cze
22

Na temat przeskakiwania przez Magnusa Carlsena fazy debiutowej dyskutowaliśmy wielokrotnie na tym blogu. Nasz końcowy wniosek jest ostateczny: ta ocena jest całkowicie błędna i niezgodna z prawdą!

W czerwcowym numerze czasopisma „Magazyn Szachista” m.in. napisałem:

Mistrz świata Magnus Carlsen jest, jeśli chodzi o początkową fazę partii, uniwersalnym szachistą. Jego repertuar debiutowy jest bogaty w różnorodne warianty i otwarcia. Norweg bardzo często eksperymentuje stosując nowe i rzadkie idee. Potrafi często zadowolić się minimalną przewagą w początkowym stadium partii, aby dopiero w środku gry lub nawet końcówce wykorzystać swoje atuty pozycyjne. Dlatego często mówi się o przeskakiwaniu przez niego debiutu, co nie odpowiada prawdzie. Mistrz świata jest genialnym szachistą i praktycznie może grać wszystko i to w różnych odsłonach…

W niedawno zakończonych w Dubaju mistrzostwach świata w grze szybkiej i błyskawicznej Magnus Carlsen zwyciężył w obu konkurencjach: Link. Zawdzięcza to nie tylko swojemu wyjątkowemu talentowi, lecz także świetnemu przygotowaniu repertuaru debiutowego.

Na stronie mistrzostw są opublikowane partie, które zalecam dokładnie przeanalizować. Warto porównać grę i wiedzę debiutową naszych arcymistrzów oraz czołówki światowej.

Przedstawiam interesującą partię Karjakin-Carlsen z turnieju w szachach szybkich, w której rozegrano ostre otwarcie. Jest to dowód na to, że mistrz świata gra również skomplikowane warianty, które trzeba znać dokładnie i to niemalże do końca. Zaprzecza to całkowicie rzekomej tezie o przeskakiwaniu przez niego fazy debiutowej.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 7

  • amator

    Kto ogląda partie, ten widzi, że to Carlsen pracuje nad debiutem więcej, niż jego konkurenci. Aronian i Kramnik mają wąski repertuar debiutowy, a Carlsen i Anand bardzo szeroki jednym i drugim kolorem, przy czym doskonale opracowany (nie jest to pobieżna znajomość wielu debiutów). Dlatego to Anand i Carlsen walczą o mistrzostwo świata po raz drugi.

  • Krzysztof Kledzik

    M.Carlsen mówił że głównie trenuje debiuty, a resztę szlifuje w partiach praktycznych. Wszyscy współcześni wielcy szachiści pracują nad fazą debiutową. To, że w Polsce usiłuje się obniżyć znaczenie tej fazy gry i studiów debiutowych wynika z próby usprawiedliwienia niechęci do pracy, znaczy się, lenistwa i braku parcia na sukces. Prawdziwy sukces, a nie wygrane ze średniakami w słabych openach. Efektem jest to, że nasi kadrowicze nie są w stanie przekroczyć rankingu 2650, 50% punktów w grupie B oraz progów superturniejów. Ale w PZSzach-u nikt od nich tego nie wymaga, więc nie dziwmy się że nasza kadra od lat nie progresuje i poza kilkoma przypadkami nie jest w stanie podjąć rywalizacji z bardziej liczącymi się przeciwnikami. Szczerze życzę JKDudzie aby w najbliższych latach pokazał naszym kadrowiczom co to znaczy grać dobre, ambitne szachy. Pomimo że nie piję alkoholu, kupię szampana gdy przy szachownicy JKDuda rozgromi Wojtaszka, Gajewskiego i innych zawodników z naszej kadry narodowej.

  • szachista

    To jest kwestia czasu, gdy Janek pokona tych leniuszków, którzy nie trenują i tylko mędrkują. Poważny problem to nasi trenerzy MASZ, którzy słabo znają debiuty i z młodzieżą szkolą przważnie końcówki. Ten temat już wałkowaliśmy i nie widać, aby się coś tutaj zmieniło.

  • Krzysztof Kledzik

    Nic się nie zmieni, bo nikt nie chce zmian, ani działacze ani kadrowicze. Działacze związkowi nie postawią warunku im i ich trenerom: „albo w ciągu najbliższych 2-3 lat wygrywacie turniej B i kwalifikujecie się do grupy A w Wijk aan Zee, albo wylatujecie z kadry. Następnie macie 2-3 lata na zdobycie połowy punktów w grupie A aby potwierdzić że możecie zostać w kadrze,itp.”. Nie ma parcia na sukces, jest parcie na utrzymywanie przeciętności.

  • amator

    To są wszystko dobrzy znajomi, a niektórzy kadrowicze mają rodzinę w Pzszach. Kto ma od nich wymagać wyników?

  • Krystian

    Dokładnie tak jest i jak długo ten klan będzie u władzy, to nie ma co myśleć o szachach wyczynowych w Polsce.

  • Karjakin: nie dla każdego Carlsenowska metoda „przeskakiwania debiutu”
    http://others.sport-express.ru/reviews/44505/

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    paź
    29
    wt.
    2024
    całodniowy MŚ juniorów
    MŚ juniorów
    paź 29 – lis 9 całodniowy
    W dniach 29.10-09.11.2024 we Florianopolis (Brazylia) odbywają się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 14, 16 oraz 18. Więcej informacji na stronie PZSzach Informacja na ChessBase News
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: