACCOUNT EXECUTIVE

ul. Belgradzka 8 lok. 01
02-793 Warszawa
phone: 22 858 74 58 wew. 49
fax: 22 858 74 58 wew. 35

e-mail: a.jozefowicz@partnersi.com.pl
www.partnersi.com.pl

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  lut
  1
  śr.
  2023
  całodniowy Grand Prix kobiet
  Grand Prix kobiet
  lut 1 – lut 14 całodniowy
  1 lutego oficjalnie rozpoczyna się drugi turniej Grand Prix kobiet z cyklu 2022-23. Miejsce rozgrywek Monachium. Dwanaście zawodniczek walczą o nagrody główne i udział w kolejnym Turnieju Kandydatów. Polskę reprezentuje Alina Kaszlińska. Strona turnieju
  lut
  15
  śr.
  2023
  całodniowy Dusseldorf WRChessMasters
  Dusseldorf WRChessMasters
  lut 15 – lut 26 całodniowy
  Strona turnieju Uczestnicy: Nepomniachtchi, Giri, So, Aronian, Duda, Gukesh D, Abdusattorov.
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: