lis
05

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa dot. Drużynowych Mistrzostw Europy.

Neues Bild

www.etcc2013.com

Polscy szachiści powalczą o medale podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach zbliżają się wielkimi krokami. Już za kilka dni,  8 listopada odbędzie się uroczyste rozpoczęcie prestiżowego turnieju, który przyciągnie do Warszawy gwiazdy szachów z całej Europy. Pula nagród w DME 2013 wynosi 90 tysięcy Euro.

„Po raz pierwszy od 78 lat, gdy w 1935 r., Polska była gospodarzem Olimpiady Szachowej, organizujemy tak wyjątkowe wydarzenie na skalę Europy i całego świata. Dołożymy wszelkich starań, by Mistrzostwa przebiegały na najwyższym poziomie i przeszły do historii jako jedne  z najbardziej widowiskowych” – powiedział Tomasz Delega, Prezes Polskiego Związku Szachowego. „Dla kibiców przygotowaliśmy transmisję online w Internecie ze wszystkich rozgrywanych podczas Mistrzostw meczów. Dzięki temu będzie można na bieżąco śledzić przebieg toczących się partii” – dodał Tomasz Delega.

Mistrzostwa odbędą się w dniach 8-17 listopada w sercu Warszawy, w hotelu Novotel Warszawa Centrum. Udział w zawodach potwierdziło 70 drużyn z 36 federacji narodowych. Polskę będą reprezentować czołowi zawodnicy, którzy staną do walki o najwyższe lokaty  w kilku zespołach, w tym w drużynie mężczyzn i drużynie kobiet oraz w dwóch Drużynach Nadziei Olimpijskich. Wielu sportowych emocji dostarczą z pewnością mecze polskiej reprezentacji kobiet, które będą bronić tytułu wicemistrzyń Drużynowych Mistrzostw Europy z 2011 r.!

„Jesteśmy dumni, że to właśnie w Polsce możemy pokazać piękno szachowego sportu  i zaprezentować walkę o medale na najwyższym światowym poziomie” – powiedziała Agnieszka Fornal-Urban, Dyrektor Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach. „Sama jestem pasjonatką szachów, więc cieszę się, że sport ten odzyskuje dawny prestiż i przyciąga coraz szersze grono sympatyków i kibiców. Drużynowe Mistrzostwa Europy są jednym  z najsilniejszych turniejów na świecie. W tym roku weźmie w nich udział ponad 140 Arcymistrzyń i Arcymistrzów z całej Europy. Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli gościć ich w Warszawie” – dodała Agnieszka Fornal-Urban.

W trakcie prawie dwutygodniowych zmagań podczas DME 2013 kibice będą mogli spotkać  a  także podziwiać grę największych sław światowych szachów m.in. takich arcymistrzów jak: Lewon Aronian z Armenii (nr 2 na światowej liście rankingowej FIDE), Aleksander Griszczuk  z Rosji (nr 5 w rankingu FIDE), Fabiano Caruana z Włoch (nr 6 w rankingu FIDE) oraz arcymistrzyń: Judit Polgar z Węgier, najlepszej arcymistrzyni w historii szachów, Aleksandry Kosteniuk z Rosji, Mistrzyni Świata z 2008 r., Antoanety Stefanowej z Bułgarii, mistrzyni świata w latach 2004-2006 oraz Anny Uszeniny z Ukrainy, Mistrzyni Świata z 2012 r.

W polskich barwach zagrają utytułowani zawodnicy polskiej elity szachów. W reprezentacji  w kategorii Open wystąpią arcymistrzowie: Bartosz Soćko, Mateusz Bartel, Grzegorz Gajewski, Dariusz Świercz, Kamil Mitoń, a w reprezentacji kobiet arcymistrzynie: Monika Soćko, Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka, Joanna Majdan-Gajewska oraz Karina Szczepkowska-Horowska. DME 2013_Polscy szachisci powalcza o medale_inf prasowa_4 11_Seite_2W Drużynowych Mistrzostwach Europy zawodnikom będą kibicować również gwiazdy polskiego sportu: Tomasz Majewski, Otylia Jędrzejczak, Kamil Stoch, Sylwia Bogacka, Marcin Gortat, Dorota Idzi, Sławomir Szmal, Mariusz Czerkawski oraz Wojciech Szuchnicki. Nasi mistrzowie i medaliści olimpijscy przekazali specjalne przesłania dla naszych reprezentantów. Wszyscy ci sportowcy doskonale znają smak zwycięstwa, wiedzą jak ważne jest wsparcie  w przełomowych momentach rozgrywek. Dlatego zadeklarowali, że będą trzymać kciuki za nasze reprezentacje.

Drużynowe Mistrzostwa Europy są rozgrywane co dwa lata i obok Olimpiady Szachowej stanowią najważniejsze rozgrywki w światowym kalendarzu szachowym. Organizatorem DME 2013 w Warszawie jest Polski Związek Szachowy.

Mistrzostwa zostaną rozegrane na dystansie 9 rund, każdego dnia drużyny będą rozgrywały jeden mecz. Partie będzie można obserwować na bieżąco dzięki transmisji on-line na stronie internetowej zawodów www.etcc2013.com, a najciekawsze i przełomowe momenty pojedynków będą komentować utytułowani polscy szachiści.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach  (DME 2013) w liczbach

Liczba drużyn: 70

Liczba federacji narodowych: 36

Liczba Arcymistrzów i Arcymistrzyń: ponad 140

(w tym 30 ze ścisłej elity walczącej o tytuły Mistrzyni i Mistrza Świata)

 

Patronat nad Drużynowymi Mistrzostwami Europy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski

Komitetowi honorowemu przewodzą Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.  

 

O Polskim Związku Szachowym (PZSzach)

Polski Związek Szachowy (PZSzach) powstał 11 kwietnia 1926 r. w Warszawie. Organizacja jest członkiem Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) i Europejskiej Unii Szachowej (ECU). Misją PZSzach jest rozwój  i popularyzacja szachów w Polsce. Związek skupia najważniejsze postaci związane z polskim środowiskiem szachowym oraz jest organizatorem i inicjatorem kluczowych zawodów szachowych w Polsce.

 Agnieszka Józefowicz
ACCOUNT EXECUTIVE

ul. Belgradzka 8 lok. 01
02-793 Warszawa
phone: 22 858 74 58 wew. 49
fax: 22 858 74 58 wew. 35

e-mail: a.jozefowicz@partnersi.com.pl
www.partnersi.com.pl

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  8
  niedz.
  2022
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  maj 8 – maj 17 całodniowy
  Tegoroczne mistrzostwa Polski odbywają się w Kruszwicy. Partie można oglądać na chess24.  
  maj
  17
  wt.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (blitz)
  Grand Chess Tour (blitz)
  maj 17 – maj 24 całodniowy
  Grand Chess Tour (blitz) 2022, Web (18), 17 – 24 May 2022, Warsaw (Poland)
  maj
  31
  wt.
  2022
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 31 – cze 10 całodniowy
  The 10th edition of Norway Chess will take place between May 31st to June 10th in Stavanger. Together with our primary partner, NES Fircroft, we proudly present the following players: World Chess Champion, Magnus Carlsen (Norway) Richard Rapport (Hungary)[...]
  cze
  16
  czw.
  2022
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  cze 16 – lip 7 całodniowy
  Turniej z udziałem Dudy. Informacja na stronie turnieju
  lip
  10
  niedz.
  2022
  całodniowy Festiwal szachowy w Bielu
  Festiwal szachowy w Bielu
  lip 10 – lip 24 całodniowy
  Więcej informacji na ChessBase News.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: